عوامل موثر بر افزایش تولید مثل در زمان جوجه کشی

 

در خصوص عوامل موثر بر افزایش تولید مثل در #جوجه_کشی از طوطی سانان توجه شما را به پژوهشی که دکتر تام رودیبوش بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ بر روی ۳۶ جفت کاکاتیل انجام داده اند جلب می کنم. در ادامه مطالبی از این پژوهش را به اختصار عرض می کنم:
۱٫ در طوطی هایی که همه سال تخمگذاری می کنند وجود یا عدم وجود لانه عنصر مهمی در تولیدمثل است. مبرهن است که برای هر تولیدمثل موفق در طوطی ها وجود لانه پیش شرط است. ما با برداشتن و گذاشتن لانه زمان تولیدمثل کاکاتیلها را کنترل می کردیم.
۲٫ بعضی عواملی که احتمال میدادیم بر روند تولیدمثل تاثیر گذار باشند عبارت بودند از: میزان ساعات روشنایی روز، شدت نور، رطوبت و برنامه غذایی.
۳٫ شدت نور و میزان ساعات روشنایی روز عامل تاثیر گذاری بر روند تولیدمثل پرندگان است. در بعضی گونه ها این اثبات شده است. به طور مثال در بوقلمون و بلدرچین ژاپنی حداقل ۱۴ ساعت طول روز و ۱۰ ساعت شب برای تولیدمثل نیاز است. در پرندگان صحرایی مثل فنچ زبرا افزایش رطوبت در تولیدمثل موثر است. در بعضی گونه ها افزایش دما از ۱۰ به ۲۵ درجه سانتیگراد محرک تولیدمثل است. در سهره کراس بیل در دسترس بودن خوراکی خاص محرک تولیدمثل است.
۴٫ در سالهای اولیه دهه ۸۰ که ما این پژوهش را شروع کردیم اطلاعاتی در مورد عوامل محیطی اثرگذار بر تولیدمثل کاکاتیل دردسترس نبود. به همین دلیل ما ۳۶ جفت کاکاتیل را در ۶ گروه دسته بنده کردیم که همه عوامل را بررسی کنیم. هر جفت در قفس مجزا (۳۰ در ۳۰ در ۶۰) نگهداری می شد. جفتها در فضای بسته ای که نور و دما و رطوبت با دقت کنترل میشد قرار گرفتند.
۵٫ در سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ جفتها با مخلوط دانه ها و بلوک معدنی و مکمل (محلول در آب آشامیدنی) تغذیه شدند. طول روز ۱۴ روز بود و دیگر شرایط محیطی تغییر نمی کرد.
۶٫ در سال ۱۹۸۴ ابتدا برای ۳ ماه شرایط زمستان برای طوطی ها ایجاد شد. از نظر شدت نور، طول روز، دما و رطوبت شرایط زمستان را تجربه کردند. در این دوره فقط با ارزن تغذیه میشدند. سپس در یک دوره دو هفته ای شرایط زمستان به آرامی به بهار تغییر داده شد. طول روز، شدت نور، و دما افزایش پیدا کرد. غذا به پلت تغییر داده شد. دستگاه رطوبت ساز روشن شد و بعد از چند روز لانه گذاری انجام شد.
۷٫ نتایج سال ۸۴ با سالهای ۸۲ و ۸۳ تفاوت آشکاری داشت. بهره وری تولید مثل در شرایط سال ۸۴ از سه منظر افزایش داشت: الف) تعداد دوره های تخمگذاری همه جفتها از دو دوره به چهار دوره افزایش یافت. ب) متوسط تعداد جوجه های دانخور شده از ۳ جوجه به ازای هر جفت به ۴ جوجه به ازای هر جفت افزایش یافت. ج) متوسط تعداد تخمهای گذاشته شده (در جفتهایی که تخم گذاشتند) در فاصله ۲۱ روز بعد از لانه گذاری از سه تخم به ازای هر جفت به ۷ تخم به ازای هر جفت افزایش یافت. متوسط وزن جوجه ها در زمان تولد هم ۱۵% افزایش داشت.
۸٫ سال ۸۴ دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند. گروه اول در زمستان فقط ارزن خوردند و گروه دوم پلت. تفاوت معناداری در تولیدمثل بعد از تغییر کلی شرایط ایجاد نشد. این موضوع این مفهوم را میرساند که تغذیه قبل از ورود به دوره تولیدمثل تاثیری در تولیدمثل ندارد و فقط تغذیه زمان تولیدمثل موثر است.
۹٫ تغییرات شرایط محیطی بعد از زمستان مصتوعی سال ۸۴ به شرح زیر است: ۱٫ دما از ۲۰٫۶ به ۲۶٫۱ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرد. ۲٫ رطوبت ساز برای ۹ روز روشن شد. ۳٫ طول روز از ۹ ساعت به ۱۵ ساعت افزایش یافت ۴٫ شدن نور روز از بازه ۵۰ تا ۲۵۰ لوکس به ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ لوکس افزایش یافت. ۵٫ غذا از ارزن به پلت تغییر داده شد. ۶٫ لانه گذاری انجام شد.
۱۰٫ تعداد تخمهای ۳۶ جفت ۲۱ روز بعد از لانه گذاری در سال ۸۲ و ۸۳ به ترتیب ۳۲ و ۱۹ عدد بود و در سال ۸۴ به ۱۵۸ عدد افزایش پیدا کرد.
****
پژوهشگران محترم برای مطالعه کامل این پژوهش می توانند Exotic Bird Report مراجعه کنند.

2 پاسخ
  1. الیاس
    الیاس says:

    سلام خسته نباشید یه سوال مهم دارم .
    من یه جفت مرغ عشق دارم که خودم براشون لونه ساختم با ام دی اف ولی یادم رفت گودش کنم الان سطحش صاف هست و متاسفانه مرغ عشقم تخم گذاشته الان حیوان یه جوری روی تخم هاش میخوابه که فکر کنم داره اذیت میشه بال هاشو باز میکنه رو تخم ها و کلا گردنش میچسبونه به کف لونه میخواستم بدونم حیوان اذیت نمیشه اگه میشه چیکار کنم؟؟؟؟؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *