معرفی دقیق طوطی psittacula krameri (ملنگو)

سلام دوستان  توی این تاپیک قصد دارم اطلاعاتی جامع از طوطی ملنگو در اختیار شما قرار بدم. شاید وقتی اسم از طوطی ملنگو در میان باشد همه تصور کنند این پرنده را کاملا میشناسند ولی گفتنی ست حتی کمتر پرورش دهنده ای اطلاعات دقیق و جامع از این طوطی دارد.

این طوطی در زبان لاتین به نام علمی psittacula krameri مشهور است و در کشور ما هم با نام طوطی ملنگو بعضا طوطی طوق صورتی و خیلی هم کم به نام طوطی کوچک اسکندر میشناسند. زیستگاه اصلی این طوطی در آسیا میباشد وعمده تمرکز جمعیت آن در هندوستان دیده می شود البته این آمار جمعیت برای ملنگو های وحشی است و تمرکز جمعیت ملنگو در اسارت در کشور پاکستان بیشتر از هندوستان میباشد و در سریلانکلا هم حضور این طوطی دیده میشود.

این طوطی در ۴ زیر گونه اصلی تقسیم میشود که عبارت اند از: ۱-طوطی ملنگوی آفریقایی ۲-طوطی ملنگوی آبسینیان ۳-طوطی ملنگوی هندی ۴-طوطی ملنگوی نیومن وزن تقرینی و میانگین ۱۱۶-۱۴۰ گرم میباشد سایز کشیدگی بدن با محاسبه ی دم ۴۰cm میباشد. توصیه میشود کسانی که قصد نگه داری از این پرنده ی دوست داشتنی را دارند باید کمی حوصله ی سر و صدا و جیغ های بلند و ممتد این طوطی را داشته باشند.این طوطی قادر به سخنوری و شیرین کاری میباشد البته با اعمال تمرین هایی میسیر میشود که منتقدانی بر این باورند که در طوطی ملنگو یادگیری بسیار محدود است و از چندین پرنده شاید تعداد محدودی قادر به train باشند ولی باید خدمتتون عارض شوم که نه تنها روی تعداد کمی train جواب میده بلکه روی تمامی جوجه هایی که کار شود میتوان نتیجه ی بسیار بسیار مطلوب گرفت و فقط باید حوصله به خرج داد و سن طوطی مهم ترین عامل یادگیری میباشد . فهم این طوطی را محققان در حد یک کودک ۴ ساله میدانند و این به این معناست که میتواند واکنش ها را آنالیز کرده و درک کند. این طوطی شگفت انگیز  در رنگ های متنوعی وجود دارد ولی رنگ مرسوم در این طوطی رنگ سبز است. نحوه ی تکثیر در این طوطی در قفس کمی دشوار است و پافشاری و علاقه ی شدیدی میطلبد و گفتنی است که تکثیر در فضای بزرگ و باز راحت تر از قفس است.در حیات وحش در تنه ی درخت ها ی بلند لانه سازی انجام میشود و جفت باهم همکاری متقابلی دارند و باهم روی تخم میخوابند و باهم جوجه را بزرگ میکنند. تغذیه در اسارت و در حیات وحش کمی متفاوت است در اسارت از مخلوط چند دانه مختلف استفاده میشود که عمده تغذیه ی آن تخمه خام و میوه و سبزیجات تازه تشکیل میدهد و در حیات وحش عمده غذای این طوطی را میوه های گرمسیری و دانه های وحشی چرب تشکیل میدهند و در حیات وحش وابستگی بسیار زیادی به گل رس دارند که با خوردن این گل مواد معدنی را جذب کرده و سم بدن را دفع میکنند سن این طوطی در اسارت و در حیات وحش متفاوت است که در طبیعت حتی به ۷۰ سال هم تخمین زده شده است ولی در کل میانگین عمر این طوطی در شرایط مناسب به ۳۵ الی ۴۵ سال میرسد. منابع اطلاعات: https://www.parrots.org/encyclopedia/ringneck-parakeet https://cites.org/

mohammadreza.gh