همه چیز در مورد پرهای طوطی(بخش نهایی)

همه چیز در مورد پرهای طوطی شما

عوامل پر ریزی غیر عادی چه چیزهایی می باشد؟
رایج ترین علت سیکل پر ریزی غیر عادی، نور مصنوعی است که مقارن با طلوع و غروب خورشید در فصول مختلف نمی باشد.
رایج ترین علت شکل غیر عادی پرها، رژیم غذایی فقیر است. دیگر علت رایج پرهای ضعیف، استرسهای مزمن می باشد. پروسه ی پر ریزی فشار زیادی بر روی بدن پرنده ی شما وارد آورده و ذخائر کالری و پروتئین انها را می سوزاند. مشکلات جسمی خاموش ( پنهان ) اغلب در حین پر ریزی یا پس از مدت کوتاهی از پر ریزی ظاهر می شود.
کتابچه ی راهنمای دامپزشکی Merck مرور خوبی بر روی بیماری های ی که در بعضی مواقع در طوطی ها گسترش می باید، دارد.
همه ی این بیماری ها می توانند پرنده را برای رویا رویی با رشد پرها ضعیف کنند. از دیدگاه یک فرد آماتور پر ریزی ناقص یا پر کنی ممکن است با یک مشکل خیلی خیلی جدی تر ( بیماری منقار و پر (PBFD) ) اشتباه گرفته شود.
غیر عادی ترین پر ریزی که من تا بحال با آن مواجه شدم پر ریزی پنگوئن هایی که من از آنها نگهداری می کردم بود. آنها به گوشه ای می رفتند، نگاه غمگین و درمانده ای داشتند، غذا نمی خوردند، تاولهای زیاد با مایع ( مایع اِدِمای زیر جلدی ) داشتند و سپس در یک دوره ی دو روزه تمامی پرها جایگزین شدند.
من مجبور بودم تمام نوارهای بال ها (عکس پیوست) را قبل از پر ریزی قطع کنم زیرا آنقدر بطور طبیعی متورم شده بود که موجب انسداد گردش خون میشد.
دلیل اینکه پنگوئن ها مهیج ترین پر ریزی را در میان تمامی پرندگان دارند این است که انها اگر بیش از یک یا دو روز بدون پر بمانند در دمای زیر صفر قطب شمال یخ خواهند زد. طوطی ها به این اندازه مهیج نیستند. آنها یک پر در این طرف و یک پر در طرف دیگر از دست می دهند. یکی از بزرگترین رازها و اعجاز طبیعت که می دانم این است که آنها دقیقاً همان پری که در یک بال از دست می دهند در همان زمان در بال دیگر از دست خواهند داد. همین اتفاق در بیشتر گونه های پرندگان روی می دهد. ماکائوها و دیگر طوطی ها اگر در معرض نور طبیعی باشند احتمالاً حتی پر ریزی بیشتری خواهند داشت.
در طبیعت سیکل هورمونی منجر به شروع پر ریزی در زمانی که روزها شروع به طولانی شدن می کنند، آغاز می گردد. اما بیشتر ما پرندگانمان را در داخل خانه با نور مصنوعی نگهداری می کنیم که در این صورت مسئله پیچیده تر خواهد شد.
پر ریزی فرانسوی ( BFD، ویروس پلی اُما، APV )

پر ریزی فرانسوی نامی قدیمی است که به ۱۸۷۰ بر می گردد. وقتیکه پرورش دهندگان پاراکیت (باجریگار) در فرانسه متوجه شدند که نوزادان باجریگار هرگز پرهای مناسب و کاملی در نمی آورند یا خیلی دیر پرهایشان کامل می شود. حالا ما می دانیم که پر ریزی فرانسوی نتیجه ی یک ویروس است که به بسیاری از بخش های بدن حمله می کند. در برخی موارد پرندگان نا بالغ بطور ناگهانی می میرند. در برخی دیگر آنها چه ویروس را از بین ببرند یا ویروس به حالت دائمی برود بعنوان یم حامل خاموش ویروس را منتقل می کنند. اما بعضی ها که زنده می مانند دیگر توانایی تولید پرهای مناسب را ندارند. در موارد خفیف تر تنها پرهای پرواز در باله ها و پرهای دم، شکل نمی گیرند. ویروس مربوطه Polyoma می باشد. همچنین ویروس بیماری نوزادان باجریگار ( BFDV) نامیده می شود. همچنین بنظر می رسد که بسیاری از گونه های طوطی ها بجز پاراکیت ها مستعد این بیماری هستند. به هر حال گونه های مختلف طوطی ها ویروسهای منحصر به خود را دارند.
تست های آزمایشگاهی مختلفی جهت تشخیص این ویروس موجود می باشد. من بخاطر حساسیت بسیار بالای تست PCR، آن را از میان دیگر روشهای سرم شناسی ترجیح می دهم.

بیماری پر ریزی فرانسوی

واکسن ویروس پلی اما

بیماری منقار و پر (PBFD)

این تنها بیماری طوطی هاست که مستقیماً بر روی پرها تاثیر می گذارد. تمامی طوطی سانان مستعد بنظر می رسند اما بیشتر در کاکادو ها، طوطی های خاکستری آفریقایی، ماکائو ها، پاراکیت های طوق دار، مرغ عشق ها ( Love birds) و طوطی های اکلکتوس مشاهده می شود. با این بیماری طوطی ها ضعیف شده، پرها پیچ خورده و به سرعت شکسته یا کنده می شود. آنها هاچنین اغلب از رشد غیر طبیعی منقار و در بعضی موارد رشد غیر طبیعی ناخن ها رنج می برند. سیستم ایمنی آنها سرانجام از پا در می آید. بیماری وقتی مستقر می شود غیر قابل درمان شده اما طوطی حامل ویروس می تواند ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشد. تست برای بیماری منقار و پر موجود است.

بیماری منقار و پر
چه چیزی باعث خطوط استرس در پرهای طوطی من می شود؟

رشد پرها نیاز به مقدار ثابتی از مواد مغذی در خون دارد. اگر یک نوزاد طوطی حتی برای نصف روز در زمان فرم گرفتن پرها تغذیه نشود، می توانید “خطوط استرس” را بر روی پرهایی که رشد بیشتری دارند ببینید. دمای نامناسب و دیگر عوامل استرس زا نیز می تواند باعث این مشکل شود. خط استرس خط کوچکی است که بصورت افقی بر روی پر ایجاد می شود. محیط پیرامون خط استرس ضعیف بوده، نیمه شفاف است و به راحتی پاره می شود. هنگامیکه خطهای متعددی تشکیل می شود، هر خط یک دوره ی استرس را نشان می دهد. کمی دشوار است که طوطی های نوزاد با تعداد خط استرس کمی بزرگ شوند.

خطوط استرس در پر

ادامه ی مبحث پر ریزی و خطوط استرس:

این قسمت از خط استرس ضعیف و پوسیده بوده و به راحتی پاره می شود. وقتی چندین خط شکل می گیرد، هر خط نشان دهنده ی یک دوره ی استرس می باشد. بزرگ کردن نوزادان طوطی ها بدون شکل گیری خطوط استرس، کمی دشوار می باشد. پس از یک پر ریزی طبیعی، پرهای عادی جایگزین این پرها می شوند.
اما وقتی این خطوط در پرندگان بالغ ظاهر می شوند، آنها خطوط هشدار هستند و دامپزشک نیاز است تا علل اصلی آن را تشخیص دهد.

چیدن پر، کندن پر و پر ریزی غیر عادی

طوطی ها باید پرهایی صاف، نرم و درخشنده داشته باشند نه پرهایی ناقص و با ظاهری فرسوده!
همه ی آسیب هایی که به پرهای طوطی ها تحمیل می شود، از نوک زدن بیش از حد جهت تمیز کردن می باشد. این موضوع در تمامی مقاطع زندگی اتفاق می افتد. بعضی مواقع علت خستگی ساده است. طوطی ها پرندگان بسیار اجتماعی هستند که وقتی در گروه های بزرگ در طبیعت زندگی می کنند شاد هستند. آنها تنهایی را نمی توانند به راحتی تحمل کنند. تنها زمانیکه طوطی ها در گروه ها نیستند وقتی است که جوجه های خود را بزرگ می کنند. بنابراین شما مسئولیتی بزرگ در قبال پر کردن این نیاز اجتماعی آنها دارید.
در موارد دیگر، به دلیل رژیم غذایی فقیرريال محیط پر استرس یا بیماری های بالینی می باشد. دقیقاً شبیه انسان ها که ناخن انگشتان خود را در شرایط استرس زا می جوند، ” بیش از حد تمیز کردن” راهی است که طوطی ها در مقابله با خستگی، استرس و تغذیه ی فقیر انجام می دهند.
کاکادوها و طوطی های خاکستری آفریقایی بسیار زود رنج و حساس به استرس و تنهایی ناشی از چیدن پر ها می باشند. اولین قدمی که صاحبان طوطی وقتی متوجه مشکلات پر در طوطی شدند باید انجام دهند این است که محیط پیرامون پرنده به حالتی که قبل از شروع مشکل بوده برگردانده شود. گام بعدی این است که باید با رژیم غذایی پلت بسیار مرغوب تغذیه شود. افزایش نور بخصوص نور طبیعی خورشید تا زمانیکه پرنده بیش از حد احساس گرما نکند و همچنین تاریکی طبیعی شب می تواند مفید واقع شود. این تغییرات باید فوراً پس از وقوع مشکلات انجام شود.
طوطی ها موجودات عادتی هستند. در طول دوره ی وسواس نظافتی، حتی اگر علت آغازین از بین برود، ترک عادت خیلی می تواند دشوار باشد. در این موارد، طوطی ها ممکن است برای مدتی نیاز به پوشیدن یقه ی الیزابت داشته باشند.پوشش این مشکلات با دارو به ندرت می تواند مفید واقع شود. تنها مواردی که من متوجه شدم مفید هستند، آنهایی است که در زمان استرس در فصل تولید مثل طوطی ها، استروئیدهای جنسی را کاهش می دهد. بعضی اوقات برگرداندن طوطی به پرواز در محیط باز با دیگر طوطی های هم گونه ی خود تنها درمان موثر است. بسیاری از بیماری های داخلی می توانند علت ریشه ای پر کنی و پر ریزی غیر عادی باشند.

یقه الیزابت

برخی از صاحبان طوطی شک می کنند که خارش و تمیز کردن بیش از حد طوطی آنها از انگل پوستی باشد اما در مواردی که از یک طوطی به مدت طولانی نگهداری می کنید این مورد تقریباً غیر ممکن است. بسیاری از بیماری های داخلی می توانند علت ریشه ای پر کنی و پر ریزی غیر طبیعی باشند. پرندگان پیر تر نیاز به آزمایش برای بیماری کبد، تومورهای شکمی، پریتونیت زرده ی تخم، کم کاری تیروئید، مصرف محصولات سمی ( مسمومیت روی ) و دیگر موارد مرتبط با سلامتی دارند.

موارد ساده ای که شما می توانید انجام دهید:

۱) از یک پلت تجاری استفاده نمایید.
۲) زمان بیشتری برای سر و کله زدن با پرنده خود صرف کنید.
۳) اگر شما در تمام طول روز رو به روی قفس بنشینید و مانند پرنده ی خود احساس خستگی کنید، طوطی شما خسته تر و نا امید تر خواهد شد.
۴) پرنده ی خود را بیشتر در معرض نور طبیعی خورشید یا لامپ های پیشرفته ( لامپ هایی با طیف نور کامل، UVA و UVB ) که می توان تنظیم کرد تا همزمان با طول طبیعی روز روشن باشند، قرار دهید.
۵) اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق نه خیلی گرم، نه خیلی سرد و نه خیلی خشک باشد.
از یک گیاه گلدانی غیر سمی در اتاق نگهداری کنید تا رشد کند. اگر گیاه رشد نکند، طوطی شما هم رشد نخواهد کرد. گیاه مورد علاقه ی من که از نظر شیمیایی بدون ضرر است، فلفل زینتی می باشد.
۶) پرنده را در جائیکه ارتباط بصری با اعضای خانواده دارد، قرار دهید.
۷) اطمینان حاصل کنید که قفس بزرگ و وسیع بوده و جایی برای بالا رفتن از آن وجود داشته باشد.

۸) تعدادی نشیمنگاه با قطر بزرگ و زاویه های مختلف تهیه کنید و در قفس قرار دهید.
۹) قفس پرنده را نزدیک دستگاه هویه هوا یا نقاط استرس زا در منزل قرار ندهید.
۱۰) اجازه دهید پرنده ( با بالهای چیده شده و بدور از گربه و سگ ) در بالای قفس خود زمانی را سپری کند.
۱۱) پرنده را در مقابل تلویزیون قرار دهید تا لذت ببرد.
۱۲) چیزهای مطمئن مختلفی به او بدهید تا با نوک خود بشکند و گاز بگیرد.
۱۳) چراغها را در طول شب خاموش کنید
۱۴) زمانیکه پرنده جیغ می کشد، روی قفس او را نپوشانید یا او را به جای دیگری منتقل نکنید.
۱۵) تا حد امکان محیط پیرامون طوطی خود را با تعویض فیلتر های HVAC از گرد و غبار پاک کنید و از فیلتر هایی با کارایی بالاتر استفاده نمایید.
۱۶) به وسیله ی بطری اسپری گیاهان، طوطی خود را با آب غبار پاشی کنید. اگر پرنده ترسید و خود را کنار کشید، به آرامی شروع
کرده و به عنوان جایزه به او غذا بدهید و او را تشویق نمایید. اگر از حمام کردن لذت می برد، یک ظرف کم عمق تهیه کرده تا داخل آن استحمام کند.

رژیم غذایی و پر ریزی های غیر طبیعی

رژیم غذایی فقیرو پرهایی ضعیف ارتباط کاملاً مستقیمی با هم دارند. طوطی ها مانند کودکان هستند. اگر یک رژیم غذایی متعادل و مغزی جلوی آنها بگذارید، آنها تکه های با چربی و قند بالا را جدا می کنند و دیگر مواد غذایی را به طرفی دیگر هل می دهند.
اینجا در مکزیک شمالی، طوطی هایی با بهترین پر، آنهایی هستند که در خانواده ای فقیر نگهداری می شوند. آنهایی که برای تغذیه ی حیوانات خانگی خود، قسمت کوچکی از هر آنچه که خودشان مصرف می کنند به پرندگانشان می دهند. آنها هرگز دانه های آفتابگردان، دانه های گل رنگ یا ارزن را نمی بینند. و غم انگیزترین آنهایی هستند که در رستورانها و هتل ها آویزان شده اند. جائیکه کارمندان و کارگران نا آگاه لحظه به لحظه به آنها دانه می دهند.
برای صاحبان پرندگان شخصی، رژیم غذایی اصلی برای حیوان خود باید پلت های تجاری که مخصوص طوطی ها هستند، باشد. من به مشتریان خود توصیه می کنم که این غذاهای تجاری ۷۵% مصرف کل غذایی پرندگانشان را تشکیل دهد. البته امکان تهیه ی رژیم غذایی کاملاً مساوی از مواد غذایی شخصی وجود دارد اما باید مراقب باشید که همه ی چیزهایی که مصرف می کنید به اندازه ی کافی بوده باشد. طوطی ها عاشق خیلی چیزها هستند مانند آجیل ها، بادام زمینی و دانه های روغنی که اگر به مقدار زیاد مصرف شوندبرای سلامتی مفید نیستند. و چیزهایی مانند سیب، کاهوو موز اساساً بدون کالری و پروتئین هستند ولی برای تشکیل پرهایی خوب ضروری می باشند. همچنین محصولات تازه باید به دقت شسته شوند تا عاری از وجود احتمالی باکتری سالمونلا و دیگر باکتری های مشابه باشند.

آیا آلرژی باعث می شود که بعضی از طوطی ها پرهایشان را تحریک کرده و بکنند؟

ایجاد آلرژی در طوطی ها جای بحث دارد. قطع به یقین سیگار، عطرها، دودها و شوینده ها می توانند پرنده ی شما را تحریک و اذیت کنند. اما اینها در حقیقت آلرژی نیستند. بطور کل همانطور که از این محصولات برای حفظ سلامتی خود اجتناب می کنید، برای طوطی های خود نیز همین کار را انجام دهید.
وقتی طوطی ها خود را می خارانند، مسلماً تحریک شده اند. اما اکثر طوطی هایی که پرهای خود را می کنند، وقت خود را صرف خاریدن نمی کنند ولی اگر این کار را انجام دادند، باید رطوبت منزل خود را بررسی کنید. همچنین احتمال بیماری های داخلی و برخی عوامل دیگر که قبلاً شرح دادم وجود دارد.

منبع مطالب
http://www.2ndchance.info/molt.htm

 

وحید

371 پاسخ
 1. Nahid
  Nahid says:

  سلام. خسته نباشی. من یه عروس هلندی دارم که پرهای ضعیفی داره یعنی پرهاش رشد میکنن ولی یا از ریشه لق میشن یا از وسط میشکنن و کلی خون میاد و این حالت زیاد اتفاق میفته براش. این به علت فقر غذاییه یا ممکنه به ایدز مبتلا شده باشه؟

  پاسخ
   • Nahid
    Nahid says:

    شکل ظاهری پرها کاملا طبیعیه فقط از ریشه ضعیفه البته همه پرهاش اینطوری نیستن تقریبا ۴۰ تا ۵۰ درصد پرها این حالتو دارن

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام.یکبار پرریزی کلی ک انجام بده خیلی از مشکلات برطزف خواهد شد.یک دوره قطره ی مواد معدنی و استفاده ی مداوم از سبزیجات تازه و عدم نوسان دما نقش بسیار زیادی در مرتب شدن پرها دارن.

     پاسخ
  • رامیلا
   رامیلا says:

   سلام ببخشید امروز عروس طوطی من پرای دمش کنده شد کلن مادرم ندیدتش و پاشو گزاشت رو دمش و اونم ترسید و فرار کرد وقتی فرار کرد همه پراش دراومدن هم پرای کوچیکش و هم اون پرای بلند و زرد رنگش
   یکی از پراش ساقش خونی بود ولی بقیه انگار خودشون افتادن میخواستم بدونم دوباره پراش درمیان یا ن ؟؟
   البته قبلنم پراش خودش میریخت فک کنم دوره ی پر ریزیش باشه ولی الان همه پراش یجا دراومدن خیلی ناراحتم بابتش

   پاسخ
  • رامیلا
   رامیلا says:

   سلام وقت بخیر عروس طوطی من به علت اینکه مادرم ندیدتش پاشو گزاشت رو دمش و اونم وقتی داشت فرار میکرد همه پرای دمش ریخت یکی از پرا ساقش خونی بود مشخص بود ک تازه دراومده ولی بقیشون ساقشون خشک بود و مثل قبل ک خودش پراش گاهی میریخت افتاده بودن
   خودشم مشکلی نداره و میخوره و بازی میکنه و سرحاله
   میخواستم بدونم پراش درمیان دوباره مثل قبل و اینکه چقد طول میکشه ؟؟
   و یه سوال الان ک پراش اونطوری دراومده میتونم حمومش کنم یا بابد چند روزی صبر کنم ؟؟

   پاسخ
 2. Nahid
  Nahid says:

  ممنونم از راهنماییتون. فقط یه سوال دیگه داشتم یه چشم یکی از جوجه عروسام خیلی ناگهانی ورم کردو قرمز شد و الان نیمه بازه و اصلا پلک نمیزنه بردمش دامپزشکی دکتر قطره سیپلکس (سیپروفلوکساسین ۰/۳) تجویز کرد به اضافه کپسول فلوکونازول اما من نگران خشک شدن چشمش هستم چون اصلا پلک نمیزنه اگه با سرم شستشو چشمشو شستشو بدم مشکلی پیش میاد؟ دوست دارم راه حل پیشنهادی شمارو هم‌بدونم. ممنونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.خیر خشک ک نمیشه ولی میتونید نزدیک قفس یک دستگاه بخور قرار بدین تا رطوبت محیط بالا بره و چشم هم مرطوب باقی بمونه.

   پاسخ
   • فاطمه
    فاطمه says:

    سلام وقت بخیر.
    عروس هلندی من ماده و دوماهه هست و دیروز به دلیل گرفتنش و تکان های زیاد برای فرار، بعد از پرواز کردن تمام دم ها کنده شد و ریخت. مشکلی براش پیش میاد؟ چیکار باید بکنم؟

    پاسخ
 3. Samira
  Samira says:

  سلام وقتتون بخیر. یه سوالی داشتم درباره جوجه عروس. من چن تا جوجه عروس دارم که تا الان پدرو مادرشون بهشون غذا میدادن اما دیروز متوجه شدم که به یکی از جوجه ها غذا ندادن بیشتر که دقت کردم دیدم جوجه نمیتونه نوکشو باز کنه و از پدرومادرش غذا بگیره میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ ایا درمان داره ؟

  پاسخ
   • Samira
    Samira says:

    جوجه ۷ روزه . سه چهار روز اول خوب بود و پدرو مادرش غذا میدادن بهش یکی دوروزه اینجوری شده . اصلا نوک باز نمیشه و به زور بهش سرلاک میدم و انگار یه کم درد هم داره

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     احتمالا مشکل ژنتیکی داره.اما از سرسرنگ فلزی سایز کوچک استفاده کنید تا تلف نشه.از سرلاک های مخصوص طوطی استفاده کنید تا کمبودی اگر داره برطرف بشه.پربیوتیک هم خیلی کمک میکنه.

     پاسخ
 4. رز
  رز says:

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی لوتینو خاکستری دارم بعضی وقتا عطسه می کنه و منقارش پوسته شده احساس می کنم ناخن هاش و منقارش یکمی نسبت به عکسایی که توی نت دیدم بلند تره ایا لازمه ببرمش به دامپزشکی با توجه به این که امکان بردنش رو ندارم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.عطسه زدن بعد از پرآرایی طبیعی هست.برای منقارش از سنگ کف دریا یا بلوک معدنی در قفس استفاده کنید.برای ناخن ها از چوب سوهان دار استفاده کنید.

   پاسخ
 5. Mhhi
  Mhhi says:

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی ۵ ماهه دارم بعضی وقتا که میپره بال سمت چپش یکم میافته و خودش تکونش میده و بعد هم شروع میکنه به جیغ زدن از درد که یه دقیقه بعد درست میشه و دیگه درد نداره…اما خونی هم نمیاد….بنظرتون شکسته بالش؟؟؟چون بعضی وقتا اینطوری میشه…من خیلی میترسم و نمیدونم که شکسته با نه اخه شنیدم اگه شکسته باشه منجر به مرگ میشه خوایتم ببینم از کجا بفهمم شکسته و باید چیکار کرد برای درمانش؟؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اگر شکسته باشه کلا بال آویزون وایمیسته و توان تکون دادنش رو هم نداره اصلا.خیلی از طوطی ها ک بال های ضعیفی دارن بعد از پرواز یا ترسیدن بال رو آویزون میکنن ک بعد از چند دقیقه هم به حالت عادی برمیگرده و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
  • زري
   زري says:

   سلام عروس من ماده و ٧ ماهه هست زير شكم و روي كت هاش أصلا پر در نمياره سر حاله و هيچ مشكلي نداره چي بايد بهش بدم ؟؟

   پاسخ
 6. منیره
  منیره says:

  سلام . من یه ملنگو دارم تقریبا از زیر یه سالگی پیش ما بوده . ولی هیچ وقت پر های مربوط به باو و دمش در نمیاد . و وقتی هم در میاد بعد از یه مدت حالت خوردگی پیدا میکنه میشکنه و میافته . غذا بهش تخم افتاب گردون میدم . میوه هم خوب بهش میدم . گاهی خیلی کم چون عاشق برنجه برنجه پخته یا ماکارونی یا دیگر غذا ها رو هم میدم . از نظر عاطفی هم خیلی خوب بهش میرسم . نورش و وضع خوابش هم خوبه . اگر بیماریش اون مورد فرانسوی که ذکر کردید باشه چی کار میتونم براش بکنم ؟ اصلا نمیتونه پرواز کنه با اینکه نزدیک به ۳ یا ۴ سالشه . حتی نمیتونه بپره . پر های بدنش خوبه ولی دم و بال هاش اصلا پر های پرواز در نمیاره .

  پاسخ
 7. مجید
  مجید says:

  سلام.
  من حدود ۱۰ ماه پیش یک عروس هلندی رو که تازه دون خور شده بود خریدم. مشکل پرهای ضعیف و نامرتب اونه که هر کاری میکنم پرهاش درست نمیشه. غذاش مخلوط ارزن و تخم کتان ، تخمه آفتاب گردان ، مغز ها یا همان غذای آماده عروس هلندیه که همیشه براش آماده هست. کف دریا همیشه میخوره و قطره مینرال هم توی آبش هر دفعه ۴ قطره میزیزم. اسپری ضد انگل هم تقریبا هر ۱۰ روز بهش میزنم آخه اکثرا با نوکش پرهاش میکند و گاها خودشو از بالای قفس مینداخت پایین و کل بدنش خونی میشد و فروشنده گفته بود انگل داره. با تموم این وجود این پرنده هنوز پر درست حسابی نداره و اصلا نمیتونه پرواز کنه. پرهاشمخصوصا دمش همیشه میشکنه و کنده میشه و تا درمیاد دوباره اینطوری میشه. قفسش هم خیلی بزرگه و به اندازه کافی جای نشستن داره . از نظر روحی هم هر روز کلی باهاش وقت میزاریم و کاملا به ما وابسته هستش و هر جا بریم با خودمون میبریمش. خلاصه چیزی براش کم نمیزاریم ولی متاسفانه این مشکل حل نشده و در مقایسه با پرنده ی همسایه مون کاملا این مشکل نمود داره.
  با این اوصاف آیا راه حلی داره؟
  عروس هلندی از چند ماهگی باید پرواز کنه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.این مشکل شکستن پرها بیشتر ژنتیکی هست و ریشه در آسیب فولیکول های پر داره و تقریبا درمانی نداره.نیازی به اسپری انگل نیست چون پرآرایی عادتشونه.از یک ماهگیم میتونن پرواز کنن.

   پاسخ
   • سجاد
    سجاد says:

    سلام
    طوطی گرینچیک دارم یه بالش یه خورده افتاده تره خیلی استرس داره میترسه قبلا دوتا پر از دمش کنده شد الان دمش گیر کرده شکست و خونی شد الان چیکار کنم زودتر دربیاد استرسش کم بشه ٫بذارم تو کارتن تاریک و گرم چطوره؟

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام برای از بین بردن استرس بزارید توی کارتن تاریک؟!!!بزاریدش توی یک قفس و کاری به کارش نداشته باشید تا به مرور به محیط و قفسش عادت کنه.کاری به کارش نداشته باشید

     پاسخ
 8. مصطقی
  مصطقی says:

  سلام شرمنده من یه کاکادو تازگی گرفتم احساس میکنم پرهای اصلا آراسته نیست حالت کرکی مانند داره وکدر رنگ سفید کامل نیست. فقط هم تخمه میخوره هیچ چیز دیگه میخوره لطفا یه راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا سابقه ی پرکنی داشته.پرهای کثیف رو به مرور با حمام آب ولرم میتونید شستشو بدین تا سفید بشه.
   از دانه خشک های پلت استفاده کنید برای اصلاح تغذیه و به مرور با در اختیار گذاشتن میوه جات و سبزیجات متنوع عادتش بدین.از سیب و موز و توت فرنگی برای عادت دادنش به میوه شروع کنید

   پاسخ
  • سارا
   سارا says:

   سلام
   دم عروس هلندی ما کلا افتاد یعنی بچه داداشم گرفتش دسته دمش کند از جا قبلش هم دم بی نظم شناخته ای داشت سینه کاردی هم هست ولی تحت درمان بهتر شده فقط مشکل دمش که نمیتونه رو میله وایسه دمش در میاد؟

   پاسخ
 9. اشکان
  اشکان says:

  سلام
  دیروز یه جوجه عروس ۳ ماهه گرفتم که ۸۰ درصد پرهای سرش کنده شدن ولی فروشنده گفت که مشکلی نیس و پرشو والدینش کنده بودن و در میاد میخواستم بدونم چقدر طول میکشه که پرهاش در بیان و اینکه چیکار کنم تا رام بشه؟ امروز به زور ۲ بار اومد رو دستم ولی تا بهش غذا میدم دستمو نک میزنه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام تا ۵ الی ۶ هفته پرها مجدد رشد خواهند کرد.بهتره پرهاش رو قیچی کنید و دائم روی دست بیاریدش تا باشرایطتون کنار بیاد و ترسش بریزه.

   پاسخ
   • آرش
    آرش says:

    سلام ممنونم از جواب دقیق شما
    فقط یه سوال
    برای سرعت بخشیدن به رشد پرهای کنده شده جوجه عروس توسط والدین
    پمادی چیزی نمیخواد؟؟؟؟

    پاسخ
 10. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی من نزدیک دو سالشه دیشب دمش گیر کرد زیر پا و همش کنده شد الان از نظر روحی حالش خوبه غذا میخوره آواز میخونه میخواستم ببینه بازم دمش رشد میکنه یا نه ؟ چه کاری از دستم بر میاد براش انجام بدم؟
  ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 11. neda
  neda says:

  سلام من یه عروس هلندی دارم که بینهایت بهش وابسته هستم
  اما مدتیه حدود یکسال که اصلا پر هاش کامل در نمیاد
  مدام میریزه و پر بعدی با ریشه ضعیف در میاد
  زمانیکه پرش میافته من دیدم که انگار کپک زده ته پرش انگار خون اومده و خشک شده و لوله ای تو خالی نیست
  خیلی نگرانشم میترسم ببرم دکتر تشخیصشون درست نباشه زبونم لال چیزیش بشه
  خواهش میکنم اگر میدونید یه راه حل به من بگید
  داغونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اگر ببرید پیش دامپزشک ک خیلی خوبه از نزدیک معاینه بشه.ممکنه ضعف در تغذیه باشه و یا مشکل پوستی داشته باشه.حتی اگر شپش در بین پرها باشه ممکنه پرها دچار این مشکل بشن.

   پاسخ
 12. هادی هاشمی
  هادی هاشمی says:

  سلام
  من یه ملنگو دارم که یکسالش کمتر هست الان شروع به ریزش پر هاش به صورت تصادفی کرده از سر و سینه و زیر بال هاش و … از لحاظ استرس و جا مشکلی نداره و غذا سیب و تخمه و ارزن و تخم کتان میخوره میخوام بدونم این پر ریزی طبیعی هستش یا مشکلی هست؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر همزمان کل بدن درحال ریختن پر هست پرندتون رفته توی پرریزی و مجدد پرهای جدید رشد خواهند کرد

   پاسخ
 13. Zahra
  Zahra says:

  سلام وقتتون بخیر من یه جفت طوطی ملنگو دارم که طوطی نر از ۶ ماهگی داشتم تا الان که فکر کنم ۴ سالش باشه الان پر ریزی شدید داره طوطی ماده که کوچکتر هست پر ریزی نداره ولی طوطی نر شدید همه پرهای سفیدش ریخته والان پرهای سبزش هم داره میریزه ولی سر طوطی پرهاش نریخته خیلی نگرانش هستم ولی حالش خوبه فقط نمیدونم چرا یهو اینطوری شد خواستم منو راهنمایی کنین که چیکار باید انجام بدم خیلی ممنونم

  پاسخ
 14. راد
  راد says:

  سلام من یه عروس دارم که دمش رو قیچی کردم فکر میکردم اونوقت دیگه پرواز نمیکنه و رو دستم میشینه تا حرف زدن یادش بدم.متاسفانه بعدا متوجه شدم نباید قیچی میکردم دمشو.لطفا راهنماییم بکنین پرهای دمش در میاد یا نه؟🙏🏾🙏🏾

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.پرهای دم ک ربطی به توانایی پرواز نداره.بال رو قیچی میکنن.اگر پرریزی کنه یا پرهای دم کنده بشه و بیفته مجددا رشد خواهد کرد و پرهای جدید در میان.

   پاسخ
 15. مهدی
  مهدی says:

  سلام من سه هفته است یک جوجه عروس هلندی دارم که تازه دون خور شده ظاهرش خوبه دستی هم است ولی دم نداره میخواستم بدونم مشکلی داره یا نه دمش در میاد

  پاسخ
 16. راهله
  راهله says:

  سلام
  یک ماه هست که یک جفت کوتوله برزیلی خریداری کردیم. پرنده نر چند روزه به ماده غذا میده ولی جفت گیری نمیکنن. چند روز هم هست که کنار یکی از چشماش یکم پرش ریخته و نامرتبه. امروز برای اولین بار از قفس بیرون آوردم و چند ساعت بیرون بودن برنمیگشتن به قفس، تا اینکه قفس رو بردم جلوشون و برگردوندمشون به قفس. الان احساس میکنم حالت به هم ریختگی پر کنار چشمش بیشتر شده. ممکنه به خاطر استرس باشه یا نوع غذا و یا بیماری خاصیه؟ ضمنا این طوطی رفتارش نسبت به ماده عادی تر و دوستانه تر هست و زیاد از ما نمیترسه.

  پاسخ
 17. غزال
  غزال says:

  سلام من یک ملنگو دارم که سالمه چند وقتیه سپردمش به کسی ولی از بس بازیگوشه و پرواز میکنه دماش همه شکستن اون شخص دماشو کنده میگه کندیم که دوباره در بیاد من خیلی نگرانم دم هاش دوباره در میاد؟

  پاسخ
 18. سروش
  سروش says:

  با سلام من یه عروس هلندی ۴-۵ ماه دارم کاملا سرحال و شادابه پر هاش هم سالم هسنتد فقط پرهای پشت تنش( زیر بالش )
  و پر های پاش رو میکنه از ریشه و هنگام کندن هم جیغ می زنه از اول که گرفتمش اون قسمت هایی که گفتم پر نداشتن ممکنه به خاطر پر ریزی باشه ؟ یا مشکل دیگری داره
  در ضمن موقع کندن پر هاش خون نمیاد
  ممنون میشم راهنمایی کنیدبا تشکر

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اگر مطمئنید پرهارو میکنه و یه قسمت خالی از پر هست ممکنه مشکل پوستی یا شپش داشته باشه.ولی اگر پرآرایی میکنه و پر میریزه مشکلی نیست و طبیعی هست.

   پاسخ
 19. Hm
  Hm says:

  سلام وقتتون بخیر من یه عروس خاکستری دستی دارم دمش ریخته اول ضعیف شدن بعد ریختن اما اصلا در نمیااد .. تغذیه هم گندم و ماش و شاهدونه ارزن …. بهش میرسم حتی قطره ویتامین ۱ بار در هفته تو ابش میریزم اما نمیدونم چیکار کنم دمش در بیاد ..و اینکه قبلا پرواز میکرد اما الان دیگه نمیتونه .. من یه اشتباهی کردم بهش یه مدت برنج دادم فکر میکردم واسش خوبه اما یکی گفت واسش ضرر داره .. لطفاا راهنماییم کنید .. خیلی واسم عزیزه .

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام فعلا فقط بهش ارزن و کتان بدین از دانه های خشک.سبزیجات تازه مثل گشنیز جعفری کاهو هویج حتما توی برنامه غذاییش جا بدین.از یک قطره ی کلسیم و مواد معدنی هم حتما استفاده کنید.

   پاسخ
 20. مهدی
  مهدی says:

  سلام وقت بخیر
  من یه عروس هلندی نر دارم که حدود ۲۰ روزه یک سری از پرهای بال ها و دمش را کشیدم
  الان بعد از ۲۰ روز که یکی از پرها ی دم ها کامل شده به صورت ناقص هست یعنی نامرتب هست و هر رشته ی آن یه طرف هست
  تو پرهای بال های جدید هم همین مشکل داره با وجود میاد ممنون میشم بگید علت چیست.

  پاسخ
 21. مهدی
  مهدی says:

  سلام وقت بخیر
  حدودا یکساله
  تغذیه مخلوط ارزن و تخم کتان و چند دانه ديگه
  مولتی ویتامین هر روز داخل آب هست
  کف دریا برای کلسیم هست که میخوره
  هویج هفته ای دوبار
  سبزیجات هفته ای دوبار
  فقط تو این مدت یکم از تخمه زیاد استفاده کردم که قطعش کردم
  تخم مرغ هم متاسفانه به دلیل نخوردن دیگه بهش ندادم.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام دانه های گرم مثل شاهدانه و کافیشه فعلا ندین.همون ارزن و کتان فقط کافیه.سبزیجات و هویج و کاهو محدودیتی نداره بدین.مولتی ویتامین هفته ای یکبار.یک قطره ی مواد معدنی تهیه کنید بهش بدین.

   پاسخ
 22. فائزه
  فائزه says:

  سلام من یه طوطی ملگو دارم متاسفانه یکی از پرهای اصلی و بلند از دمش کنده شد میخواستم ببینم باز دوباره اون پرش رشد میکنه و بلند میشه 🤔 چقدر زمان میبره؟

  پاسخ
 23. حبیبی
  حبیبی says:

  سلام
  من یک طوطی ملنگو دارم که خیلی وقت پیش بالش رو کوتاه کردم که بتونم دستیش کنم ولی خودش پرهارو نمیکشه که دوباره دربیاد میشه پرهای قیچی شده رو کشید تا دربیاد. روش خاصی برای کشیدن پرطوطی ملنگو هست یا مثل عروس هلندی میشه پرهارو کشید؟

  پاسخ
 24. سینا
  سینا says:

  سلام ببخشید من یه طوطی برزیلی دارم حدود ۵یا۶ماهی هست که گرفتمش اولش خیلی پرواز میکرد ولی نزدیکش که میشدم ازم فرار میکرد بالاش هم بزرگ بود دمش هم کوچولو بود اومدم بالاش قیچی کردم ولی هیچ رشدی نکرد الان دستی هم شد ولی مشکلش بالاشهر که رشد نمیکنه؟ و حدود۳ماهی میشه که هیچ رشدی نکردن

  پاسخ
 25. محمد آبی دل
  محمد آبی دل says:

  سلام و خسته نباشید
  من یه عروس هلندی ۲۸ روزه خریدم که دون خوره و فروشنده گفت نیازی به سرلاک و … نداره فقط مولتی ویتامین بریز تو آبش اما هرجا میخونم نوشته تا چهل روزگی سرلاک بدید اما من بلد نیستم . چی کار کنم؟
  و اینکه پرهای بدنش یه کم نامرتبه و بالای سرش هنوز کامل در نیومده پراش طبیعیه این؟ چقدر طول میکشه پر و بالش صاف بشه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر از سنش مطمئنید سریعا ببرید پس بدین تا تلف نشده.جوجه تا ۴۰ الی۴۵ روزگی یا باید از والدین تغذیهبشه یا سن ۲تا۳ هفتگی جدا بشه و سرلاکی تغذیه بشه.این سن مناسب سرلاکی بزرگ کردن نیست و قطعا جوجه ی ۲۸ روزه توانایی خوردن دانه نداره و تلف میشه.

   پاسخ
 26. محمد آبی دل
  محمد آبی دل says:

  والا جمعه از خلیج گرفتم فروشندشو از کجا گیر بیارم
  ولی الان دو روزه دون و آب میخوره و چیزیش نشده سرحال میخوره بهش
  سنشو مطمن نیستم معیارم حرف فروشندست
  ایمیلی آیدی پیجی چیزی دارید عکس بفرستم؟

  پاسخ
 27. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام من میخوام یه طوطی بخرم یجا رفتم ی طوطی دیدم یکم پراش ریخته روی سرش روی بال هاش یک ساله هم هست فروشنده میگه ب علت گرما هست میخواستم ببینم علت پر ریزیش چیه؟میتونم بخرمش؟

  پاسخ
 28. قلى نيا
  قلى نيا says:

  راستى ادرارشم زياده و مدفوع شم قاطى نميشه ولى شكل گرد نداره خطى جدا جدا ست دكتر بردم چون حال و احوالش خوبه گفتن مشكلى نيست

  پاسخ
 29. Mahshid
  Mahshid says:

  سلام.یه طوطی ملنگوی نر دارم حدود دو سالش هست،غدا تخم آفتابگردان و ارزن و تخم کتان و سبب و سبزیجات میخوره پلت گرفتم نمیخوره. چند وقتیه پرهایی از خودش میکنه که ریشه داره و بلافاصله بعد از کندن اون پرها ازشون فرار میکنه.علتش چیه؟خواهش میکنم راهنماییم کنین.

  پاسخ
 30. بانو
  بانو says:

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی دارم که فکر کنم شیش ماه داشته باشه امروز یه بچه شیطون کاکل عروس رو قیچی کرده میخواستم بدونم باید چیکار کنم که کاکلش مثل قبل بشه ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 31. Soltani
  Soltani says:

  سلام
  خسته نباشین
  یه عروس ۴ ماه دارم که الان ۱ماهی میشه چنتا از پرهای دمش از وسط میشکنه
  یعنی هفته ای یه دونه
  و دم جدیدم داره در میاره
  اون چنتا پر.دمبش که شکسته همینطوری می مونه؟
  دلیل این شکستگیا چیا؟
  در ضمن خیلی شادابو سر حالم هست

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.پرهای دوران جوجگی هست ک باید همه توی پرریزی بریزن تا پرهای جدید جایگزین بشن.در تغذیش از سبزیجات تازه استفاده کنید

   پاسخ
 32. Ailin
  Ailin says:

  سلام مرغ عشقم۲۵ روز داشت پرای بالشو کندن و خون ریزی کرد الان خوب شده ۲ماه گذشته ولی پرایی که در میاره کجه و برای پرواز مناسب نیست لطفا بگید چیکار کنم

  پاسخ
 33. مهسا
  مهسا says:

  سلام وقت بخیر من یک عروس هلندی دارم که ۲ ماهشه الان سرلاک میخوره و کمی ارزن ولی مشکلی ک هست برای رفتن رو چوب قفس از منقارش کمک میگیره و باعث شده یکم زیر منقارش پوستش مشخص شه .برای پرواز هم مشکلی نداره میخواستم بدونم این ک پوست زیر منقارش مشخصه خطرناکه؟راه حلی داره؟

  پاسخ
 34. ساعد
  ساعد says:

  سلام……مدت سه ماه است یک عروس هلندی ماده شونزده ماهه خریدم که پر پرواز و دم نداشت و پر های بدن هم نامنظم بودند و خیلی پرخاشگر است و پر های جدیدی که در میاورد ضعیف است و زود می افتد و اگر خود را به اطراف بزند بال هایش و بدنش خونی میشود دامپزشک بردیم که یک قطره ضد انگل پشت گردنش ریخت و محیط قفس را چندین بار ضدعفونی کردیم و مولتی ویتامین رژیم غذایی تجویز کرد…..انجام دادیم اما جواب نداد.. الان هم گردن بند بهش زدم بهتر شده ولی پر هایش در میاید اما پوسته ی نازکی که مثل پوست پیاز است دور پر می ماند و پرهایش حالت عادی باز نمی شود و ضعیف است و زود می افتد….آیا این ویروسی است و واگیر دار است و باید از دیگر پرنده جدا کنم؟لطفا مرا راهنمایی کنید که چکار کنم؟

  پاسخ
 35. داو
  داو says:

  سلام دوستان یه عروس نر مست دارم که دو ماهی میشه گرفتمش مست مسته بکوب میخونه
  اما از روزی ک گرفتمش تعدادی از پرهای دم و بالش کجو معوجه کندم پرهای کجشو اما باز یه سری دیگه داره کجو معوجن ایا بیماره
  اگه بیماره چرا از مستی نمیفته

  پاسخ
 36. حنانه
  حنانه says:

  سلام.امروز اومدم خونه و دیدم یکی از پرهای دم عروسم کف قفسه جدید بود پرش و اون قسمتی که به بدنش وصل بود خونی بود خون نرفته بود ازش فقط داخل اون قسمت از پرش خون بود خودش نکنده بودش چون پر کن نیس فک نکنم جایی هم گیر کرده باشه چون مامانم خونه بود گفت جیغ نکشید یا خودش اینو اونور قفس نزده خودشم خیلی سرحاله و الان نشسته کنار پنجره سوت میزنه😅 ولی من نگرانشم ممکنه پره خودش افتاده باشه

  پاسخ
 37. مرجان
  مرجان says:

  سلام ببخشید من ی طوطی دارم که همیشه تو خونه راه میره اصلا تو قفسش نیست امروز دمش زیر پای بابام موند کنده شد قبلا این اتفاق افتاده بود رشد کرد دوباره اما الان خون اومد دفعه قبل خون نیومده بود، این دفعه هم رشد میکنه؟

  پاسخ
 38. علی
  علی says:

  سلام من یه عروس ۳۰روزه گرفتم الان چند روزیه دارم سرلاک بهش میدم چکار لازمه تا وابسته بشه بهم هر کاریمیگم انجام بده

  پاسخ
   • فرهاد
    فرهاد says:

    سلام
    جناب اسکندری یه عروس هلندی دوساله دارم از وقتی سرلاک میخورده خودم بزرگش کردم وقتی موقع پرواز کردن رسید یکی دوروز خیلی کم پرواز کرد و شروع کرد به پر ریختن درضمن وقتی سرلاکی بود خیلی مریض بود با زور دارو بزرگش کزدم و اون مرحله رو رد کرد و‌زنده موند ولی موقع پرواز کردن شروع کزد به ریختن دم و پرهای بالش تا جای رسید که دیگه نتونست پرواز کنه فقط راه میره خیلیم عصبیه رام نمیشه ولی حرف میزنه خیلی باهوشه کلا عصبیه شبا که چراغ خاموشه خود درگیری پیدا میکنه و خودشو میزنه به قفس وقتی میرم سراغش میبنم داره ازش خون میاد گوشت بدنشم خیلی سیاهه بنظرتون هیچ راهکاری نداره این زبون بسته رو مداوا کنم ایدی تلگرامم اینه اگر نمونخ عکس ازش خواستید براتون بفزستم faarhaadd@
    الان فقط تاج داره و پرهای بدن که اینم نا مرتبه جا دیگش همش ریخته

    پاسخ
   • محسن ملکی
    محسن ملکی says:

    سلام وقت بخیر کاسکو دارم ۱ ساله پرهای بالشو شکسته وخراب کرده میخواستم ببینم دلیلش چیه با وجود اینکه خیلی شیطو بازیگوشه وغذا هم نان تخمه برنج از هر چیزی تک میزنه

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام اگر پرجوی هست باید ریشه یابی بشه.ممکنه عصبی باشه و یا وقتی حوصلش سر میره پرجوی کنه.ممکنم هست مشکل پوستی داشته باشه و برای رفع مشکل پرجوی کنه.

     پاسخ
 39. nazanin
  nazanin says:

  سلام وقت بخیر عروس هلندی من یک سالو چهار ماهشه متأسفانه چند ماه پیش انگل روده گرفت دمش از نصفه قطع شد و پرهاش ریختن بردم دامپزشکی دارو داد والان خوب شده پرهاداره خوب میشه ولی دمش خوب نشده میتونم دمشو بکنم تا دم جدید در بیاره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید، تشکر

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.وقت شماهم بخیر.بله یا باید پرریزی کنه یا پرهای خراب رو بکشید تا پر جدید رشد کنه و در بیاد

   پاسخ
 40. مهدی
  مهدی says:

  سلام استاد منسه ماه پیش یه کاسکوگرفتم الان مدتی که من ومیبینه میادرودیواره قفس پرهای کنارپاشومیکنه لطفاراهنمایی کنید ممنون ازوب سایتتون.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   نگران نباشید.این حرکت از روی استرس هست و با گذشت زمان و عادت به محیط و اعضای خانه این عادت از بین خواهد رفت.

   پاسخ
 41. مهرداد
  مهرداد says:

  سلام، من یه ۶ ماهی هست ی جوجه عروس هلندی خریدم ولی بعد از گذشت این چندماه هنوز رشدی در پرهاش ظاهر نشده و همون پرهای کم جوجه بودن خودش رو داره، مشکل از چیه؟ راه حلی داره؟

  پاسخ
 42. Yapraq
  Yapraq says:

  سلام خسته نباشید
  من یه هفته است یه عروس لوتینو خریدم سه چهار ماهه است، پشت سرش و زیر بالهاش پر نداره، بعضی وقتها میبینم که وقتی داره پرآرایی میکنه بعضی پرها که میخوان تازه دربیان میفتن یعنی ریشه شون ضعیفه و انگار خشک شده باشه، دردی نداره و اصلا موقع پرآرایی اذیت نمیشه، قبل خرید فقط جوانه گندم میخورده و به احتمال زیاد حمام هم نمیبردنش و نور خورشید هم نمیدیده، ولی من هم حمام بردمش تو این یه هفته، هم مولتی ویتامین بهش میدم، هم جلوی نور خورشید میذارمش و هم سعی میکنم تغذیه اش متنوع باشه، هر چند فعلا بدغذاست ولی نهایت سعی ام رو میکنم که خصوصا پلت و کاهو و سبزیجات بخوره، پرهای دیگه اش مرتب هستن و هیچ مشکلی ندارن، حالش خوبه خدا رو شکر و دستشوییشم نرماله، دلیل نبود پر در قسمت پس سر و زیر بالهاش چی هست و چیکار باید بکنم که دربیاد ممنونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنون.باتوجه به تغذیه ی بد احتمال بسیار زیاد ضعف پرها به همین دلیل بوده و اگر رسیدگی های خوبتون ادامه پیدا کنه پرها تکمیل خواهند شد ولی اگر ریشه پرها مشکل داره و از ته کج در میاد و شکننده هست دچار پی بی اف دی شده و درمان نداره.انشالله ک با رسیدگی درمان میشه

   پاسخ
     • Yapraq
      Yapraq says:

      سلام مجدد جناب اسکندری من بعد از اینکه با شما مشورت کردم عروسم رو بردم دکتر، دکتر چکاپش کردن و گفتن احتمالا بخاطر تغذیه اینطوری شده، فردای اونروز متوجه شدم عروسم خودش پرهای خودشو میکنه، چون بغلم نشسته بود و دیدم حدودا ۱۵ تا از پرهای تازه جوانه زده رو کند و موقع کندن بیشترشون هم جیغ میزد ته همه پرهام خونی بود، با دکترش تماس گرفتم گفتن پرهایی که کنده رو ببرم پیششون، همین کار رو کردم و دکتر زیر میکروسکوپ نگاه کرد و گفت که هیچ شپشی نتونستم پیدا کنم ولی احتمال شپش میدم چون دلیل دیگه ای نداره که بخواد پرهای تازه رو بکنه، یه قطره دادن که هفته ای یکبار بریزم پشت گردنش، چهار هفته پشت سر هم یک قطره میریختم دو هفته آخر هفته ای دو قطره میریختم خیلی بهتر شده بود ولی هنوز هم پرهاشو میکند، دوباره رفتم پیش دکترش، یه اسپری دادن که ۳ روز یکبار به بدنش اسپری کنم و گفتن که قطره رو هم ادامه بدم این عکس اسپری هست:
      http://uupload.ir/files/wb2_13051.png
      یکبار اسپری کردم به بدنش تا چند ساعت آروم بود و تا ۲۴ ساعت هم اصلا پرهاشو نکند ولی بعد دوباره شروع کرد، بعد از یکی دو روز بردمش پیش یه دکتر دیگه تو کلینیک دانشکده دامپزشکی، ایشونم گفتن که عروسم نه انگل داره و نه شپش، قطره رو دیگه نریزم و اسپری رو هم نزنم، و چون جلای پرهاش بخاطر اسپری از بین رفته با کف شامپو بچه بشورمش و حساسیت هم به خرج ندم، یه قطره مولتی ویتامین دادن که حاوی همه ویتامینها و اسید آمینه است گفتن هر روز تو آبش بریزم و اگر درست نشد بعد از یک هفته دوباره ببرمش کلینیک. الان دو روز گذشته دیروز دوباره ده یا بیست تا از پرهاشو کند، امروز هم کند ولی کمتر از دیروز، چیکار باید بکنم که خوب شه؟

     • اسکندری
      اسکندری says:

      سلام.تقریبا همه ی راه هارو رفتید.قبلا هم عرض کردم اگر pbfd باشه درمان نداره و اگر مشکل از ضعیف بودن باشه با رسیدگی به تغذیه رفع خواهد شد.راه دیگه ای به ذهنم نمیرسه

 43. yasna
  yasna says:

  سلام جناب اسکندری ، من ۴ ماه پیش یه لوتینو یکساله گرفتم که صاحبش میگفت مادش مرده و پرکنی میکنه ، منم دلم سوخت خریدمش ، روزای اول پراش کنده میشد همراه با ساقه خونی بود و بعضی از پرهاشم خودش زیاد میخاروند و کنده میشد به تعداد زیاد ، و غیر از ارزن چیزی نمیخورد ، بعد از دوماه که اسپری آب زدمش و داخل نور آفتاب بردم و مولتی و غذاهای مختلف دادمش الان دیگه اصلا پر رززی نداره و پرای بدن و دمش مرتب شده ولی پرای بال کج در میاد ، خیلی سرحال هس و همش آواز میخونه و فضولاتش مشکلی نداره ، خیلی از pbfd میترسم و نمیتونم جفت براش بگیرم و شیراز تست pcr نداره ، به نظر شما مشکلش چی هس؟

  پاسخ
 44. وینیا
  وینیا says:

  سلام آقای اسکندری.لحظه هاتون گرم و بخیر.
  سه تا سؤال ازتون داشتم که بزرگواری میکنید اگر پاسخ بدین.

  ۱).
  طوطی عروس هلندی خاکستری نر من دیگه حدودا ۹ماهش هست.جدیدا یه میز کوتاه کوچیک گوشه هال گذاشتم و زیرش خالی هستو روش رومیزی انداختم اما یه قسمتی از رومیزی بالا رفته هست.اگر بخوام براتون تصویر سازی کنم باید عرض کنم که شبیه میز اتو ؛ به همون کوتاهی.و طوطی عروسم میره زیر میز و اونجا میمونه گاهی اسمش رو صدا میکنه.وقتی میرم نزدیک میز از زیر میز میاد بیرون و پام رو نوک میگیره وقتی دور میشم میره زیر میز. در تمام طول روز نیست،گاهی هست.دراشتها و غذا و استراحتش هم تغییری ایجاد نشده.
  میخواستم بدونم علت رفتارش چیه؟

  ۲).
  دوران بلوغ طوطی عروس چه زمانی هست و چه تغییرات خلقی و رفتاری داره؟

  ۳).
  دوست من یه طوطی عروس حدودای سن طوطی عروس من داره ؛ همسرش با انگشت با طوطی بازی میکنه ، هی انگشت رو جلو طوطی عقب جلو میکنه میگردونه و طوطی عروس هم دهنش رو باز میکنه دنبال انگشت میکنه واسه نوک گرفتن بعد آخرش جیغ میزنه.من به دوستم گفتم این بازی نیست ، اعصاب اون طوطی داغون میشه گناه داره آخه. یه مدت گذشت ، الان طوطی کمی پرخاشگر شده یعنی انگشت سمتش میره دهنش رو باز میکنه میخواد نوک بگیره.میخواستم بدونم این بازی کردنه یا طوطی عروس اذیت میشه؟
  راه حلش چیه؟

  از سعه صدر اون خیلی خیلی ممنونم.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنون شما لطف دارید.
   ۱.عروس شما درحال بلوغ هست و اون منطقه رو مثل لانه قلمرو خودش میدونه و در حالت بلوغ و مستی هست.
   ۲.پرخاشگر و عصبی میشن و زیاد میخونن و پرریزی هم ممکنه کنن.
   ۳.بله اینکار فقط شرطی و عصبیش کرده و بازی نیست.

   پاسخ
 45. وینیا
  وینیا says:

  خیلی ممنونم از اینکه کامل و سریع پاسخ دادین🌷.
  این تغییرات دوران بلوغ به طور طبیعی باید طی بشه دیگه درسته؟و رفتارهایی مثه پرخاشگریش طبیعیه و کاری از من بر نمیاد(غیر از آوردن جفت براش).
  این دوره بگذره مثل قبل میشه؟چون خیلی باهم خوب بودیم الان یه کم تغییر کرده همش ناراحتم میگم نکنه من کاری کردم که یه کم نسبت بهم پرخاشگر شده😞

  اگر همسر دوستم رفتارش رو تکرار نکنه ، شرطی بودن طوطیش از بین میره ؟

  باز خیلی زیاد از وقتتون و پاسخگویی تون ممنونم.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   بله به مرور زمان با طی شدن دوران مستی به حالت عادی برمیگرده.
   اگر کمتر سربه سرش بزارن کم کم رفتار عصبیش از بین میره.

   پاسخ
 46. وینیا
  وینیا says:

  سلام آقای اسکندری.لحظه هاتون بخیر.پیشاپیش از وقت و پاسخگویی تون ممنونم.
  داروخانه دامپزشکی به جای مولتی ویتامین به من ویتامین AD3E رو داده از شرکتی هست که مولتی ویتامین رو میگیرم.میخواستم بدونم میتونم با توجه به میزان مصرف مندرج در داخل بسته ، به طوطی عروسم بدم ؟ اگر پاسختون مثبت هست ، این رو هم مثه مولتی ویتامین توی آب بریزم بدم؟

  پاسخ
  • فاطمه
   فاطمه says:

   سلام خسته نباشید. ۴روزه عروس هلندیم فرار کرده و گمشده. دوستش که مونده خیلی کم غذاشده و تخمه هاشو نمیخوره. کامل هم باهم جفت نشده بودن. چیکارباید بکنم براش؟ کم حرف و کم غذاشده

   پاسخ
 47. رضا
  رضا says:

  سلام یه سوال از شما داشتم من الان۷ ساله که یک طوطی ملنگو دارم حرف می زنه ولی دست اموز نیست ایا سعی خودمو برای دست اموز کردنش بکنم فایده داره یعنی میشه دست اموزش کرد لطفا پاسخ دهید🙏

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام رام و دستی کردن طوطی های بالغ بخصوص خانواده پاراکیت ها از جمله ملنگو بسیار سخت هست و ممکنه روی سخنگوییش هم تاثیر منفی بزاره.بنظر من منصرف بشید

   پاسخ
 48. محمد
  محمد says:

  سلام جناب اسکندری ببخشید من یه ملنگو دارم که حدودا ۷ الی ۸ ماهش میشه در مرحله اول همش دوست داره بره جاهای بلند ولی من چند روزیه که میزارمش روی فرش از اوایل بهتر شده به نظرتون عادت میکنه در ضمن تازه داره صداهای دیگه‌ای غیر از غار زدن از خودش در میاره به نظر شما میخواد صحبت کنه یا زود هنوز و از چه موقعی ملنگو شروع به صحبت میکنه در ضمن اینکه یه حاله سفید دور گردنش داره میفته و تازگی متوجه شدم پرهای سفید داخل بدنش رو که در میاره می‌خورد ببخشید که طولانی شد. ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام کلا طوطی ها بصورت غریزی میل به قرار گرفتن در بالاترین نقطه رو دارن.اینجوری از خطر احتمالی زودتر آگاه میشن.اگر تازه از این سن اقدام به رام کردنش کردین کار بسیار سختی در پیش دارید.در مورد اینکه تازه صداهایی از خودش درمیاره هم زمان میخواد تا به حرف بیاد و باید وقت و تمرین زیادی باهاش داشته باشید.توی قفسشم از اسباب بازی استفاده کنید تا در بیکاری پرجوی نکنه.

   پاسخ
 49. Ana
  Ana says:

  سلام من یه عروس هلندی دارم بعد به طور ناگهانی دستم خورد به دمبش بعد دمبش دراومد توی پرش خون بود به عروس هلندیم چیزی نمیشه که این طبیعیه

  پاسخ
 50. عباس
  عباس says:

  سلام خسته نباشین . من یه عروس هلندی دارم تقریبا ۱۱ ماهشه ‌.خواستم بالشو کوتاه کنم حواسم نبود بال های بزرگ اصلیشو هم بریدم !! خیلی نگرانم .الان باید چیکار کنم دوباره اون بال های اصلیش در بیاد ؟

  پاسخ
 51. مهسی
  مهسی says:

  سلام عروس طوطی من دیشب از ترس بال بال زد خودشو زد به قفس الان یکی از پرهای درشت بالش از ته کنده شده جاش خون میاد بند که میاد نوک میزنه بهش دوباره خون باز میشه توروخدا بگید چیکار کنم خونش بند بیاد .خطرناکه ؟ هیچ جا هم باز نیست نشونش بدم

  پاسخ
 52. باربد
  باربد says:

  سلام من یه عروس نر خاکستری حدودا یساله دارم
  از ۵-۶ ماهگیش خریدمش و الانم باهام رابطه خوبی داره
  غذاشم تخم کتان و تخم ارزن و تخمه هست سبزیجات و تخم مرغ هم مفته ای دوبار میدم میوه هم خوب میخوره
  ولی نمیدونم چرا پلت منیخوره همیشه میخورد ولی الان چند وقته لب نمیزنه هر کاریم کردم نخورد دونش رو قطع کردم با دست بهش دادم هیچجوره درست نشد الانم از وقتی پر ریزی کرده دیگه پرای زرد دمش در نیومدن و فقط سیاها درومدن و همونه هم بجای اینکه یدست و صاف باشن یه هم ریخته ن
  ولی وضع روحیش کلا خوبه و بجز اینا مشکلی نداره
  خواهشا کمک کنید
  اینم عکس —->http://uupload.ir/files/4t8s_20200505_125151.jpg

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام به هیچ وجه دونه های خشک و اصلی رو به هوای خوردن پلت یا چیزی از دسترسش خارج نکنید.پرهای زرد دم دیگه در نمیان چون عروس هلندی شما نر هست.پرهایی که خراب میشن در اثر جویدن به این شکل درمیان؟

   پاسخ
   • باربد
    باربد says:

    ممنون
    نه بر اثر جویدن نیست
    ولی پلت رو چیکار کنم چون بالاخره بخشی از مواد مورد نیازش اونتو هست و نمیتونه هیچوقت نخوره

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     اگر سبزیجات و میوه جات و جوانه ها میخوره نخوردن پلت مشکلی ایجاد نمیکنه.
     اجازه بدین یک دور پرریزی کنه اگر مجدد پرها به این شکل در اومد دچارpbfd شده.

     پاسخ
 53. ساناز
  ساناز says:

  سلام، ببخشید من یک گرینچیک ۵ماهه دارم، رفت زیر بالشت یهو پرید دمش کنده شد، خیلی نگرانم، دارم سکته میکنم، کاری باید بکنم؟ چقدر طول می‌کشه دمش در بیاد؟

  پاسخ
 54. مسعود قاسمی
  مسعود قاسمی says:

  سلام من یه لوریکیت رنگین کمان دارم از هر بال ۲ تا پر قیچی خورده و چون خیلی با من سرو کله میزنه ۳ تا از پر های دمش شکسته البته بدن خون ریزی بیشتر ام خودش شکسته حالا به نظر شما پرهای دم رو اونایی که شکسته رو بکشم تا باز دربیاد یا بزارم خودش بریزه؟ و مولتی ویتامین رو با شیر عسل بهش میدم هر هفته ۲،۳ قطره با باشیر عسلی قاطی میکنم تا تهش رو میخوره همین رویه رو ادامه بدم؟ پر های شکسته یا چیده شده بال رو در بیارم از جاش؟ و این که اصولا پر ریزی کی به کی انجام میشه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام پرریزی معمولا با تغییر فصل سرد و گرم انجام میشه و توی اسارت ممکنه با نوسان دما درسال بیشتر انجام بشه.میتونید پرهای قیچی خورده و شکسته رو از ته بکشید ولی با سرعت که درد رو حس نکنه.از کلسیم و مواد معدنی در جیره غذایی غافل نشید.

   پاسخ
 55. Mahsa
  Mahsa says:

  سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی من دیشب ترسید خودشو زد به میله های قفسش یکی از ناخناش افتاد.. از اول که گرفته بودمش یه انگشتش ناخن نداشت الان این ناخنی هم که افتاده واسه همون پاشه خیلی سخت شده براش بالا رفتن و حفظ تعادل…در میاد دوباره ناخنش؟

  پاسخ
   • Mahsa
    Mahsa says:

    تا سه ماه دیگه میشه چهار سال که دارمش…اون اوایل که گرفته بودمش بعد سه_چهار ماه بالغ شد بخاطر همین فک میکنم ۵_۶سالش باشه
    نیازه ببرمش دکتر چون وایمیسته اون پاشو جمع میکنه تو پرش (قبلا فقط موقع خواب و ریلکس کردن انجام میداد این کار رو) ولی کامل مثل قبل نمیتونه جمعش کنه و ببرتش داخل

    پاسخ
 56. سینا جون
  سینا جون says:

  سلام من یه طوطی آوازه خوان دارم ما یه بچه داشتیم که دم اینو گرفت و پر های دمش کنده شد آیا رشد میکنه؟ ..

  پاسخ
 57. مهسا
  مهسا says:

  سلام روزتون بخیر
  من حواسم نبود عروس هلندیم انگار سیر خورده
  نمیدونم فقط نوک زده یا خورده منقارش رو بو کردم بو سیر میداد..خونده بودم سیر براش خیلی خطرناکه و باعث کم خونیش میشه
  الان کاری هست که انجام بدم یا چیزی بدم بخوره که اثر سیر رو کم کنه؟

  پاسخ
 58. مبینا
  مبینا says:

  سلام من یه عروس هلندی ۳ ماهه خریدم دمش گیر کرد زیر پا کنده شد
  میخواستم بپرسم مشکلی براش پیش میاد
  دوباره دمش درمیاد
  نمیمیره لطفا جواب بدید خیلی نگرانم

  پاسخ
 59. مبینا
  مبینا says:

  سلام من یه عروس هلندی ۳ ماهه خریدم دمش گیر کرد زیر پا کنده شد یه سوال داشتم
  میخواستم بپرسم مشکلی براش پیش میاد
  دوباره دمش درمیاد
  نمیمیره لطفا جواب بدید خیلی نگرانم

  پاسخ
 60. shamim
  shamim says:

  سلام
  من ی عروس هلندی دارم ک امروز موقعی ک رفته بود بالای کمد و میخواستم بیارمش پایین دمش کنده شد😭😭😭الان چی میشه؟ دمش درمیاد؟ خیلی ناراحتش هستم😔😔😔😔

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام نگران نباشید مجددا پرها کاملا در میان.۸ هفته زمان نیاز داره.
   دوستان لطفا پیج ما در اینستا رو دنبال کنید:parrotland.ir

   پاسخ
 61. محمد
  محمد says:

  سلام
  ببخشید من یک ملنگو ۶ ماهه دارم که از وقتی که گرفتمش به جایه این که یک دم بلند داشته باشه فقط حایه دمش چهار تا پره چپ و راست داره . فکر کنم دم اصلیش کنده شده باشه دوباره در میاد ؟ یا ممکنه کلا دمش همینجوری بوده؟

  پاسخ
 62. نوید
  نوید says:

  سلام
  من یه طوطی عروس دارم از بچگی تا الان الان دارمش الان ۴ ماهشه اما متاسفانه همین که بال در میاره دو روز بعد اونوبالی که در امده میریزه دوبازه در میاد دوباره میوفته دلیلشو نمیدونم الان هیچی بال نداره نمیتونه پرواز کنه بالاش هم هر چی در میاد با یه تکون ساده میریزه دلیلش چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
 63. سینا جون
  سینا جون says:

  سلام ببخشید من ۲ تا طوطی آوازه خوان دارم یکیش پرهای دمش کنده شده والان کمی رشد کرده و ۳تا تخم گذاشته بعد الان نمیتونه
  تعادل خودشو واسه غذا خوردن و اینا نگه داره میشه بگید چیکار کنم

  پاسخ
 64. مصی
  مصی says:

  سلام. من عروس هلندی ماده دارم بدون جفت هست. تنهاش نمیذارم و همیشه کنارش هستم. با اینحال فقط مغز تخمه میخوره و ارزن و تخم کتان. کنجد، برنج پخته و نان خشک هم دوست داره. اما سبزی جات و تخم مرغ آبپز نمیخوره. هیچ داروی ویتامین تا به حال بهش ندادم . چند وقته حس میکنم سرش کم پر شده و چند تا از پر تاجشم ریخته. مدفوعش شکل طبیعی داره.سرحال و پر جنب و جوشه. تقریبا همه اش آزادانه میچرخه موقع خواب و خوراک توی قفس میره. زیر پرهاش چیزهای تیزی هست شبیه ساقه کوتاه پر! تیز تیز . نمیدونم پر جدید در میاره یا بیمار شده؟!! اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید🙁

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممکنه وارد پرریزی شده باشه که طبیعی هست و همه ی پرهای ریخته شده مجدد رشد خواهند کرد.

   پاسخ
 65. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام وقت بخیر، من یک عروس هلندی دارم امروز خانومم حواسش نبود پاشو گذاشت رو دمش اونم پرید و همه ی پرهای دمش کنده شد، از همون موقع دیگه صدا نمیده کلا، ساکت شده
  میخواستم بدونم چکارش کنم؟! و اینکه پرهاش بازم در میاد؟!

  پاسخ
 66. Zizi
  Zizi says:

  سلام من یه عروس دارم که ۲یا۳ساله دست کسی بوده و بسیار زیباست ولی پرهاش نامنظمه و پرهای بالش هم رشد نکرده کوتاهه و نمیتونه پرواز کنه ولی فوق العاده پرانرژی و سرحاله و همش ازادش گذاشتم راه میره ولی دوتا عروس دیگه دارم که اونا پرواز میکنن این نمیتونه و باحسرت میبینه ازمایش پی دی اف داده منفی بوده ینی ممکنه جاش عوض شده اومده پیش من خوب بشه وپراش دربیاد بتونه پرواز کنه؟من خیلی نگرانشم…

  پاسخ
   • Zizi
    Zizi says:

    ازمایش پی دی اف منفی بوده مثل اینکه مشکل روده یا کلیه داره ولی خیلی سرحاله ینی انگار یکم ضعیفه پرهاش نمیتونه خیلی رشد کنه ولی من میارمش بیرون خیلیم فعال و سرحاله ولی چند روز که پیش منه اوکی بوده و پرهاش هم نریخته اصلا

    پاسخ
 67. خانم آلا
  خانم آلا says:

  سلام من ٤تا عروس هلندي دارم از بينشون اوني كه پرهاي نامرتب داره شيطون ترو وابسته تر به منه اما تو اين ٣ ماه كه من دارمش پر ريختنش تموم نميشه همش هم نا منظمه اما پرهاش هم گرت ميريزه هم براقه اما كچل ماننده وقتي خودشو تميز ميكنه گاهي جيغ ميزنه منم گريه ام ميگره الان جوجه من سالمه؟ هم غذاشو ميخوره هم تنوع داره كلي بهش خيلي ميرسم لطفا كمك كنيد خيلي دوستش دارم نميخوام بميره…:((

  پاسخ
 68. علی
  علی says:

  باسلام و تشکر فراوان بابت وقتی که صرف پرندگان خانگی مهربان و دوستداشتنی میکنید.و لطفی که به هموطنانتون میکنید..وبدون چشم داشت به سوالات جواب میدید
  بنده یه عروس هلندی آلبینو ماده دارم حدودا (۷)ماه سن داره هرروز(۵تا۶)پر گاهی حتی بیشتر ویوقتاکمتر پر از تو قفسش جمع میکنم.بعضی از پرها نوکشون سفیده ولی بعضی ازپرها نوکشون تیره و ظاهرا خون مرده داخل پر داره{تعدادپرهای تیره خیلی کمتره حدودا (۵به ۱)]..
  سوال دوم.یه لوتینو نر دارم پشت تاجش کچلی داره و تو سینه پرنده امروز دقت کردم داره کچل میشه و پرهای سینه داره کم میشه و لوتینو هم مشکلی مثل مشکل پر الینو داره.
  حمام هفته ای یکدفعه با اسپری آب انجام میدم.ظرف آب میزارم واسشون نمیرن تو ظرف
  سوال سوم .اگه عروس نر لوتینو و ماده البینو رو باهم جفت بزنم جوجه چه نژادی میدن
  نر یکساله و ماده ۷ ماهه هستن و هردو بشدت مست شدنه حتی گاهی ماده موقع خوندن نر و با جیغ و صداهای مستی خودشو به قفس میزنه که بره سمت نر.میشه الان جفتشون کنم یاهنوز سنشون کمه
  ارزوی سلامتی و شادکامی برای شما دوست عزیز و همه ایرانیان را از خداوند بزرگ دارم…
  بدرود

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنون از نظر لطفتون.
   میتونید کنار هم بندازید و جفت بشن اما زمان مناسبی برای تکثیر نیست.
   کچلی پشت تاج طبیعی هست در لوتینو و حتی آلبینو ها.
   اگر شاه پرها و دم بدون دلیل خاصی میریزه و نامرتب و شلخته در میان یا پرها از وسط بی دلیل میشکنن متاسفانه pbfd هست و درمان ناپذیر ولی اگر موقتی تعدادی پر میریزه عروس هلندی شما وارد پرریزی شده.

   پاسخ
 69. مهدی
  مهدی says:

  سلام وقتتون بخیر .من یک هفته هست که یه جوجه ۶۰ روزه عروس هلندی خریدم دوست دارم دستی بشه ولی تا از قفس میاد بیرون شروع میکنه به پرواز کردن و خودش رو به در و دیوار میزنه تو قفس از رو دستم غذا میخوره و بالای دستم میاد ولی بیرون قفس اصلا نمیزاره بهش نزدیک بشم امروز از قفس رفت بیرون خواستم بگیرمش پرهای دمش کنده شد😔سوالم اینه که تو این سن دستی میشه دلم هم نمیاد پرها رو بچینم گناه داره چیکار کنم دمش زودتر در بیاد

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.پرهای دم دوباره همه در میان.بالش رو بدین یه باتجربه قیچی بزنه تا هم از برخورد به در و دیوار جلوگیری بشه هم راحتتر رام بشه.

   پاسخ
 70. امید گنابادی
  امید گنابادی says:

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من دمش گیر کرد به لای صندلی و پرواز کرد اومدم دیدم ۴ یا ۵ تا از دمش کنده شده کلا اون دم بلندش کوتاه شده خواستم بدونم درمیاد؟؟ خیلی نگرانشم مشکلی پیش نمیاد براش؟؟

  پاسخ
 71. نازنین
  نازنین says:

  سلام من یه عروس هلندی دارم تقریبا ۵ ماهشه پرهای بالش بعد از اینکه در اومدن بعد یکی دو هفته کج میشن و می‌ریزن زود هم جاش پر دیگه در میاد تا حالا دو تا از پرهاش هم خونی بوده خیلی وقتا هم خودشو میخوارونه و پوست خشک شده بدنشو می‌ریزه بعضی از وقتا که خودش رو میخارونه جیغ میزنه وقتی نگاه میکنم میبینم رو بالش خونیه تا حالا هم پرواز نکرده .

  پاسخ
 72. مژگان
  مژگان says:

  سلام. یه عروسه نر چهار ماهه دارم ک پرهای دمش میشکنه و کنده میشه و پرهای زیر گردنش خیلی ضعیفن در نیومدن . چیکار کنم . پرهای دمش رو بکشم تا زودتر دربیان یا صبر کنن خودشون بیفتن و اینکه خیلی کم سرو صداس نسبت ب عروس های دیگه که دیدم. فقط وقتی مارو نمیبینه جیغ میزنه. در کل ساکته . ن صون نه جیغ. چجوری حرف زدن و اواز یادش بدم؟ ممنون

  پاسخ
 73. مژگان
  مژگان says:

  ببخشید و اینکه عروس هلندیم که اسمش الفاس . خیلی غذای سفره دوست دارهمثل سیب زمینی و نون و برنج. سفره ک پهن میشه شروع میکنه ب جیغ زدن و کف قفس راه رفتن و دلش میخواد بیاد بیرون و دوس داره همش از دهن ادم غذا بگیره . چیکار کنم عادتش از سرش بیفته چون از دهن غذا گرفتن برا سلامتی خودمون و عروس خوب نیست؟. تشکر

  پاسخ
 74. مژگان
  مژگان says:

  سلام در اومده دمش اما سه تا شون شکسته بی دلیل. انگار ضعیفن . زیر گردنش در نیومده درست و حسابی . و اینکه روی بالش یه جوش بزرگ زده . الان چهار ماهشه تا حالا گفتن حموم نمیخواد . حموش نکردیم اصن .

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   به حمام ربطی نداره.اگر شاه پرهای بال و دم سست و ضعیف هستن و بی دلیل میشکنن یا میفتن و قسمتهایی پر در نمیارن متاسفانه طوطی شما pbfd داره و قابل درمان هم نیست.

   پاسخ
 75. Ailin
  Ailin says:

  سلام عروس هلندی من ۶ ماهه هست جایی که خریدم به من گفتن نر هست ۲ ماه هست که دارمش و کاملا رام و دستی هست تقریبا۱ هفته هست که شروع کرده به پرریزی و اولین پرریزیش هست ولی به جای پر های درشت بال و دمش پرهای ریز و کوچکش داره می ریزه می خواستم بدونم این عادی هست یا نه؟ جایی که خریدم پر هاشو کوتاه کرده بودن شاهپر های بال چپش درسته ولی بال راستش یکی از شاه پر هاش رو به اشتباه کوتاه کردن و اون یکی شاه پر بال راستش وقتی خریدم افتاده بود بعد که در اومد حداقل ۱۰ سانتی شده بود که عروسم کندش ایندفعه برای بار دوم در اومده و عروسم هنوزنکندش می خواستم بدونم شاه پر عروس هلندی در هنگام پرریزی اول می افته یا نه لطفا جواب بدید خیلی براش نگرانم

  پاسخ
 76. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی ۱ ساله دارم ک پرهای ضعیفی داره و پرهاش نا مرتب هستند و هنوز دستی هم نشده و پرواز هم فقط یکم میتونه بکنه و بالهاش لق میشه و خونی میشه و جیغ میزنه و از وقتی خریدمش لرزش هم داره خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنیم دارو یا قطره ای نیست ک بتونه پرهاش رو قوی کنه

  پاسخ
 77. کیانا
  کیانا says:

  سلام اقای اسکندری ببخشید امروز یه اتفاق بد برای عروسم افتاو ما یکی از اقواممون بیمارب دارن و مریضن
  من و عروسم کنارش نشسته بودیم و عروسم خواست یهو پرواز کنه و این فامیلی ما به یکی از دستان دم و یکی شاه پر یکی از بتل هاش رو گرف خدا رو شکر نکند ولی خیلی دردش اومد خیلی گریه کردم نگرانشم اتفاقی براش نمی افته یا اگه خدایی نکرده افتاد چه کار کنم راهنماییم کنید تا اماده باشم😥😥😥

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنونم.ایشالا که اتفاقی براش نیفتاده ولی احتمال داره اگر بالش درد گرفته باشه چند روزی یک مقدار آویزون نگهش داره که بهتره کمتر از قفس بیرون بیاد و پرواز نکنه تا زودتر خوب بشه.

   پاسخ
 78. سمیرا
  سمیرا says:

  سلام. یه گرینچیک یکسال و نیمه ی نر دارم. وضعیت پرهاش عالی بود خصوصا وقتی پرهای تازه اش درومد، اما پر ریزیش بیشتر از ۹ماهه که ادامه داره و تموم نمیشه، بعضی از پرهاش سه بار ریختن و دوباره درومدن. هربار هم خیلی سالم بودن. الان متوجه شدم نوک پرهاش حالت خورده شده و سیاه پیدا کرده. بهش میوه و دونه میدم، سبزیجات خیلی کم میخوره.
  ممنون میشم اگه نظرتون رو درمورد علت خراب شدن نوک پرهاش و طولانی بودن دوره پر ریزیش بفرمایید.

  پاسخ
 79. بابک
  بابک says:

  سلام
  وقتون بخیر من دوتا عروس خریدم که دم هاشون توآبخوری مونده واز وسط شکسته میخواستم بپرسم برای دراومدن دمهای جدید باید دمهای شکسته رو بکنم یا به مرور خودشون میافتن؟ ممنونم

  پاسخ
   • بابک
    بابک says:

    جناب اسکندری بابت پاسخگوییتون بی نهایت متشکرم.
    اما این پرنده ها بیش از ۳ماه هست دمشون به این شکله.آیا تماس مداوم دمشون با آب آبخوری باعث این فرسودگی شده و اینکه میفرمایید فصل پر ریزیشون چه زمانیه؟بخصوص که جهت تست دوتا از پرهای دم یکیشون رو کندم اما هنوز بعد از گذشت چندماه درنیومده.

    پاسخ
 80. Ati
  Ati says:

  سلام و وقت بخیر من شاه طوطی نری دارم که سالهاست پرهای قسمت سینه اش در نمیاد یا وقتی ریشه اش میخواد دربیاد طوطیم خودش اونارو میکنه .چه کازی انجام بدم که بهتر بشه .پرهای بقیه قسمتها خوبه و دم بلندی داره غذاشم خوبه .ماده هم داره که اون اینطور نیس

  پاسخ
 81. Zahra
  Zahra says:

  سلام من یه عروس هلندی ۴ ماهه دارم که پراش خیلی کوتاه و نا مرتب هستن و تا یه پر جدید در میاد بعد یه مدت کوتاهی می‌افتد و اصلا نمیتونه پرواز کنه چند بار دمش ریخته و دوباره در اومده حمام هم هفته ایی یک بار میبرمش از نظر قفس هم قفسش بزرگ هست و همه موارد لازم رو داره وانواع میوه و سبزیجات و مکمل هارو بهش میدم چند کلمه ایی حرف میزنه خیلی هم شاد است ولی پراش مشکل دارن و چند روزه پرای بالای سرش و اطراف چشم و نوکش ریختن چیکار باید بکنم و میخواستم بدونم از چند ماهگی پلت میشه داد

  پاسخ
 82. Shabnam
  Shabnam says:

  و یه سوال دیگه هم داشتم خدمتتون اینا از جپجگی یه جا باشن بهتره براشون؟ فک کنم نر و ماده هستن اگه اونجور باشه خوب جفت میشن؟

  پاسخ
 83. Shabnam
  Shabnam says:

  سلام وقت شما بخیر اقای دکتر من دو تا عروس هلندی یکی ۳۵روزه و اون یکی ۴۵روزه هستش دارم سوالم اینه که من اینارو جدا جدا تو دو تا قفس نگه دارم احتمال سخنگو کردنشون هست؟ و اینکه اخه میگن جوجه بگیرین واسه سخنگو کردن و نر باشه از کجا تشخیصبدیم و سوال دیگم به یکی از اینا سرلاک میدم وعده های سرلاک رو کم کنم به دون خوردن میفته؟ مریض نشه یهو از گشنگی چون دون میخوره ولی کم و خیلی وقتها نمیتونه بشکن ممنونم از شما

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.من دکتر یا دامپزشک نیستم و تکثیرکننده تجربی هستم.تعیین جنسیت جوجه تا قبل از سن ۵ ۶ ماهگی بدون تست پر و از روی نشانه هتی ظاهری به هیچ وجه قطعیت نداره و مشخص نمیکنه.جوجه هارو از سن ۴۵ ۵۰ روزگی میتونید وعده های سرلاک رو کم کنید و به خوردن غذای نرم مثل تخم مرغ آبپز و گندم پخته در کنار ارزن و تخمه میتونید دونخورشون کنید.برای سخنگو کردن بهتره تک باشه.موفق باشید

   پاسخ
 84. shokouh
  shokouh says:

  سلام حالتون خوبه؟ یه جوجه عروس هلندی لوتینو (زرد رنگ) ۲ هفته هست که خریدم و حدود ۴۰ روزشه و از همون روز اول که آوردمش خودش رو خیلی میخاروند که فروشنده به من گفت اینا ذاتا همینجورین و مدام خودشون رو تمیز میکنن. تو این دو هفته که دست منه دو تا از پرهای دمش افتاد و امروز، خودش رو از روزای دیگه بیشتر میخارونه انقدر که پرش شل میشه و جیغ هم میزنه و میخارونه تا پرش از جا در میاد و بعد از اون نه جیغ میزنه و نه بی قراری میکنه و دوباره به شیطونی و کنجکاویش ادامه میده و ۴ تا دیگه از پرهای دمش دوباره امروز افتاد. و کلا ته پرهایی که افتاده یعتی قسمت سفت پرهایی که افتاده سیاهه و انگار خون توش خشک شده و الان کلا چهار تا دونه پر برای دمش نمونده ولی پرای قسمت های دیگه نمیریزه و یه جاهایی از بدنش هم پراش نوک زده. حال عمومی جوجم خوبه و شیطونی هم میکنه و ما تا جایی که تونستیم زیر بال و دور مقعدش رو برای شپش چک کردیم ولی چیری پیدا نکردیم. به خاطر اینکه هوا سرده ما قفسش رو نزدیکه شوفاژ گذاشتیم و اونم خودش میاد نزدیکترین جا به شوفاژ توی قفس وایمیسته. از نظر غذایی هم بهش روزی ۲سی سی سرلاک میدم و تخم کتان و ارزن و سبزی و میوه و تخم مرغ میدم و تو چهار پنج روز آینده از سرلاک میگیریمش

  پاسخ
   • shokouh
    shokouh says:

    سلام. میخوام بدونم دلیل رفتارش که پوست پایه پرهای دمش رو انقدر میخارونه تا خون میندازه و پر رو میکنه که در این فرایند هم عصبی میشه و هم دردآوره براش چیه؟ و راه رفع این مشکل چیه؟ الان هم کلا ۲ تا پر تو دمش مونده که اونها رو هم شل کرده. اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

    پاسخ
 85. فراهانی
  فراهانی says:

  سلام من چند روزه عروس هلندی گرفتم گفتن ۲ ماهشهر ولی هنوز پر هاش کامل پر نشده و زیر بالاش خیلی خالیه و اصلا دم نداره غذاش خیلی خوب میخوره کسی گفته شاید بیماری pbfd داره به نظر شما چرا دم درنیاورده هنوز؟ ممکنه بخاطر تغذیه نامناسب باشه که شاید قبلا داشته یا این بیماری رو داره؟

  پاسخ
 86. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام. روزتون بخیر. عروس ماده ی من چندروز بود میرفت زیر کابینت و روی سرامیک میخوابید. دیشب نگاه کردم دیدم یه تخم گذاشته. برای اولین بار. ولی فقط برای غذا میاد بیرون و بازم میره اونجا و داخل قفس نمیره. چه کاری باید انجام بدم؟ چطور از تخم نگهداری کنم و کجا بذارمش؟

  پاسخ
   • فاطمه
    فاطمه says:

    بله داره. ولی خب بیشتر دعوا داشتن و نر نوکش میزد. تااینکه دیدم زیر کابینت تخم گذاشته و هنوزم میره همونجا. تخم رو کمی جابجا میکنن روش میشنن ولی بازم ماده میره زیر کابینت میمونه

    پاسخ
    • فاطمه
     فاطمه says:

     همین الان هم یه تخم دیگه پیداکردم زیر کابینت. ممنون میشم راهنمایی کنید تخم هارو کجا نگه دارم. باید همونجا زیر کابینت بمونه؟ یا جای گرم بذارم

     پاسخ
     • اسکندری
      اسکندری says:

      جفت باید توی قفس لانه داشته باشه و مدام روی تخم در کل روز بخوابه تا اگر جفت گیری داشتن و تخم نطفه دار باشه جوجه بشه.زیر کابینت جای مناسبی نیست برای گرم کردن تخم ها.هرچند باید مطمئن بشید تخم ها نطفه دار هستن.

 87. Shabnam
  Shabnam says:

  سلام وقت شما بخیر ممنون از سایت عالیتون یه سوال داشتم خدمتتون عروس هلندی من سه ماه و نیم سن داره تقریبا این داره پرهای ریژش میریژه از چی میتونه باشه خیلی نگرانشم گفتن طبیعی هستش لی خب زود نیست برا پر ریزیش؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر .لطف دارید.یه مقدار زود که هست ولی اگر پرریزی باشه طبیعیه.شایدم سنش بیشتر از چیزی هست که فکر میکنید.

   پاسخ
 88. Zahra
  Zahra says:

  سلام.یه هروس لوتینو دارم که پرهاشو از قبل چیده بودن پرهاشو کشیدیم تا دربیاد.چندتاش خوب دراومد ولی چند وقتیه هم پرهاش هم دمش میخواد دربیاد خیلی باریکه.هشت ماهشه.خواستم ببینم مشکل غذایی داره؟؟؟
  ممنون..

  پاسخ
 89. مهدی
  مهدی says:

  سلام.. من عروس طوطیم چند ماه پیش رفت تو لک ولی الان۴ماه ک میگذره پرهاش در نیومده و نمیتونه پرواز کنه و الباقی پرهاش شلخته و تیکه تیکه هست و نامرتبه… چه کارش کنم؟ از نظر غذایی هم کم نمیزارم

  پاسخ
 90. محمد
  محمد says:

  سلام یه عروس هلندی دارم که شابالهای اون هنوز کامل نشده دوباره میوفته ولی دوباره در میاد فقط این مشکل توی شابالهای اونه الان حدود ۶ ماه هست البته اینو بگم شابالهای اصلی اون صاف ولی از سه چهارمی به بعد کج یا نیم پیچ درمیان اینو هم بگم جفت هم داره توی این شش ماه که گذشته برای اون جفتش خدارو شکر مشکلی پیش نیومده بردمش دام پزشکی اونم گفت نمیتونه پی بی دی اف باشه چون اگه باشه منقار وپنجه پا رو هم درگیر میکنه میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 91. nrgs
  nrgs says:

  سلام وقتتون بخیر.من یک عروس هلندی دارم که ۸ ماهشه خواهرم پاهاش رو ناخواسته گذاشت روی دمش و همه ی دمش کنده شده و خون اومده مادرم هم که دید داره خون میاد بتامتازون زد بهش و پوستش رو نوک میگیره ایا ضرر داره؟و دمش باز در میاد؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.جای خون و بتامتازون رو با آب ولرم فردا بشورید تا راحت از بین بره و جاش رو هم بعد شستن گرم نگهدارید سرما نخوره.پرها بعد ۸ هفته تکمیل خواهند شد.

   پاسخ
   • کلارا علیا
    کلارا علیا says:

    سلام مرسی از توضیحتون من ی طوطی برزیلی دارم که رنگش طوسی ابیه ۵ یا ۶ ماهشه خواستم بدونم باید بهش واکسن بزنم ببرمش دامپزشکی یا نیاز نیست و اینکه کلی بمن عادت کرده ووحالش خوبه ولی چند روزیه رنگ پرای رو سرش که سفید هستن دارن نارنجی میشن آیا عادیه؟

    پاسخ
 92. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام من یه عروس لوتینو دارم یک سال و نیمشه و پر هاش رو زدم از سه ماهگی و از اون موقع تا الان شاه پر هاش در میاد و کامل نشده کج میشه و میوفته و دمش هم مثل شاه پر هاش و پر های پروازیشه چیکار کنم و چه دارویی بدم

  پاسخ
 93. معین
  معین says:

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم ۵٫۶ ماهه پرهای دمش از وسط شکسته میخواستم ببینم اونا دوباره رشد میکنن یا اصلا چیکار باید کرد؟؟

  پاسخ
 94. Sh
  Sh says:

  سلام من یک عروس هلندی تازه دون خور دوماهه خریدم ولی پر دم و بال نداره و پرای بدنشم نامرتبه ولی سرحال هست مشکی داره ؟

  پاسخ
 95. شیما
  شیما says:

  سلام خسته نباشید طوطی ملنگو من امروز یکی از پرهای زیرینش کنده شده واقعیت نمیدونم جایی گیر کرده یا خودش کنده ولی ۴ قطره بیشتر ازش خون اومد علتش چی میتونه باشه اگه خودش کنده و آیا در میاد؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنونم.اگر یک پر هست احتمالا به جایی گیر کرده کنده شده.نگران نباشید مجددا رشد خواهد کرد.

   پاسخ
 96. ارزو
  ارزو says:

  سلام. ممنون ميشم بنده رو راهنمايي بفرماييد. من حدود ٥ ماهه يه طوطي برزيلي خريدم كه فروشنده گفت انگار حدود ٥ ماهشه يعني الان ده ماهشه. اصلا به دست عادت نميكنه به شدت ميترسه با ترس غذاشو ميخوره نزديك كه ميشيم مخصوصا تو شلوغي ميره ميجسبه به ديواره قفس خواستم ببينم ميشه كاري كرد ترسش كم شه يا نه؟ امكان داره دستي بشه ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام متاسفانه چون بالغ هست بسیار سخت رام میشه و حتی اگر رام هم بشه در حد انتظارتون رام نخواهد شد.بهتره جوجه تازه دونخوری که سرلاکی بزرگ شده بخرید.

   پاسخ
 97. nrgs
  nrgs says:

  سلام خسته نباشید
  من یک طوطی نر طوسی دارم که از چند وقت پیش پر دو تا طوطی دیگه ای که دارم رو میکَنه بخاطر همین از طوطی های دیگه جداش کردیم
  حتی وقتی دو تا طوطی هام رو بیرون از قفس میارم از پشت قفس پر اون هارو در میاره و چون دستی نیست همش تو قفس نگهش میدارم قبلا هم جفت داشت اما وقتی دیدیم پر جفتش رو در میاره جداش کردیم و هنوزم همونجوریه
  نمیشه یه کاری کرد که دیگه پر طوطی هارو نکَنه؟

  پاسخ
 98. Parastoo
  Parastoo says:

  سلام وقتتون بخیر من چند ماه پیش ی عروس هلندی ابلق حدودا یک سال و نیمه خریدم که به گفته ی صاحبش دماش طی ی حادثه کنده شده بود الان چندماه میگذره و دماش کامل و یکدست دراومده ولی پرهای بلند بالش درنیومدن بالش پر داره و کامله ولی اون پرهای بلندش نیست، خیلی نگرانم امکانش هست pbfd باشه؟!
  زیر بال هاشم چنتا پر نارنجی داره

  پاسخ
 99. آتنا پوری
  آتنا پوری says:

  سلام وقت بخیر من دیروز یه جفت مولد لوتینو ۱۵ ماهه از دوستم گرفتم یک ماه پیش جوجه داده الان سر هردوشون قسمت پشت تاج پرهاش ریخته و حالت طاسی داره زیر بال یکیشونم یه لحظه دیدن انگار پر نداشت علت مریضیه ؟ پرهاش درمیاد؟ بعد با هر دوشون وقتی از نزدیک یا دور حرف میزنم سرشونو به حالت تیک چرخشی خیلی سریع تکون میدن با هر کلمه ای که میگم علتش چی میتونه باشه؟ صدای تلویزیون یا آهنگم میشنون همین کارو میکنن

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.
   ساسی پشت سر لوتینو ها ژنتیکی هست و در دوران پرریزی تشدید میشه که به مرور هم پرهای اطراف اون نقطه رو پوشش میده ولی از بین نمیره.اگر فقط پرهای اون ناحیه ریخته ولی اگر پرهای باشه مریضی نیست.
   اون واکنش به صدا هم طبیعیه و دلیل خاصی ندارم.

   پاسخ
 100. میرزایی
  میرزایی says:

  سلام،یه عروس هلندی نر دارم که یه چشمش بسته شده وقرمز وملتهبه،پرهای دمشم نمیدونم قیچی شده یا کنده شده،باید چکار کنم،فروشنده گفت دوسالشه البته مطمعن نیستم

  پاسخ
 101. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام من ی شاه طوطی ۳ ماهه دارم و بزرگترین ناراحتی من اینه ک چیزی ب جز تخمه آفتابگردون نمیخوره سیب درختی سفیده تخم مرغ آب‌پز و.‌‌.. هیچکدوم رو حتی بهش نگاه هم نمیکنه و همچنان سرلاک‌میخوره چیکار کنم ؟؟ فقط و فقط تخمه آفتابگردون و سرلاک

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام سرلاکش رو قطع کنید.میوه جات مختلف با رنگ بندی متنوع در کنار تخمه بزارید کم کم علاقمند میشه و میخوره.

   پاسخ
 102. Shabnam
  Shabnam says:

  سلام وق
  تتوون بخیر من دو تا عروس هلندی داشتم که از یک ماهگی پیش هم بودن ولی بعدا متوجه شدم یکیش مریضه و تو چهار ماهگی جداشون کردم ازمایش دادم ازمایش pbfd مثبت شد و الان این یکی ۶ ماهه هستش و داره پر ریزی میکنه ولی پرهاش خداروشکر خیلی هم قشنگ در میاد احتمال داره این نگرفته باشه یا صد در صد گرفته دکتر نشون دادم گفت نگرفته خیلی نگرانشم خوشحال میشم جواب بدید ممنونم 🙏🌸

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.بهتره برای احتیاط کنار پرنده ای نندازیدش.گاهی در شرایط استرسی بیماری خودش رو نشون میده.اگر بعد از پرریزی پرهای بال و دم یکدست در اومد و بعد از اون هم بی‌دلیل خراب نشدن میشه مطمئن شد ناقل نیست.

   پاسخ
 103. Shabnam
  Shabnam says:

  سلام ممنونم از لطفتون فقط چه مدت صبر کنم که مطمعن بشم و اینکه ایا ازمایش بدم مشخص میشه؟ و خیلی ها میگن به شدت واگیر داره اون الان گرفته احتمالش چند درصد میتونه باشه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   معمولا تا پرریزی مشخص میشه pbfd.گاهی با استرس سریعتر خودش رو نشون میده.تست هم برای تشخیص سریع راه خوبیه ولی ممکنه خطا داشته باشه.

   پاسخ
 104. رضا
  رضا says:

  سلام یع عروس چهار ماهه گرفته پرهاش قیچی بود بعدی یکی دوماه پرهاش کشیدم که در بیاد ولی پیچ در میاد و همش هم میندازه ساام هم که در میاد تا یکم بلند میشه میندازه باز چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
 105. nrgs
  nrgs says:

  سلام خسته نباشید من طوطی عروس سفید دارم که دو روزه غذا نمیخوره وقتی بهش توجه کردم متوجه شدم که روی زبونش بعضی جاهاش باد کرده و سفید شده ، بعد که دکتر بردمش مولتی ویتامین و Enramin داد ، وقتی دکتر متوجه شد که مدفوع طوطی سبز رنگه گفت احتمال داره که به نیوکاسل مبتلا شده باشه و گفت چند روز دیگه قطره چشمی برای طوطی های دیگه ام بگیرم که مبتلا نشن ، بعد اینکه یک قطره از دارو Enramin رو در ۶ قطره اب مخلوط کردم و بهش دادم مدام زبونش رو دوست داره که با چیزی خارش بزنه و طی این دو روز بیشتر اوقات خواب هستش ، لطف می کنید بگید بیماریش چیه و میشه راهنماییم کنید🙏🏻

  پاسخ
 106. مریم
  مریم says:

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم که تست pbfdداده مثبت شده میخواستم بدونم با اینکه بهش دامپزشک دارو داده و دارم بهش میدم کل پرهاش میریزه و لخت میشه الان خودش پرهای زیر بغلشو تا حدی کنده حالا زیر شکمشم داره میکنه میخواستم بدونم کلا پرندم لخت میشه

  پاسخ
 107. نجمه
  نجمه says:

  سلام اقاي اسكندري بزرگوار
  يك عروس هلندي ٣ماهه دارم ك امروز صبح پر زد رفت و ي بنده هدايي گرفتش نميدونم چطوري گرفتش ك نصف پرهاي دمش كنده شده و لنگ ميزنه .اين چند روز هم ك تعطيلي هست ك دكتر ببرمش
  ممنون ميشم بنده رو هم راهنمايي كنيد 🙏🏻🌺

  پاسخ
 108. hossein
  hossein says:

  سلام وقت به خیر
  من یه ملنگو دارم که دو سه سالی پیشمه و حدودا چهار سال داره جلوی بال سمت راستش توی حلال جلوی بال یه پر کج داره که حتی یه بار افتاد و دوباره همون طوری کج و بیرون زده در اومد چیکارش کنم!

  پاسخ
 109. ترنم
  ترنم says:

  سلام عصر بخیر من یه عروس هلندی دارم تقریبا پنج شیش ماهشه یه بار حواسم نبود رودستم نشسته بود یهو پرید بعد یه مقداری وسط دماغش زخمی شد خون زیاد نیومد فقط یه زره دستمال خونی شد خیلییی کم . می خواستم بدونم کی خوب میشه

  پاسخ
 110. محبوبه سمیعی
  محبوبه سمیعی says:

  سلام آقای اسکندری وقتتون بخیر،ممنون که با حوصله پاسخ همه رو میدین،من یه گرینچیک ۵ماهه خریدم،که صاحب قبلیش پر هاش رو قیچی کرده،میخواستم ببینم چیکار کنم دربیاد؟باید پر هارو بکنم؟چقدر طول میکشه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر یا باید منتظر پرریزی بمونی تا خود پرها از ته بیفتن و پرهای جدید دربیاد یا از ته پرها رو بکشید تا پرهای جدید در بیاد.

   پاسخ
 111. سپهر
  سپهر says:

  سلام خسته نباشید ببخشید عروس هلندی من ۶ ماهشه امروز پر بلنده کاکلش کند این اشکالی داره ؟
  ی سوال دیگه که چه سبزی برای عروس ها خوبه ؟

  پاسخ
 112. الهام
  الهام says:

  سلام عروس ماده ای دارم که حدود ده تا یازده ماهش هست با عروس نرم بتازگی جفت شده ولی متاسفانه شاه پرهاش تا اندازه ای که بلند میشه میافته و گاها خونی هم میشه رژیم غذایی خوبی داره وسر حال هست از مکمل ها هم استفاده میکنم بفرمایید مشکل یا بیماری خاصی داره؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر در کل سال به این مشکل دچاره متاسفانه به pbfd دچار شده و فعلا هم درمانی براش وجود نداره.

   پاسخ
 113. حمید
  حمید says:

  سلام و وقت شما بخیر..من یه گرینچیک دارم که سنش زیر یکسال هست، چند وقت پیش یه دامپزشک بالهاش رو زیادی کوتاه کرد و قادر به پریدن حتا در اندک ارتفاعی هم نبود و این موضوع ناراحتش کرده بود، با پیشنهاد فروشنده و توسط خودش بالهای کوتاه شده یه سمتش و کشید تا زودتر دربیاد(به علت درد درد زیاد گفت بال دیگه رو دو سه روز دیگه بکشه) ولی الان بعد از ۲ روز هنوز دپرسه و هیچ فعالیتی نداره، بالش هم کامل درون بدنش قرار نمیگیره(بیرونتر نگه میداره) و حتا با کوچکترین حرکت دردش میاد و جیغ میکشه.بفرمایید که طبیعیه این؟ و خوب میشه بعد چند روز؟ الان هم میترسم ببرم پیشش که بال دیگش رو هم بکشه. خیلی ناراحتم کرده، اگه بال دیگش رو نکشه اتفاقی میافته یا بعدا که دربیاد هر دو بال درست میشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.اگر قرار به کشیدن بود باید هر دو بال رو توی یک روز میکشید تا کمتر اذیت بشه.احتمالا بد کشیده که درد گرفته و بال رو شل نگه میداره.به مرور هم از این کسلی در میاد هم بال به حالت طبیعی در میاد نگران نباشید

   پاسخ
 114. صادقی
  صادقی says:

  سلام.طوطی گرینچیک من شاه بال های سمت چپش نهایتا دو سانت رشد میکنه و میافته.انتهای پر خون داره.تست pbfd هم منفی بود.مولتی آمینو اسید هم بهش دادم. خوراکش هم متنوع و خوبه.پرنده سرحال هست. علت چی میتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
 115. nrgs
  nrgs says:

  سلام خسته نباشید
  طوطی عروسم وقتی بیرون از قفس بود بال هاش رو باز کرد و یهو شروع کرد به جیغ زدن ، من طوطی رو گرفتم و یه مقدار بال هاشو باز کردم و کشیدگی ایجاد کردم ولی بازم احساس میکنم درد داره و باز گاهی جیغ میزنه و پرش رو هی تکون میده
  لطف می کنید یه راهی بهم بگین که درد توی بالش خوب بشه 🙏🏻

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام این رفتار غریزی هست و ربطی به درد نداره کاری که کردین ممکنه بشدت به بال هایش آسیب بزنه.هرگز بال های طوطی رو باز نکنید

   پاسخ
 116. nrgs
  nrgs says:

  سلام وقتتون بخیر
  سه روزه که پرهای طوطی هلندیم خیلیی میریزه و نظمی که توی پرهاش داشت قبلا دیگه نامنظم شده و وقتی پرهاشو تمیز میکنه خیلی بیشتر پرهاش میریزه هم پر ریز و هم درشت میریزه
  لطف می کنید بگین که چیشده و چیکار باید کنم که خوب شه🙏🏻🌸

  پاسخ
 117. Ali
  Ali says:

  سلام.ممنون بابت جوابهاتون
  من یه عروس هلندی دارم که با پرهای چیده تو خونه کاملا پرواز میکرد.من پرهاشو کشیدم که بهتر پرواز کنه تقریبا ۱۰ تا پر به جرز شاه بال
  از اون موقع حدود ۲ ماهه که هرچی پر در میاره خیلی ضعیفه و قبل از کامل شدن می شکنه و خون میاد و درد میگیره یا خون مرده میشه و می شکنه. خیلی خودشو با نوک تمیز میکنه.همیشه هم بیرون قفسه و خیلی دستیه.بعضی ها میگن pdf داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 118. سید محمد
  سید محمد says:

  سلام بزرگوار
  ما یه طوطی داریم در منزل متاسفانه لای مبل گیر کرد و تمام پرهای دمش کنده شده .به نظر شما در میاد مجدد

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بله تمام پرهای ریخته یا کنده شده در اثر حادثه دوباره تا دوماه آینده رشد خواهد کرد.

   پاسخ
 119. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام دو تا عروس هلندی دارم هردوشونو تقریبا همزمان گرفتم از دو جای مختلف یکیشون بعد از ۵ ماه ک پیشمه چند روزه هر از گاهی پرش همراه با خون میوفته و یکم جیغ میکشه اون یکی هیچ علائمی نداره تست pbfdگرفتم و منتظر جوابشم اما الان خیلی نگرانم بنظر شما ممکنهpbfdنباشه و مشکل دیگه ای داشته باشه؟پرو بالشم کج در نمیاد فقط بعضی وقتا خونیه!
  و اگرpbfdمثبت بشه با اون یکی پرنده که علائمی نداره چکار کنم؟جداشون کنم یا نه؟ممکنه اون یکی نگرفته باشه؟یا صدر در صد میگیرن کنار هم باشن؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام احتمال انتقال بینشون بشدت بالاس،بهتره از هم جدا باشند.احتمال pbfdبسیار بالاست

   پاسخ
 120. Mohammad
  Mohammad says:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه جفت عروس لوتینیو دارم چند شب پیش عروس نر محکم خودشو به قفس میزد انقدر خودش را محکم به قفس زد که شاه پرهاش همه کنده شدن الان نمیتونه بپره ایا پرها دوباره در میاد چی باید زیاد بدم که زودتر پرها رشد کنه
  عروس ماده هم وقتی که پرواز میکنه و بعد میشینه یکی از بال هاشو میندازه به طوری که انگار پ
  بالش یا شکسته یا کتفش افتاده نیازی هست ببرم دامپزشک

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بله پرهایی که افتادن مجددا همه رشد خواهند کرد ولی پرهای شکسته تا نیفته کاریش نمیشه کرد.
   در مورد افتادگی کتف بعد پرواز نیاز به دامپزشک نیست.طبیعیه.

   پاسخ
   • Mohammad
    Mohammad says:

    سلام خسته نباشید ببخشید الان دقت میکنم میبینم انگار کتف مادم که افتاده یک جاش سیاه شده انگار خون اومده مشکلی نیست

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *