۱۰ سوال متداول در مورد عروس هلندی

ده پرسش و پاسخ در خصوص عروس هلندی

ترجمه : [Top 10 Pet Cockatiel Vet Questions & Answers آدرس :  http://www.birdchannel.com/bird-diet-and…tions.aspx ترجمه شده  Parrotland.ir

 

3

 

 

ده پرسش و پاسخ در خصوص عروس هلندی

۱- عروس هلندی من بیشتر از سایر پرندگانم عطسه می کند ، آیا این موضوع نگران کننده است ؟ پرهای عروس هلندی بیش از سایر پرندگان گرده (شوره) تولید می کند که ممکن است به بینی و مجاری تنفسی پرنده منتقل شود که این مسئله باعث عطسه زدن پرنده جهت خروج این گرد و غبار و شوره ها می شود . تا زمانیکه این عطسه ها مکرر و آبکی (عطسه همراه با خارج شدن مایع از بینی ) نباشد مشکلی ایجاد نکرده و نیاز به مراجعه به دامپزشک مخصوص پرندگان نمی باشد. ضمناً داشتن سیستم تهویه مناسب در محل نگهداری عروس هلندی به دفع بهتر این گرده ها کمک موثری می نماید.

۲- عروس هلندی من دارای کچلی در پشت سر خود می باشد ، آیا این طبیعی است ؟ بسیاری از عروس های هلندی ، خصوصاً رنگ های جهش یافته مانند لوتینو ، آلبینو ، زرد (Fallow) ، سینامون ، مرواریدی و ابلغ – منطقه ای عاری از پر در پشت تاج خود دارند . این مسئله نشانه بیماری پوستی نمی باشد و اصولا مشکلی ایجاد نمی کند اما به نوعی از زیبایی پرنده کاسته می شود و همین موضوع باعث می شود پرورش دهندگان نهایت دقت را جهت تکثیر پرنده هایی بدون این مشکل داشته باشند با این حال امکان ایجاد این نقطه کچلی در برخی پرندگان اتفاق می افتد و به نظر می رسد راه حلی جهت درمان آن نیز وجود نداشته باشد . پس بهتر است اگر عروس هلندی شما هم دارای سری بی پر است آنرا نادیده گرفته و از داشتن پرنده خود کماکان لذت ببرید . (نظر شخصی : در برخی مقالات مطالعه شده که رعایت نکردن موضوع وراثت (جفت های هم خون) درصد کچلی جوجه ها را بیشتر می کند )

۳- پرنده من در ظرف آب درون قفس مدفوع می کند ، آیا این باعث بیماری می شود؟ بسیاری از پرندگان خانگی اقدام به انداختن فضله و یا غذای خود از جمله پلت ، سبزیجات و دانه ها به داخل ظرف آب قفس می کنند که این کار باعث رشد  و تکثیر باکتریها در آب آنها می شود .  برای حل این مشکل همیشه پیشنهاد می شود از جاآبی های پمپی (استوانه ای ) که هم مطمئن تر و هم تمیزتر می باشد استفاده شود . بسیاری تصور می کنند که پرنده قادر به نوشیدن آب از این جاآبی ها نباشند که باید عرض کنم با توجه به هوش نسبتاً بالای پرنده کافی است یک بار اقدام به خوردن آب نماید تا مشاهده کنید به چه راحتی منقار خود را در این ظروف کرده و آب می نوشد . البته این جاآبی ها در ابعاد مختلف و جنس های مختلف برای پرندگان با سایز متفاوت در بازار موجود می باشد و بهتر است نوع پرنده را در هنگام خرید این جا آبی ها در نظر بگیرید. نکته حائض اهمیت این که با توجه به اینکه این جا آبی ها مقدار زیادی در خود آب نگه می دارند نیاز به تعویض روزانه آب درونشان دارند . ضمناً با توجه به شیطنت پرنده ها ممکن است دریچه خروج آب به عناوین مختلف توسط طوطی شما بسته شود پس بهتر است مقدار آب داخل تیوپ را در فواصل مختلف چک نمایید تا از باز بودن دریچه خروج آب مطمئن شوید .  خاطرنشان می کنیم که پرندگانی که از ظروف آب در قفس استفاده می کنند در بدن خود باکتریهای بیشتری نسبت به پرنده هایی که از تیوپ (جاآبی استوانه ای) استفاده می کنند دارند .

۴- آیا منقار پوسته شده در عروس هلندی طبیعی است ؟ عروس های بالغ غالباً دارای ذره های پوسته شده در بخش فوقانی نوک خود ، و مقدار کمتری در بخش زیرین منقار خود خصوصا از دید مقابل دارند . باید بدانید که منقار پرنده شما مدام در حال رشد می باشد و چنانچه چیزی برای جویدن (به جهت کوتاه کردن نوک ) نداشته باشد شما شاهد این ذره های پوسته شده خواهید بود . البته در نظر داشته باشید سوءتغذیه و عدم تابش نور خورشید نیز می تواند به اختلالات منقار پرنده منجر شود (پوسته شدن بیش از حد منقار) که نیاز به کوتاه کردن آن توسط فردی خبره دارد . قابل ذکر است در صورت مشاهده اختلالات منقار بهتر است با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت نمایید .

۵- چگونه بفهمم عروس هلندی من دارای اضافه وزن یا کمبود وزن است ؟ این که آیا یک عروس هلندی دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن است یک چیز تجربی (ذهنی) است . با این حال یک عروس هلندی طبیعی وزنی حدود ۷۰ گرم دارد که البته در بعضی پرندگان با شرایطی مثل کشیده بودن بدن می تواند تا ۱۲۵ گرم نیز برسد . در هر حال اگر شاهد پرنده ای با ظاهری قرص که بالهای خود را به زیبایی در کنار خود نگه داشته هستید باید بدانید پرنده در شرایط وزنی ایده آلی می باشد .

۶- چگونه بفهمم عروس هلندی ماده من نزدیک به تخم گذاری است ؟ عروس هلندی ماده بصورت غریزی حتی بدون نر هم قادر به تخم گذاری است (تخم خاکی یا بدون نطفه).  علائم متعددی می توان نشانه آماده بودن ماده عروس برای تخم گذاری می باشد: اضافه کردن ۵ تا ۱۰ گرم وزن اغلب نشانه ای از تولید یک تخم در بدن پرنده می باشد .(این نشانه نیازمند وزن کردن هفتگی پرنده می باشد ) ماده در زمان آمادگی برای تخم ،بسیار قلمروطلب خواهد بود و با نزدیک شدن دست انسان اقدام به درآوردن صدای خس خس خواهد کرد. مقدار نوشیدن آب در این زمان بیشتر خواهد بود . ماده اصولا تمام طول شب مدفوع خود را نگه داشته و در ساعات اولیه روز فضله خود را به مقدار زیاد و بدبو دفع می کند . با توجه به فعل و انفعالات هورمونی شکم ماده در این زمان گردتر و نرم تر می شود . توجه کنید اگر با این شرایط شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید و احساس بی قراری در آن دیدید حتما به دامپزشک پرندگان مراجعه کنید چرا که احتمال پیچیدن تخم وجود دارد که چنانچه درمان نشود طی چند ساعت پرنده تلف خواهد شد .  (متاسفانه بنده برای یکی از پرنده های خود (قناری) شاهد این موضوع بودم)

۷- عروس هلندی من تخم کرده اند آیا نیاز به اقدام خاصی دارد؟ اگر ماده عروس شما با موفقیت تخم خود را گذاشت قبل از هرچیز به شما تبریک می گوییم . بهتر است ماده عروس را تا گذاشتن یک به یک تخم ها تا انتها حتی اگر خارج از لانه ای که برایش در نظر گرفته اید تخم گذاری کرده بود تنها بگذارید . اگر شاهد شکسته شدن یکی از تخم ها بودید بهتر است آن را با تخم مصنوعی تعویض نمایید تا از خوابیدن روی باقی تخم ها به اصطلاح قهر نکند . ماده را ۲۰ تا ۲۱ روز با تخم ها تنها بگذارید و از تمیز کردن یا بصورت دستی غذا دادن نیز اجتناب کنید .باید توجه کنید با برداشتن تخم ها به احتمال زیاد ماده مجدد اقدام به تخم گذاری خواهد کرد (تا ۲۷ تخم نیز مشاهده شده است ) که این باعث ضعف کلسیم و پروتئین در پرنده خواهد گشت . چنانچه در این زمان شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید حتما با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت کنید .

۸- به نظر ماده ای در بینی عروس من هست ، آیا نیاز به اقدامی دارد؟ اگر در این مورد شک دارید بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید . البته می توانید خودتان نیز پرنده را حمام بخار ببرید . در این صورت بخار به پرنده کمک می کند محتویات مخاط بینی را راحت تر خارج کند . جالب است بدانید عروس های هلندی داخل بینی خود پرده ای دارند جهت جمع شدن گرد و غبار هوا و یا شوره پرهایشان ، گاهی این غبار در این قسمت انباشته می شوند به همین دلیل رطوبت می تواند جهت خارج کردن این غبار به پرنده کمک کند . توجه کنید هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هنلندی نکنید . اگر نیاز باشد دامپزشک این کار را به صورت صحیح انجام خواهد داد .

۹- آیا احتمال دارد از عروس هلندی خود بیماری بگیرم؟ عروس های هلندی می توانند دارای باکتری کلامیدوفیلا در بدن خود باشند که البته با آزمایش نیز نمی توان بطور حتم نسبت به عدم وجود این باکتری در بدن پرنده اطمینان حاصل نمود . بهتر است کسانیکه در خانه خود فردی با بیماری ام اس و یا ایدز هستند در نگهداری این پرنده بیشتر دقت کنند .

۱۰- آیا باید پرهای پرواز عروس هلندی را کوتاه کرد؟ داشتن پر برای پرواز می تواند مزایا و معایبی داشته باشید . مزیت آن پرواز برای داشتن بدنی سالم است و معایب آن می توان به فرار پرنده منجر شود ضمناً می تواند با برخورد با آینه یا شیشه دچار آسیب شود و یا اینکه در دسترس حیوانات گوشتخوار از جمله گربه و …. باشد . “در چیدن پرهای عروس هلندی توجه کنید که دو شاهپر اول هر بال نباید چیده شود تا هم از زیبایی عروس کم نشود و هم پرنده قدرت پریدن را از دست ندهد .”

 

 

 

logical_82

121 پاسخ
 1. ابراهیمی
  ابراهیمی says:

  سلام پرنده من غذا رو درون و اطراف دهنش پر میکنه. قادر ب تمیز کردن نیست و موقع خوردن غذاهای قبلی درون دهانش ریخته میشن. علت جمع شدن غذا و هضم نکردنش چیه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر قادر به هضم و یا بلعیدن غذا نیست و این روند مدت طولانی هست ادامه داره ممکنه دچار قارچ در دستگاه گوارش شده باشه.احتمالا دچار خطای دید میشید چون کم پیش میاد نتونن غذا رو قورت بدن و مدت زیادی زنده بمونن.

   پاسخ
 2. Mohamad
  Mohamad says:

  سلام، ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم، تو لک رفته بودند، الان دارن پر در می یارن، خودشون رو زیاد میخوارونن، و شوره زیادی میریزند، مشکل دارن؟ راه حل؟

  پاسخ
 3. سیما
  سیما says:

  سلام عروس من پرهاش داره میریزه
  یکمم اشتهاش کم شده فقط دون نمیخوره و گردو و جعفری و سفیده تخم مرغ میخوره
  نوکشم حس میکنم داره اذیتش میکنه همش با میله های قفسش ور میره میدوه سراغ گچ دیوار یا زنجیر توی دست که فوق العاده حس میکنم اذیتش میکنه
  قبلا هم بازی میکرد نه به این شدت
  ناخوناشم بلند شده ..
  میترسم به خاطر دون نخوردنش یهو اتفاقی براش بیوفته
  لطفا راهنمایی کنید ….
  کاملا سر حاله و عاشق قفسشه دوس داره همش اونجا بشینه پر ارایی بکنه …
  ایا نوکش و ناخوناش کوتاه کردن میخواد؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا پرریزی میخواد بکنه به زودی.گردو و تخم مرغ کم بدین.سنگ کف دریا حتما براش بزارید.ساییدم نوک به میله ربطی به مشکل داشتن نداره و طبیعیه.برای ناخناشم چوب سوهان دار تهیه کنید تو قفسش نصب کنید

   پاسخ
 4. شبنم
  شبنم says:

  سلام من ي عروس هلندي رو تقريبا دوماه ميشه گرفتم از وقتي اومده خيلي شيطوني ميكنه و اواز ميخونه چند روز ميشه اصلا ن ميخونه ن هيچي يروز ك تنها مونده بود خونه اومدم ديدم قسمت راست شاهپراشو كنده الانم نميتونه بپره غذا ميخوره ولي نسبت ب قبل سرحال نيست فقط ميخوابه ب نظر شما مريض شده يا چي؟؟اگه ميشه كمك كنين خيلي نگرانشم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا توی لک رفته و داره پرریزی میکنه.بعد از مستی شدید و تغییر فصل سرد و گرم طوطی های زیادی توی لک میرن.طبیعیم هست.اما در مورد کنده شدن شاهپرهای یک طرف احتمالا بشدت از روی ترس توی قفس بال زده و گیر کرده به میله های قفس که یک طرف فقط ریخته.اون پرهاهم مجدد رشد خواهد کرد.

   پاسخ
 5. شاهین
  شاهین says:

  با سلام!من یه جفت عروس دارم ک خیلی راحت جفتگیری میکنن و‌مشکل خاصی ندارن!ظاهرشونم عاری از هرگونه مشکله ولی عروسه ماده من تخم نمیذاره!الان چن ماهه ک جفتگیری میکنن!تو لونه میرن ولی تخم نمیذاره!میخواستم بدونم مشکل از کجامیتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
 6. جلیل
  جلیل says:

  با سلام یه جفت عروس لوتینو دارم که چند روزی هست که گرفتمشون مشکل این که هردو شون بلد نیستن آب تنی کنن وپرهاشون کثیف شده سبزیجات هم خیلی کم میخورن میوه رو هم که اثلالب نمیزنن خیلی ساکتن وجنبوجوشی ندارن واسه تکثیر گرفتمشون صاحبش گفته که دوسه دفعه جفتگیری کردن ولی از وقتی من اوردمشون حتی غذا بهم نمیدن ولی کنار هم میخوابن وگاه گودار از رو هم ردمیشن ولی باهم دعوا نمیکنن یه راهنمایی کنید چطور میتونم ازشون جوجه بگیرم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.خوردن کف دریا بسیار مفید هست و مشکلی نداره.عروس ها عادت به غذا دادن بهم ندارن.اگر واقعا نر و ماده باشن طبیعی هست بعد جابجایی جفت گیری نکنن.مدتی میخواد تا به شرایط و محیط جدید عادت کنن.میوه خور نیستن و به مرور به سبزیجات عادت میکنن زیاد در اختیارشون بگذارید.به مرور زمان با عادت به محیط و رعایت تغذیه جفت خواهند خورد.

   پاسخ
 7. جلیل
  جلیل says:

  سلام
  یه چیز دیگه که هست خیلی سنگ کفدریا رو میجون دونه وآب هم زیاد میخورن آیا مشکلی هست خواهشا راهنمایی کنید

  پاسخ
 8. جلیل
  جلیل says:

  سلام اخوی واسه سرماخوردگی چکار باید بکنم داروی خواسی هست ازبابت دمای خونه مشکل اینه نوسان زیاد داره لطفا راهنماییکنید

  پاسخ
 9. علی
  علی says:

  سلام. من یه عروس هلندی دو ماهه دارم
  خیلی باهوشه و خیلی وابسته اس
  کلا همیشه بیرون از قفسه فقط موقع خواب میره تو قفسش دو روز پیش که داشت تو خونه میگشت من متوجه حضورش نشدم و متاسفانه پا گذاشتم روش. خیلی وحشتناک بود
  اول خیلی میلرزید من فکر کردم دیگه تمومه نه دونه میخورد نه آب و فقط نوکش رو برد بین پر هاش و خوابید…
  چند ساعت بعد تونست یه کم دونه بخوره اما نمیتونست دونه ها رو بشکنه هنوزم با گذشت دو روز دونه خوردنش مثل قبل نشده
  خیلی نگرانشم میترسم ضعیف شه چون خیلی وقت نبود سرلاکش رو قطع کردم.
  باید چکار کنم تا تقویت شه؟؟
  خیلی نگرانشم خیلی هم وابسته اس تا پیشش نباشم دونه نمیخوره و فقط میخواد روی شونم باشه.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.جای پرنده ی خونگی در قفس هست و فقط گاهی باید بیاد بیرون از قفس اون هم در ساعات محدودی از روز تا هم به قفس عادت کنه هم اتفاقای بدی پیش نیاد.
   از یک قطره مولتی ویتامین مخصوص طوطی سانان استفاده کنید.
   سبزی جعفری و هویج و تخم مرغ رو خورد و رنده کنید و باهم مخلوط کنید در اختیارش بگذارید.
   نسبت ارزن و کتان رو در ظرف دانه ۴به ۱ کنید تا کم کم اصلاح بشه تغذیش.

   پاسخ
 10. علی
  علی says:

  در ضمن هیچ دونه ای بجز تخم کتان نمیخوره وفقط هر از گاهی سیب و هویج و سبزی میخوره. اصلا هم لب به تخم مرغ نمیزنه.
  ممنونم از سایت خوبتون

  پاسخ
 11. فرید
  فرید says:

  درود
  عروس نرم!وقتی وارد لونه میشه با سرعت زیاد پا میکوبه و از لونه خارج میشه یکبار هم جوجه های یک روزه روکشت انقد پا زد موقع خاروندن بدنش هم جیغ میزنه از لحاظ ظاهری کاملا بازدید کردم و زیر و دور قفسم پارچه سفید کشیدم اما هیچ موجود موزی و جونوری رویت نشد درضمن خیلی سرحال و تمام رفتارهاش عادیه از قبیل غذا خوردن و تخلیه و جفتگیری و… ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 12. امیر
  امیر says:

  ﺳﻼﻡ . ﯾﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﯼ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﯾﮏ ﺳﺎﻝ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﮐﺎﻣﻼ ﺍﻫﻠﯽ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ . ﻭﻟﯽ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻩ ﻋﺠﯿﺐ ﺑﺪﺍﺧﻼﻕ ﻭ ﻋﺼﺒﯽ ﺷﺪﻩ . ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺪﺍﻭﻡ ﺟﯿﻐﺎﯼ ﺑﺪﯼ ﻣﯿﮑﺸﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻧﻪ ﻓﻘﻂ ﺍﻋﺼﺎﺏ ﻣﺎ ﺧﺮﺩ ﻣﯿﺸﻪ ﮐﻪ ﻣﯿﺘﺮﺳﻢ ﯾﻪ ﺑﻼﯾﯽ ﺳﺮ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﯿﺎﺩ . ﻗﺒﻼ ﺍﺯ ﻧﻮﺍﺯﺵ ﺷﺪﻥ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﻤﯿﺸﺪ ﻭﻟﯽ ﺩﯾﮕﻪ ﺣﺘﯽ ﻧﻤﯿﺬﺍﺭﻩ ﺑﻬﺶ ﺩﺳﺖ ﺑﺰﻧﯿﻢ ﻭ ﻧﻮﺍﺯﺷﺶ ﮐﻨﯿﻢ . ﻣﺪﺍﻡ ﮔﺎﺯ ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ . ﺁﺑﻮ ﺩﻭﻧﻪ ﻭ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﻭ ﻣﯿﻮﻩ ﻭ … ﻫﻤﺶ ﺭﺩﯾﻔﻪ . ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﻭﻗﺎﺕ ﻫﻢ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺍﺯ ﻗﻔﺴﻪ . ﺩﯾﮕﻪ ﻧﻤﯿﺪﻭﻧﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﭼﯿﮑﺎﺭ ﮐﻨﻢ؟ ﮐﺴﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﻪ ﭼﺸﻪ؟

  پاسخ
 13. علی
  علی says:

  سلام خسته نباشید.
  امروز متوجه شدم که چشم عروس هلندیم آسیب دیده دور چشمش داره قرمز میشه مدام سرش رو به سمتی که چشم آسیب دیده اش هست خم میکنه و میلرزه. اصلا چشمش رو باز نمیکنه مگر اینکه از چیزی بترسه .باید چکار کنم برای بهبودی کاملش؟؟ ممکنه چشمش نبینه دیگه؟؟!
  ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
 14. علی
  علی says:

  قطره استریل چشمی در صورتی که چشمش سوختگی داشته باشه هم مفیده؟؟
  متاسفانه متوجه شدم نزدیک به اجاق گاز شده و بخار زده به چشمش که اینطوری شده
  و سوال دیگه ام اینکه بهم گفتن پماد تتراسایکلین ۱% براش بگیرم درصورت سوختگی استفاده از این پماد صحیحه؟

  پاسخ
 15. امیر
  امیر says:

  سلام من یه جفت عروس دارم
  نر روی ماده سوار میشه ولی بلد نیست جفت گیری کنه یا شایدم دوتاشون بلد نیستن .
  باید چه کار کنم .
  ممنون

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.جفت گیری حیوانات غریزی هست و بیشتر مشکل به نر برمیگرده.اگر تازه بالغ هست با گذشت زمان و ایجاد تغییر در چوب نشیمن قفس ممکنه مشکل برطرف بشه ولی اگر سن بالای ۲سال داره مشکل حل نمیشه.

   پاسخ
 16. Maryam
  Maryam says:

  سلام ببخشید من دیروز ی جوجه عروس خریدم دوماهشه اونجا سالمه سالم بوداوردمش اینجا پکر شده پراش پف کرده نمیدونم چرا اینجوری شده همش میخوابه…میشه راهنماییم کنین نگرانم میترسم خدای نکرده بمیره

  پاسخ
 17. محدثه
  محدثه says:

  سلام وقت بخیر من دوتاجوجه ی عروس هلندی ب تازگی خریدم اماپرهاشون وصاحب قبلیش گفت که پدرومادرش کندن والان پرندارن .۴۰روزه هستند چ مدت طول میکشه تاپرهاشون دربیاد؟واینکه کارخاصی نمیتونم انجام بدم ک زودتردربیادپرهاشون؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.حدود ۴ تا ۵ هفته طول میکشه تا پرها مجدد رشد کنن و یکدست بشن.استفاده از قطره ی مواد معدنی و سبزیجات تازه نقش زیادی در رشد سریعتر داره.

   پاسخ
 18. طوطو
  طوطو says:

  سلام.خسته نباشین.عروس هلندی سه ماهه دارم که همیشه تو خونه آزاده. احساس میکنم خیلی زود به زود مدفوع میکنه.آیا طبیعیه؟

  پاسخ
 19. حدیث
  حدیث says:

  سلام من ۵روزه یه عروس هلندیه تر ۵۰روزه گرفتم،توی قفس خیلی بی قراری میکنه و وقتی میارمش بیرون یه ریز جیغ میزنه ساکتم نمیشه،خیلی جیغش بلند و طولانیه کسی میدونه دلیلش چی هست?

  پاسخ
 20. طوطو
  طوطو says:

  ممنونم از پاسخگوییتون.عذر میخوام.یه سوال دیگه اینکه بعضی وقتا مثل خمیازه هایی که میشه…ثانیه به ثانیه همون حالت میشه انگار که یه چیزی تو گلوش اذیتش میکنه.گاهی وقتام که پراشو میخارونه یدفعه صدا میکنه و میخارونه انگار یه چیزی زیر پراش اذیتش میکنه.البته کم پیش میاد ولی نگرانم حشره ای زیر پراش باشه

  پاسخ
 21. فافا
  فافا says:

  سلام,من ی جفت عروس هلندی داشتم ,جفت نشدن باهم,ماده رو بردم عوض کردم و ی لوتینوی ماده گرفتم مغازه دار گفت ی ماه دیگه بالغ میشه,الان چهار روزه که اومده خونه دون میخوره و زیاد میخوابه و چشماش خیلی ریزه,زیاد پف میکنه,مدفوعش شکلش طبیعیه ,ولی از وقتی این لوتینو اومده قفسشون بوی بدی میگیره,لوتینوم مریضه؟

  پاسخ
 22. فافا
  فافا says:

  اضافه کنم که ی ساعتایی در روز از قفس بالا و پایین میره و چند بارم تو لونه رفته با نر,بعضی وقتا هم میاد روی چوب میشینه ولی اکثرا کف قفسه,وقتایی که بیداره معمولا ی صدایی شبیه ببعی از خودش درمیاره ,چند بارم مث زندونیا ازین ور قفس به اون ور قفس میدوید و بیتابی میکرد فک میکردم دلش میخواد بیاد بیرون از تو قفس

  پاسخ
 23. فافا
  فافا says:

  سلام امروز صبح متوجه شدم اسهاله بردمش دامپزشکی گفت بیماری گوارشی داره ,سالمونلا .براش دارو داد ولی متاسفانه ی ساعت بعد مرد.ی ماده دیگه رفتم گرفتم برا عروس نرم.از ظهر که اوردم ور دل هم رو چوب نشستن تکون نمیخورن نرفتن اب و دون بخورن جاشونم مشکل دارم از لحاظ دمایی یخورده براشون سرده ,دما حدود ٢١درجست

  پاسخ
 24. سید محمد
  سید محمد says:

  سلام خسته نباشید برای تغذیه به پرندم ارزن تخمه ی افتاب گردان و تخم کتان میدم کافیه ایا براش مولتی ویتامینم بگیرم ؟.تازه از ابم میترسه با اسپری حمومش میکنم ایا درسته؟
  سوراخ دماغش یه ذره گشادو قرمز شده چکار کنم و سوال اخرم اینکه لوازم بازی براش چی بگیرم ممنون میشم جواب سوالامو بدید خواهشا جوابمو بدید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام طوطیتون عروس هست؟حتما از سبزیجات تازه و هویج و کاهو هم استفاده کنید.اگر از آب میترسه زیاد حمام نکنید.قرمز شدن حفره های بینی ممکنه از سرماخوردگیش باشه.

   پاسخ
 25. محمد
  محمد says:

  سلام بله عروس هلندی است ممنون از سایت خوبتون برای سرما
  خوردگیش چکار کنم مولتی ویتامین خوبه بش بدم ؟
  اسباب بازیشم بگید چی بخرم ؟
  ممنونم از سایت خوبتون و اقای اسکندری

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   دمارو بالا ببرید حدود ۲۵ تا۲۶ و از مولتی ویتامین استفاده کنید.
   اسباب بازی معمولا عروس هلندی ها از اسباب بازی های براق و زنگوله دار بخوبی استقبال میکنن.
   موفق باشید

   پاسخ
 26. فافا
  فافا says:

  عرض سلام و خسته نباشید
  من سه روزه برای عروس نرم ی عروس ابلق ماده گرفتم,روز اول دشوییش خوب بود,اما الان دوروزه فزون ادراری داره,امروز صبح یکی دوبار فقط جیش بود با یکم سفیدی,اما الان باز جیش وسطش دشویی.کلا دوبرابر عروس نرم دشویی میکنه,.غیر از این هیچ حالتی نداره,نه میخوابه نه کف قفسه نه پرای گردنشو پف میکنه,البته تو این سه روز صداش درنیومده,فقط ده سه بار که نر براش میخوند ی جیک زد ,برای فزون ادراری چیکارش کنم,لازمه ببرم دامپزشکی یا با توجه به تغییر جاش طبیعیه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنون.
   ممکنه از استرس جابجاییش باشه.ک بعد ۳ ۴ روز باید مدفوع به حالت عادی برگرده.اما اگر مدفوعش رو ببرید ازمایش کنن خیلی کار خوبیه ک پیشگیریم میتونه باشه.
   بله مولتی ویتامین مشکلی نداره

   پاسخ
 27. محمد
  محمد says:

  سلام خدمت اقای اسکندری ببخشید مزاحم میشم
  میخوام به عروسم یاد بدم سوت بزنم بیاد پیشم اگه امکانش هست اموزششو بهم بدید ممنونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اسمش رو باسوت تکرار کنید تا عادت کنه.بعد میزان وابستگیش ک بالاتر رفت هرجای خونه ک باشید خودش میاد سمتتون.منتها از فاصله های کم شروع کنید اسمش رو باسوت تکرار کنید تا بیاد سمتتون و به مرور این فاصله رو زیاد کنید.

   پاسخ
 28. Masoud
  Masoud says:

  سلام
  يه عروس لوتينو نر دارم ٩ ماهه كه مست شده بود رفتم واسش لوتينو ماده گرفتم كه بعد از چند روزي ماده كم كم به محيط عادت كرد ولي مدفوع گنده و زيادي داشت به اندازه يه پشكل گوسفند الان حدوداً يك هفته اي هست كه با هم هستن ماده معمولا تو ظرف غذا ميشينه
  ولي دو روزه جفتشون ميرن كف قفس ميشينن
  تو آبشون ٣ روزه مولتي ويتامين ميريزم
  غذاشون هم تخمه سياه و ارزن و كتان و يه چيزي شبيه تخمه سفيد هست
  مدفوعشون شل نيست ولي از حالت سبز به زرد يا خاكستري تغيير كرده
  خواستم ببينم مشكلي ندارن الان كف قفس هستن ؟

  پاسخ
 29. فرهاد
  فرهاد says:

  من واسه خرید یه عروس هلندی خاکستری دیدم ولی یه مشکله که از سرتا گردن پرهاش ریخته و تاجشم فقط دو تار نازکه ولی فروشنده میگه در میاد حدود چهار ماه سنشه به نظر شما بخرمش ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 30. p.r.r.z
  p.r.r.z says:

  سلام،من یه جوجه عروس سرلاکی‌دوماهه دارم که‌ یه هفتست که خریدمش،میتونم بگم از۲۴ساعت۲۰ساعتشو‌خوابه و پف کرست و‌اینکه همش استرس داره و‌بیقراره وصدامیکنه،اصلا اصلا بازی نمیکنه وکسله،فقط هم تخم کتان میخوره ‌ارزن رواصلانمیتونه،من چیکار باید بکنم؟واقعا نگرانشم

  پاسخ
 31. فافا
  فافا says:

  سلام اقای اسکندری
  ممنون از جوابتون.بالا عرض کرده بودم که عروس تازا واردم مدفوع ابکی داره و به دفعات زیاد,یعنی دوبرابر نرمال.دامپزشکی هم بردمش دو تا قطره داد با ی انتی بیوتیک تو مدتی که تحت درمان بود یکم بهتر شده بود ولی بازم هر چند بار درمیون ابکی بود مدفوعش.اما الان که دوره داروش تموم شده دوباره همون حالته و اکثرا ابکیه,ولی حال خودش خوبه غذاشو خوب میخوره البته فقط تخم کتون میخوره,حالا ارزنشو امروز عوض کردم شاید اونم بخوره.واقعا مدفوع ابکیش اعصابمو بهم ریخته دیگه نمیدونم باید چیکار کنم.اگه بتونین راهنماییم کنین ممنون میشمT_T

  پاسخ
 32. فرهاد
  فرهاد says:

  جناب اسکندری عزیز آیا تخم مرغ برای عروس هلندی خوبه در ضمن اگه تخم مرغ واسش خوبه آیا تخم مرغو باید بذارم کف قفس یا توی جای دونش ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 33. سامی
  سامی says:

  سلام.من یک هفتس ی جوجه عروس هلندی گرفتم هر سه ساعت ی نصف قاشق چای خوریو با ی سرنگ ۵سی سی مخلوط میکنم میخوره. حس میکنم خیلی داره چاق میشه..و اینکه بعضی وقتا عطسه میکنه با اینکه جاش گرمه.ایا سرما خورده یا از پر ریزیشه چون همش خودشو داره با نوکش تمیزمیکنه الان سه هفتسشه. و اینکه زیاد میخوابه این طبیعیه؟! روزی دوساعت باهاش صحبت میکنم راه میره تو خونه.و اینکه زمان اموزش برای صحبت کردنشون کی هست. و لطف کنین ی راهنمایی کنین چطوری و هر چند ساعت تغذیش کنم با سرنگ بهتره. خیلی ممنون

  پاسخ
 34. فرهاد
  فرهاد says:

  جناب اسکندری عزیز سلام
  پرنده من(عروس هلندی خاکستری) قسمت بالای سرش کاملا بدون پر است فقط یه پر از تاجش باقی مونده گردنشم از جلو قسمت وسطش خالی از پر میباشد ولی اطراف گردن پر دارد
  ضمناوقتی از فروشنده پرسیدم گفت چون جوجه هست اینجوریه ولی من فکر میکنم پرنده های دیگه زدنش به هر حال خواستم بدونم چقدر طول میکشه پر دراره؟ اصلا دوباره در میاره ؟
  برای زودتر در آمدن پراش باید چیکار کنم؟
  باز ممنون از وقتی که برای پاسخ دادن میذارید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.از سن واقعی و دقیقش اطلاع دارید؟اگر جوجه باشه بله مجدد رشد میکنه و پر در میاره.ممکنه والدین کنده باشن.از سبزیجات و مکمل مواد معدنی بیشتر استفاده کنید.

   پاسخ
 35. فافا
  فافا says:

  سلام اقای اسکندری,عروسم اصلا ارزن نمیخوره ,فقط تخم کتون.امروز از صبح ظرف دونشو زیر و کرد برا ی تخم کتون.همش غر میزنه.کتوناشو خورده ازرناشو لب نمیزنه.درضمن برای مدفوع ابکیش دامپزشک گفت شربت انرو بدین بهش,چیه این شربت ؟بدم بهش؟

  پاسخ
 36. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز
  از چه نوع سبزیجاتی استفاده کنم؟ راستی دیروز براش سفیده تخم مرغ گذاشتم اصلا نخورد اول با یه ظرف گذاشتم کف قفس نخورد بعد جای دانشو خالی کردم تخم مرغو خورد کردم گذاشتم براش ولی نخورد چجوری بهش بدم روشش چطوریه که بخوره

  پاسخ
 37. aram
  aram says:

  سلام وقت بخیر من یه جفت عروس هلندی دارم که الان حدود ۱۸ روز فقط ماده روی تخم میخوابه ونر هیچ دخالتی نداره اما از دیروز ماده هم خیلی روتخم ها نمیخوابه من چیکار باید بکنم وجوجه هم تشکیل شده چک کردم میشه لطفا راهنمایی کمید

  پاسخ
 38. جو جو
  جو جو says:

  سلام وقت بخیر ، من یه جوجه عروس هلندی یک ماهه دارم ، با سرنگ بهش غذا دادم ، دو سه روزیه خیلی نصبت بهم گارد میگیره و عصبی شده ، امشبم غذاشو میدادم خون اطراف سرنگش بود ، چیکارش کنم توروخدا ؟ خیلی نگرانشم

  پاسخ
 39. سامی
  سامی says:

  سلام مجدد ببخشید من عروس هلندیم ی ماهشه وقتی ارزن میخوره پوستشو نمیکنه بخاطر همین همراهش ocean داد دکتر که بخوره هضم بشه مشگلی نداره؟!؟ و اینکه الان زود نیس که دونه میخوره.و البته بهش سرلاکم میدم زیاد گرسنگی نمیکشه.ممنونم

  پاسخ
   • سامی
    سامی says:

    اره وقتی خریدمش دوهفتش بود کوچیک بود خیلی… امروزم حس میکنم یکم اروم شده دیگه جیغ جیغ نمیکنه واسه سرنگ نمیدونم چون سرلاکشو عوض کردم اینجوری شده یا مریض شده… و اینکه من بهش اب ولرم میدم ی قاشق مرباخوری مشگلی نداره؟!!

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام اگر الان ارزن رو باپوست میخوره مشکلی نیست باتوجه به سنش.تا دو هفته دیگه توانایی شکستن پوست ارزن رو پیدا میکنه و میازی به دارو نیست.آب ولرم برای کمک به هضمش خیلی خوبه.سرلاک رو بهتر بود عوض نمیکردین.

     پاسخ
     • سامی
      سامی says:

      دیگه امشب رفتم همون سرلاک قبلو گرفتم با اشتیاق خورد ظاهرا با سرلاک جدیدش مشگل داشت..اره ارزن میخوره ولی با پوست هرکاری میکنه نمیتونه پوستشو بکنه و مجبور به خوردنش میکنه. فقط میشه لطف کنید بگید اب در کل روز چه مقدار باید باشه ..خیییلی ممنون ازاینکه وقت میزاری

     • اسکندری
      اسکندری says:

      به مرور سنش بره بالاتر ارزن رو هم بدون پوست میخوره.فعلا ک سرلاک میخوره به آب نیازی نداره ولی ظرف آب باید همیشه داخل قفسش در دسترسش باشه.

 40. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز عروس هلندی من پرای دمش رو میزاره لای نوکش و میکشدش بعد هی سر میکنه لای پراش و پرای ریز و سفید رو میکنه آیا مشکلی داره این کارش

  پاسخ
 41. اوات
  اوات says:

  سلام .ببخشيد من تازه يه جوجه عروس هلندي خريدم نميدونم چرا يه چشمش بأزه يه چشمشو بسته ميكنه نوبتي كمكم كنيد نگرانشم خيلي

  پاسخ
 42. حسین
  حسین says:

  سلام ۳ هفته است که عروس ۲ ماهه ای خریدم کلا به هیچ عنوان هیچ صدایی نمیدهد و جیغ هم تا به حال نزده تا اینکه امروز حین پریدن سرش به دیوار خورد و پشت سرهم استفراغ میکنه و هیچی هم نمیخوره باید چه کار کنم؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اولا پرهاش رو قیچی کنید تا ازشدت سرعت پروازش کم بشه.دوما بعد ۲۴ساعت اگر حالت تهوعش قطع نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشه.ممکنه استرس باشه و رفع بشه.

   پاسخ
 43. Meysam
  Meysam says:

  سلام ببخشید یه سوال مهم دارم که توی دیدگاه ها ندیدم !!! پرنده های من گرینچیک و عروس هستن نمیدونم چرا ظرف غذاشونو نصفه میخورن بعد با نوک بلند میکنن و پرت میکنن کف قفس؟!!!!! حتی بخودم گفتم شاید جای ظرف غذاش مناسب نیس جاشو عوض کردم حتی غذای داخلشم عوض کردم ولی بازم ظرف غذا رو پرت میکنن کف قفس لطفا و خواهشا کمک کنید چیکار کنم این عادت بد از سرشون بیرون بره؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *