شرایط نگهداری طوطی سانان در زمستان

محل نگهداری پرندگان در زمستان چگونه باید باشد
۱-با فرا رسیدن زمستان لازم دیدیم که این نکته رو به تمامی علاقه مندان نگهداری از پرندگان زینتی برسانیم تا از هرگونه اتفاقی تلخی برای پرنده دوست داشتنی تان پیشگیری ها لازم را به موقع انجام دهید.با توجه به اینکه گروهی از کسانی که پرنده خود رو در محیط باز نگهداری می نمایند لازم است.
پرنده به جای گرم و با هوایی معتدل انتقال دهند تا از سرما خوردی یا خشک شدن پرنده که باعث مرگ و میر در سرما میگردد جلوگیری نمایید
۲-پرنده خود را به اتاق یا محلی در خانه که در ان سیستم گرمایشی فعال به کار است انتفال داده.دمای محیط باید معتدل بود و۲۴درجه سانتی گراد دمای قابل قبول است محل نصب قفس باید در چند متری وسیله گرمایشی باشد و نه خیلی بالا باشد و نه خیلی پایین که پرنده دو هوا بشود منظور از دو هوا شدن گرم و سرد شدن هوای که پرنده در انجا نگهداری میشود این عامل باعث .
ایجاد شوک و تولک رفتن در قناری و سایر طوطی سانان میشود و در بعضی موارد باعث مرگ هم میشود.پس قفس را در ارتفاع ۱۵۰سانتی متری قرار دهید مناسبتر است با فاصله چند متری از سیستم گرمایشی تا پرنده در حالت متعادل دمایی و یکنواختی بماند اینگونه سلامتی ان را تضمین نموده اید پس تنبلی نکنید.

۳-ایجاد رطوبت همانگونه که پرای پرنده مفید است برای انسان نیز در فصل سرما مفید است پس این نکته را هم لحاظ نمایید. با گذاشتن یک کتری اب بر روی بخاری یا یک کاسه اب فلزی بر روری رادیاتور رطوبت لازم را میتوانید تامین نمایید. اگر منزل شما دارای کانسیل داکت یا همان فنهای گرمایشی و سرمایشی است در این صورت باید از رطوبت ساز یا دستگاهای بخار سرد استفاده کنید که در داروخانه ها به فروش میرسد.شما میتوانید با تهیه چند برگ خشک شده اکالیپتوس از عطاری ها و انداختن ان در اب که در حال رطوبت سازی است هفته ای یکبار اقدام به زد عفونی محیط بپردازید.لازم به ذکر است اگر در فصل زمستان دچار سرماخوردگی شده اید پرنده را از محیط که در ان خودتان استراحت میکنید و به ان تردد دارید دور نمایید مخصوصا گروه طوطی سانان چون این دسته از پرندگان مستعد هستن برای ابتلاع به بیماری سرماخوردگی. در صورتی که خود مریض هستید از دست زدن و نزدیک شدن به قفس پرنده خود تا بهبود کامل دوری نمایید.
۴-از انجایکه محیط گرم داخل خانه گرم است بیاد داشته باشید که اب پرنده گانتان را هر روز تعویض نمایید و در اختیار پرنده بگذارید.
۵-نظافت کامل قفس پرنده هر هفته به صورت کامل شمال خود قفس و لوازم ان حتما انجام شود اینجوری از شپشک و دیگر امراضی که میتواند مشترک بین پرندگان و انسان باشد جلوگیری نمایید
۶-استفاده از پارچه دور قفس کمک شایانی به تمزی خانه و همچنین راحتی رنده در هنگام تغذیه میباشد یادتان باشد پارچه ای که برای زیر قفس می دوزید و استفاده قرار میدهید حتما از جنس نخ پنبه باشد و از دیگر جنسها که از جنس نخ نایلون هستن نباشد چون پرنده علاقه شدیدی به بازی با اضافه نخ ها دارد و احتمال خوردن و پیچیدن ان دور پای خود را دارد که اگر . . زود متوجه نشید باعث قعطع عضو در پرنده میگردد.
۷-در این فصل دادن ویتامین هر چهار روز یکبار الزامیست اگر به صور مرتب به پرنده خود میوه میدهید دادن ویتامین را هفته ای۱ بار انجام دهید و اگر نه همان ۴ روز به۴ روز انجام دهید.
۸-استحمام پرنده در این فصل هر۲ روز یکبار انجام شود چون هوا داخل مناسب است هیچ ایرادی ندارد و پرنده راحت با دمای خانه پرهایش خشک میشود ولی در زمان روزهای برفی این عمل را هفته ای۱ بار تکرار کنید و پس از استحمام در اب پرنده ویتامین اضافه کنید تا میل کند.
۹-دادن هر گونه دانه مورد علاقه به پرنده مفید است. استفاده از دانه های چرب و پر کالری تردر زمستان به پرنده نیروی بیشتری میبخشد و او را شاداب تر نگه میدارد زیرا پرندگان برای تحرک خود نیاز مبرمی به خوردن دانه و کالری دارند مخصوصا در زمستان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *