معرفی کاسکو

به نام خدا طوطی خاکستری آفریقایی طوطی خاکستری آفریقایی یکی از فوق العاده ترین و با هوش ترین پرندگان است . این پرندگان نیازمند به رسیدگی زیاد هستند و هم صحبتی خوب با طول عمر زیاد می باشند. هر کس این نوع پرنده را داشته یا دارد به شما می گوید که واقعا این پرنده را نمی توان یک حیوان خانگی تصور کرد به دلیل ویژگی خاص که در وجود او می باشد ، حقیقتا زندگی با یکی از این پرندگان یک تجربه خاص و فراموش نشدنی میباشد.   به طورکلی ۲ نوع طوطی خاکستری افریقایی وجود دارد:

  1. کنگو خاکستری افریقایی
  2. تیمنه خاکستری افریقایی (timneh(timneh

این گونه های طوطی افریقایی بومی سرزمینهای پست غربی  و مرکزی افریقا از شمال آنگولا تا گینه می باشد. کنگو افریقایی و تیمنه افریقایی  در واقع در مناطق مختلف افریقا وجود دارند . این پرندگان دوست داشتنی و بازیگوش هستندو در سطح بالای هوشی قرار دارند از دو سالگی دارای خلق و خو میشوندو هوش بسیار زیادو البته تا سن ۵ سالگی هوشمند می باشندو شادی و خنده را به زندگی کسانی که این مطلب را می دانند می اورند و لذت می برند. به علت توانایی باورنکردنی در صحبت کردن این پرندگان به عنوان ” انییشتن ” در دنیای پرندگان شناخته شده اند . شرکت دادن یکی از این طوطیها در زندگیتان همچون یک سفر رویایی و شکفت انگیز می باشد با دانستن اینکه چگونه انها را سالم و شاد نگه داریم .

کنگو خاکستری   این پرنده بزرگترین و رایجترین از دو نوع شناخته شده می باشد. حدود ۲۶تا ۳۲ سانتیمتر طول داردو معمولا وزنی حدود ۴۵۰ گرم دارد. خاکستری رنگ می باشند و منقار سیاه و سفت با دم قرمز روشنی دارند. اگر از کشور غنا و توگو که سرزمین اصلی کاسکو شروع به حرکت درتمام جهات بکنید متوجه خواهید شد کم کم در رنگ و اندازه این پرنده تغییراتی ایجاد میشود . کاسکو بومی در غنا و تاگو درسایز به هم نزدیکترهستندو تیره ترا زتیمنه خاکستری می باشند . در کنگو سایزهای بزرگتری خواهید دیدو اگر به سمت شرقه بروید سایه های روشنتر خاکستری دارندو اگر به سمت جنوب بروید سایه های خاکستری رنگهاشون شبیه هم هستند . این پرنده گان در سخن گفتن بسیار با استعداد هستند و بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شروع به صحبت می کنند . آنها عاشق تقلید صدای اطراف هستنند و صدای صاحب خود را بسیار ماهرانه تقلید می کنند. کاسکوهایی که بیشتر در معرض نمایش و تعامل با انسانها هستند تمایل بیشتری برای صحبت کردن دارند تا انهایی که در این ارتباط شناختی نیستند . این کاسکو ها نشان داده شده که تمایل به صحبت بیشتری دارند تا دیگر کاسکو ها . این دسته طوطی ها پرندگان گله ای هستند و نیاز به تعامل و تحریک دارند تا انرژی پتانسیل خود را به طور کامل ازاد کنند و نشان دهند. انها پرندگان بسیار حساس هستند و به آنچه در اطراف اتفاق می افتد آگاه هستند. زمان بیرون اوردن انها از قفس فرا رسیده و زمان بازی انها با انسانهاست و اسباب بازیها که بسیار هم مهم هستند .

تیمنه خاکستری (کاسکو) حدود ۲۶ سانتیمتر طول داردو ووزن حدود ۳۰۰ گرم می باشد که کوچکتراز گونه خاکستری کنگو می باشد. تیمنه خاکستری رنگ خاکستری ذغالی تیره داره همراه با یک هاله  صورتی و رنگ شاخی در بالای منقار خود با دم مارون رنگ . اگر از نزدیکتر ببینید مشاهده خواهید کرد الگویی از رنگها فلس مانند در بالای پرهای این پرنده قرار دارد که ان را زیبا تر می کند.   زادگاه اصلی این طوطی درمناطق ساحلی غربی کینه ، غنا و ساحل عاج افریقا تمرکز یافته است . این پرنده از حدود ۶ ماهگی تا یک سالگی شروع به صحبت می کند . این یک باور صحیح است که انها زودتر از کاسکو ها شروع به صحبت می کنند و این بخاطر بلوغ سریعتر ی که دارند .این طوطیها سخنوران عالی هستند و می توانند دامنه گسترده ای از صدها کلمه را داشته باشند. آنها بسیاری از صداها را و اصوات را تقلید می کنند . بر خلاف کنگو ، صدای انها دقیقا کپی صدای شخصی که تقلید می کنند نیست ، تیمنه خود صدای خاص خود را دارد ، دوست دارم به مطلب این گونه اشاره کنم صدای بسیار با مزه دارند . و با یک تم خاصی صحبت میکنند . برخی بر این باورند که تیمنه طوطی ارام تر و قابل انعطاف تر از دیگر گونه است . و پر کنی در این نوع به نظر نمی رسد موضوع جدی باشه ان گونه که برای کنگو وجود دارد . تیمنه بسیار منناسب تر و خانگی تر است برای بازی کرن با اسباب بازیها و صحبت کردن وقتی که آدمهای دیگری در کنار خانواده هستند.

قفس و محیط نگهداری کاسکو طوطی های خاکستری فریکن بسیار اجتماعی هستند و نیاز مند به توجه زیاد و تعامل هستند. بنابراین بسیار مهم است که مطمن شوید که قفس انها و محیطشون فرا تر از یک استراحتگاه می باشد و فقط این مطلب کافی نیست . قفس یک مکان امن و پناهگاه برای عقب نیشینی در بعضی موارد برای این پرنده می باشد . مککانی است که پرنده احساس امنیت و ارامش می کند ، فرقی نداره که شما چه احساسی داری وقتی که می خواهی از در بیرون بروی ، غذا برای خوردن ، آب برای اشامیدن و بهترین اسباب بازیها برای بازی این پرنده باید مهیا باشد . قفس مناسب برای طوطی حداقل ۲ فوت عمق ۳ فوت عرص و ارتفاع ۴ فوت را باید داشته باشد حدود( ۶۱،۹۱،۱۲۲)سانتیمتر که یک فضای بازی و در بالاو یک سینی داشته باشد . این طوطیها بسیار فعال هستنند و نیاز به مقدار زیادی وقت بازی دارند . مهم این است که اطمینان پیدا کنید که اسباب بازیهای داخل قفس و بیرون قفس در ناحیه بازی می توانند پرنده شما را مشغول کنند.   بهتر است که قفسی گرفته شود که میله های سمت افقی داشته باشد برای کمک به این کوهنوردان زیرک در با لا وپایین رفتن از قفس . مشخص شده که قفس با با چند میله افقی کم باعث کم شدن انگیزه و کنجکاوی پرنده میشود. بپرهیزید از قفسهای گرد که میله های درهم فرورفته دارند می توانند انگشتان یا پاهای این پرنده را به دام بیندازند که مانع حرکت می شود . قفس مربع فضای بیشتری برای طوطی خاکستری فراهم میکند . قفسی که شما انتخاب میکنید خانه ای است برای مدت طولانی پرنده شما بنابراین بدون کم و کسری تهیه کنید ، چیزی که شما انتخاب میکنید اخرین انتخاب است پس در هنگام انتخاب قفس همه چی را کاملا چک کنید .   مواردی که در انتخاب قفس باید در ذهن خود داشته باشید : کیفیت قفس : میله های قفس باید خیلی ضخیم باشد برای طوطی برای خم کردن چنگالهاش درگرفتن انها و جاهایی که میله ها به هم میپیوندند باید صاف باشد . بدون لبه های تیز. در انتها هم به طور پیوسته در هم فرو رفته باشد که آسان برای پیاده روی (حرکت کردن ). ما با یک انیشتین طرف هستیم .   جنس قفس : قفس باید از فلز فولاد ضد زنگ ساخته شده  باشد. قفس باید با یک لایه پودری مانند پوشانده شده باشند که بهترین انتخاب برای طوطی که دایم ایستاده و با منقار خود قفس را میگیرد و حرکت میکند این ماده بسیار ایمن است . دیگر فلزات قابل قبول عبارتند از : فولاد ، برنج ، کروم . روی که برای پرندگاه بسیار سمی است در سیمهای براق و البسه خاص وجود دارد و قفس هایی که این مواد را دارد نباید برای طوطی در نظر گرفته شود .   میله های قفس : فضای بین میله های قفس نباید انقدر بزرگ باشد که طوطی بتواند سرش را از بین آنها بیرون بیاورد  و نه آنقدر کم که تنواند برای گرفتن آنها انگشتانش را خم کند . به طور معمول با یک حساب سر انگشتی فاصله منا سب میله ها ۱ اینچ باشد بسیار خوب است . نشیمن گاه پرنده (چوب ) معمولا چوبهایی که همراه قفس اورده می باشند باید قابلیت جایگزینی را داشته باشند. طوطی ها عاشق این هستند که با چنگالهایشان چوب را بگیرند و بالهاشون را باز کنند تا بال بزنند و یا حرکت کنند به همین خاطر اطمینان پیدا کنید که قابلیت چوبها برای گرفتن آنها مناسب سایز چنگال پرندگان باشد.   سینی ها و توریها : مطمٍن شوید که سینی ها و توری ها قابلیت جابه  جایی دارند تا بتوان آنها را تمیز کرد .

ظروف : ظرفهای استیل مربوط به قفسس یا کاسه های سرامیکی بسیار مناسب هستند و تمیز نگه داشتن انها بسیار آسان تر از ظروف الومینیم است و عمر  طولانی تری دارند . اگر قفس دارای ظروف الومینیوم است شما می توانید انها را عوض کنید.     قفس باید تمیز نگه داشته شود توسط پاک کننده ها و آب و محلول های ضد عفونی کننده بی خطر . روزنامه اگرچه می تواند یک وسیله عالی برای محل خواب باشد اما می توانند عامل بیماری و درصورت بلع عامل مرگ شود . هم چنین گردو غبار برای آنها بسیار مضر است . محل قفس در منزل بسیار مهم است طوطی های خاکستری اعضای گله ای هستند و دوست دارند درمحیط شلوغ قرار بگیرند . آنها نیازمند تعامل با انسانها هستند و کنجکاویهای آنها برای دانستن آنچه در جریان است باعث سلامتی و شادی آنها می باشد . پس جایی که قفسس قرار میگیرد مهم است . اغلب قفسهای طوطیها به نظر میاد که درا تاق نیشیمن و غذا خوری وجود دارند  و طوطیها در این محلها زندگی میکنند اما ، به خاطر داشته باشید که ازهمه طرف قفس نمایان نباشد چون هنوز آنها احساس امنیت می کنند وقتی که در خانه خودشان هستند .

تغذیه و رژیم غذایی برای داشتن یک زندگی سالم و طولانی در طوطی ها داشتن یک رژیم غذایی مناسب بسیار با اهمیت است . انواع غذاها و و ارایه رژیم غذایی لازم است که یک طوطی خاکستری  افرییقایی شاد سالم نگه داشته شود و بسیار هم مهم است. نظرات و عقاید مختلفی در مورد تغذیه و غذای این پرندگان وجود دارد ولی هیچ فرمول و الگویی خاص و دقیق برای پرنده شما نیست . تا حد امکان از یک رژیم متعادل برای پرنده تان پیروی کنید . به عنوان پایه ، رژیم پلت ( کیک خاص ) به شکل گلوله ای گرد مانند است بهترین راه رفته برای پرنده شماست . ترجیحا ،  غذای طبیعی و ارگانیک ، نه انواع افزودنیها، مثل رنگهای مصنوعی و طمع دهنده ها در غذایشان باشد . دانه ها دارای چربی بسیار بالا هستند و یک رژیم مناسب غذایی برای طوطی شما محسوب نمی شوند . به طوطی های خود بدون مشورت با دامپزشک ویتامینهای مکمل ندهید . اکثر این پرندگان در رژیم غذایی کیک خاص یا رژیم که در بالا ذکر شدده  نیازی به این مکملها ندارند . مجموعه ای از سبزیجات سالم  تازه  طبیعی و بی خطر را در طبقه بندی غذایی برای کاسکویتان فراهم کنید . همان طور که با هرکودک کاهی اوقات ممکن است سااعتها چالش داشته باشید تا سبزیجات بخورد ، گاهی اوقات باید وقت صرف کنید برای تشویق طوطی در خوردن سبزیجات . البته سبزیجات انواع مختلف دارند و بعضی  از انها مغذی تر هستند .

بهترین سبزیجات : سیب زمینی شیرین – هویج – بروکلی – کلم پیچ (منبع سرشار کلسیم )- فلفل های پاپریکا ی رنگی – خیار- نخود فرنگی – لوبیا سبز- کرفس – کاهو تازه – کدو تنبل – خربزه   انتخاب میوه : خربزه – کیوی – سیب – انبه – انگور- پرتقال – انواع توت – تمشک رایج ترین کمبود موجود در رژیم غذایی این پرندگان ویتاین a و بتا کاروتن است . بنابراین مهم است که در تهیه سبزیجات بتاکاروتن به صورت روزانه وجود داشته باشد . کلسیم نیز بسیار مهم است به عنوان یک ماده معدنی غالب در بدن پرنده . کلسیم برای سلامت استخوانها ، اعصاب و عملکرد قلب ، انقباض عضلات و لخته شدن خون ضروری است . سالانه کاسکو خودرا برای اندازه گیری سطح کلسیم نزد دامپزشک ببرید . آب بخش مهمی از مراقبت درطوطی میباشد . مطمِین شوید که انها در یک ظرف تمیز به صورت روزانه آب میخورند آب تازه . در مورد سوال در مورد کیفیت آب ، اب بطری های معدنی و اب معمولی بدهید هرگز آب مقطر به کاسکو ندهید چون فاقد املاح معدنی  و مواد مغذی میباشد . برای اطلاعات از غذاهای سمی و خطرناک بخش لیست غذاهای سمی را بخوانید .

اسباب بازی : کاسکو ها عاشق اسباب بازی هایشان هستند . کاسکوها عاشق اسباب بازی هستند. اسباب بازیهای انها می تواند تکه تکه ، قابل جویدن ، ازهم جدا یا تکه های پازل مانند، توپ ، زنگ ها و اسباب بازیهایی که آویزان می شوند باشد . کاسکو ها بسیار با هوش هستند و نیاز به اسباب بازیهایی دارند که انها را به هیجان بیاورد و زود آنها راخسته نکند و برای مدتی آنها را مشغول کند . این اسباب سرگرم کننده باعث سرگرمی کاسکو شده و شما را به دیدن او حین بازی تشویق میکند . کاسکو ها بسیار سخت مشغول بازی میشوند و دراین مواقع گاهی چنان سرگرم بازی میشوند که از روی چوب پایین میفتند و فراموش میکنند خود را روی چوب نگه دارند.   منبع : طوطی خاکستری افریقایی                  http://www.african-grey-parrot.com/

اسکندری