کاهش صدای نابهنجار طوطی

کاهش دادن صداهای نا به هنجار
به یاد داشته باشید که یک سری از جیغ ها و صداها برای طوطی ها نرمال است و هدف شما از کاهش دادن صداها نباید همه ی صداهای طوطی باشد فقط صداهایی که به حد غیر قابل تحمل می رسند که این عمل صبر مستمر و کافی بین تمام اعضای خانواده می طلبد.
با این مرحله شروع می کنیم که تمام احتیاجات طوطی را بر آورده کنیم و رتبه بندی مقامی را دوباره سازی کنید به این معنا که به طوطی بفهمانید شما در رتبه ی بالاتر هستید. یک دفترچه برای جیغ طوطی فراهم کنید که تمتم قسمت ها و تمام اطلاعات راجع به جیغ کشیدنش را ثبت کنید یعنی یادداشت کنید که چه حرکتی باعث این جیغ شد یا در آن لحظه چه اتفاقی افتاد طوطی چه چیزی را دید یا افراد خانه قبل و بعد و در حین جیغ زدن او چه کاری انجام دادند. به وسیله ی این روش دلیل جیغ کشیدن و تعریفی برای آن پیدا می کنید.
دو سوال اساسی در این رابطه پیش می آید”وقتی طوطی ام جیغ میکشد چه کار کنم؟” ” وقتی طوطی ام خوب رفتار میکند چه کار کنم؟”
وقتی طوطی شما جیغ میزند و بی ادبی میکند شما نباید به او توجه کنید و این کارش را با دادن جایزه قطع کنید در غیر اینصورت بدتر میشود.

بعضی از طوطی ها برای احتیاج به محبت یا پاداش جیغ میکشند در این زمان زدن خود طوطی یا زدن قفس او یا تنها گذاشتنش و یا آب پاشیدن به او و یا منع کردنش از غذا خوردن بی نتیجه است و فقط استرس او را بالاتر میبرد و حتی جیغ های وحشتناک تری هم میکشد یا اینکه شروع به پرکنی میکند.
بهترین راه برای بهتر شدن رفتار طوطی این است که وقتی رفتار خوبی انجام میدهد به او جایزه بدهید مثل یک اسباب بازی یا یک غذا به اینصورت به او میفهمانید که این جایزه برای رفتار خوبی است که انجام داده است. هرگز زمانی که طوطی رفتار بدی دارد و شما سعی در بهتر کردن رفتارش دارید به او رشوه ندهید.(مثلا زمانی که جیغ میکشد به او جایزه ندهید).
اگر طوطی یک رفتار بد را در شرایط خاص انجام داد این مهم است که شما تعیین کنید چه چیزی از او میخواهید که به جای آن رفتار بد انجام دهد. به این ترتیب شما به طوطی اتان آموزش میدهید که یک رفتار بد را به یک رفتار رضایت بخش تبدیل کند. مثلا:به جای جیغ کشیدن به او یاد دهید که صحبت کند و وقتی صحبت کرد به او جایزه بدهید.
بعضی از کارشناسان میگویند که اگر طوطی همچنان به جیغ کشیدن ادامه داد ظاهر پرنده را بد جلوه دهید یعنی روی قفسش را بپوشانید یا اتاق را ترک کنید و وقتی که رفتار بد را تمام کرد چیزها را به حالت اولیه برگردانید بعضی دیگر از کارشناسان میگویند که این روش رفتار بد طوطی را بدتر میکند مخصوصا وقتی جیغ پرنده به خاطر ترس باشد. به همین دلیل است که یادگیری انواع رفتار طوطی بسیار مهم است.
اگر که جیغ کشیدن طوطی به خاطر تنهایی باشد شما باید به فکر ره حل دیگری باشید اگر شما چاره ای ندارید و مجبورید او را تنها بگذارید و نمیتوانید به او توجه کافی داشته باشد یک راه موثر این است که یک طوطی دیگر بخرید تا با هم ارتباط برقرار کنند این طوطی دوم لزوما نباید جفت طوطی اول باشد یا با هم در یک قفس باشند حتیمیتوانند در قفس های جداگانه باشند اما قبل از خرید به این نکته توجه کنید که آیا میتوانید از پس هر جفت آنها بر بیایید ؟ آیا میتوانید عدالت را میانشان رعایت کنید؟ اگر نمیتوانید بهتر است اورا به کس دیگری بسپارید تا نحوه ی زندگی اتان را تغییر دهید تا آماده ی نگهداری یک حیوان خانگی بشود.

برای بسیاری از پرندگان یک خروجی جایگزین انرژی باید فراهم شود مثل:بازی کردن حمام کردن بردن آن با خود به بیرون یا روشن گذاشتن تلویزیون برای او اما هرگز یک مستند حیوانی برای او نگذارید زیرا بسیاری از ترس ها از دیدن این مستند های حیوانی پدید می آید.
یک کتاب بلا استفاده ی قدیمی یا یک شاخه و برگ درختی که برایش سمی نیست یا یک لیوان کاغذی میتوتنند اسباب بازیهای خوبی باشند که هم میتواند با آنها بازی کند و هم خرابشان کند.
استفاده از اسباب بازیهایی که جاهای مخفی دارند که بتوانید غذا را برایشان در آن جای مخفی قرار دهید میتواند اسباب بازی خوبی باشد زیرا برای خوردن غذا تلاش میکند.

با ما بیشتر بدانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *