۱۰ سوال متداول در مورد عروس هلندی

ده پرسش و پاسخ در خصوص عروس هلندی

ترجمه : [Top 10 Pet Cockatiel Vet Questions & Answers آدرس :  http://www.birdchannel.com/bird-diet-and…tions.aspx ترجمه شده  Parrotland.ir

 

3

 

 

ده پرسش و پاسخ در خصوص عروس هلندی

۱- عروس هلندی من بیشتر از سایر پرندگانم عطسه می کند ، آیا این موضوع نگران کننده است ؟ پرهای عروس هلندی بیش از سایر پرندگان گرده (شوره) تولید می کند که ممکن است به بینی و مجاری تنفسی پرنده منتقل شود که این مسئله باعث عطسه زدن پرنده جهت خروج این گرد و غبار و شوره ها می شود . تا زمانیکه این عطسه ها مکرر و آبکی (عطسه همراه با خارج شدن مایع از بینی ) نباشد مشکلی ایجاد نکرده و نیاز به مراجعه به دامپزشک مخصوص پرندگان نمی باشد. ضمناً داشتن سیستم تهویه مناسب در محل نگهداری عروس هلندی به دفع بهتر این گرده ها کمک موثری می نماید.

۲- عروس هلندی من دارای کچلی در پشت سر خود می باشد ، آیا این طبیعی است ؟ بسیاری از عروس های هلندی ، خصوصاً رنگ های جهش یافته مانند لوتینو ، آلبینو ، زرد (Fallow) ، سینامون ، مرواریدی و ابلغ – منطقه ای عاری از پر در پشت تاج خود دارند . این مسئله نشانه بیماری پوستی نمی باشد و اصولا مشکلی ایجاد نمی کند اما به نوعی از زیبایی پرنده کاسته می شود و همین موضوع باعث می شود پرورش دهندگان نهایت دقت را جهت تکثیر پرنده هایی بدون این مشکل داشته باشند با این حال امکان ایجاد این نقطه کچلی در برخی پرندگان اتفاق می افتد و به نظر می رسد راه حلی جهت درمان آن نیز وجود نداشته باشد . پس بهتر است اگر عروس هلندی شما هم دارای سری بی پر است آنرا نادیده گرفته و از داشتن پرنده خود کماکان لذت ببرید . (نظر شخصی : در برخی مقالات مطالعه شده که رعایت نکردن موضوع وراثت (جفت های هم خون) درصد کچلی جوجه ها را بیشتر می کند )

۳- پرنده من در ظرف آب درون قفس مدفوع می کند ، آیا این باعث بیماری می شود؟ بسیاری از پرندگان خانگی اقدام به انداختن فضله و یا غذای خود از جمله پلت ، سبزیجات و دانه ها به داخل ظرف آب قفس می کنند که این کار باعث رشد  و تکثیر باکتریها در آب آنها می شود .  برای حل این مشکل همیشه پیشنهاد می شود از جاآبی های پمپی (استوانه ای ) که هم مطمئن تر و هم تمیزتر می باشد استفاده شود . بسیاری تصور می کنند که پرنده قادر به نوشیدن آب از این جاآبی ها نباشند که باید عرض کنم با توجه به هوش نسبتاً بالای پرنده کافی است یک بار اقدام به خوردن آب نماید تا مشاهده کنید به چه راحتی منقار خود را در این ظروف کرده و آب می نوشد . البته این جاآبی ها در ابعاد مختلف و جنس های مختلف برای پرندگان با سایز متفاوت در بازار موجود می باشد و بهتر است نوع پرنده را در هنگام خرید این جا آبی ها در نظر بگیرید. نکته حائض اهمیت این که با توجه به اینکه این جا آبی ها مقدار زیادی در خود آب نگه می دارند نیاز به تعویض روزانه آب درونشان دارند . ضمناً با توجه به شیطنت پرنده ها ممکن است دریچه خروج آب به عناوین مختلف توسط طوطی شما بسته شود پس بهتر است مقدار آب داخل تیوپ را در فواصل مختلف چک نمایید تا از باز بودن دریچه خروج آب مطمئن شوید .  خاطرنشان می کنیم که پرندگانی که از ظروف آب در قفس استفاده می کنند در بدن خود باکتریهای بیشتری نسبت به پرنده هایی که از تیوپ (جاآبی استوانه ای) استفاده می کنند دارند .

۴- آیا منقار پوسته شده در عروس هلندی طبیعی است ؟ عروس های بالغ غالباً دارای ذره های پوسته شده در بخش فوقانی نوک خود ، و مقدار کمتری در بخش زیرین منقار خود خصوصا از دید مقابل دارند . باید بدانید که منقار پرنده شما مدام در حال رشد می باشد و چنانچه چیزی برای جویدن (به جهت کوتاه کردن نوک ) نداشته باشد شما شاهد این ذره های پوسته شده خواهید بود . البته در نظر داشته باشید سوءتغذیه و عدم تابش نور خورشید نیز می تواند به اختلالات منقار پرنده منجر شود (پوسته شدن بیش از حد منقار) که نیاز به کوتاه کردن آن توسط فردی خبره دارد . قابل ذکر است در صورت مشاهده اختلالات منقار بهتر است با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت نمایید .

۵- چگونه بفهمم عروس هلندی من دارای اضافه وزن یا کمبود وزن است ؟ این که آیا یک عروس هلندی دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن است یک چیز تجربی (ذهنی) است . با این حال یک عروس هلندی طبیعی وزنی حدود ۷۰ گرم دارد که البته در بعضی پرندگان با شرایطی مثل کشیده بودن بدن می تواند تا ۱۲۵ گرم نیز برسد . در هر حال اگر شاهد پرنده ای با ظاهری قرص که بالهای خود را به زیبایی در کنار خود نگه داشته هستید باید بدانید پرنده در شرایط وزنی ایده آلی می باشد .

۶- چگونه بفهمم عروس هلندی ماده من نزدیک به تخم گذاری است ؟ عروس هلندی ماده بصورت غریزی حتی بدون نر هم قادر به تخم گذاری است (تخم خاکی یا بدون نطفه).  علائم متعددی می توان نشانه آماده بودن ماده عروس برای تخم گذاری می باشد: اضافه کردن ۵ تا ۱۰ گرم وزن اغلب نشانه ای از تولید یک تخم در بدن پرنده می باشد .(این نشانه نیازمند وزن کردن هفتگی پرنده می باشد ) ماده در زمان آمادگی برای تخم ،بسیار قلمروطلب خواهد بود و با نزدیک شدن دست انسان اقدام به درآوردن صدای خس خس خواهد کرد. مقدار نوشیدن آب در این زمان بیشتر خواهد بود . ماده اصولا تمام طول شب مدفوع خود را نگه داشته و در ساعات اولیه روز فضله خود را به مقدار زیاد و بدبو دفع می کند . با توجه به فعل و انفعالات هورمونی شکم ماده در این زمان گردتر و نرم تر می شود . توجه کنید اگر با این شرایط شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید و احساس بی قراری در آن دیدید حتما به دامپزشک پرندگان مراجعه کنید چرا که احتمال پیچیدن تخم وجود دارد که چنانچه درمان نشود طی چند ساعت پرنده تلف خواهد شد .  (متاسفانه بنده برای یکی از پرنده های خود (قناری) شاهد این موضوع بودم)

۷- عروس هلندی من تخم کرده اند آیا نیاز به اقدام خاصی دارد؟ اگر ماده عروس شما با موفقیت تخم خود را گذاشت قبل از هرچیز به شما تبریک می گوییم . بهتر است ماده عروس را تا گذاشتن یک به یک تخم ها تا انتها حتی اگر خارج از لانه ای که برایش در نظر گرفته اید تخم گذاری کرده بود تنها بگذارید . اگر شاهد شکسته شدن یکی از تخم ها بودید بهتر است آن را با تخم مصنوعی تعویض نمایید تا از خوابیدن روی باقی تخم ها به اصطلاح قهر نکند . ماده را ۲۰ تا ۲۱ روز با تخم ها تنها بگذارید و از تمیز کردن یا بصورت دستی غذا دادن نیز اجتناب کنید .باید توجه کنید با برداشتن تخم ها به احتمال زیاد ماده مجدد اقدام به تخم گذاری خواهد کرد (تا ۲۷ تخم نیز مشاهده شده است ) که این باعث ضعف کلسیم و پروتئین در پرنده خواهد گشت . چنانچه در این زمان شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید حتما با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت کنید .

۸- به نظر ماده ای در بینی عروس من هست ، آیا نیاز به اقدامی دارد؟ اگر در این مورد شک دارید بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید . البته می توانید خودتان نیز پرنده را حمام بخار ببرید . در این صورت بخار به پرنده کمک می کند محتویات مخاط بینی را راحت تر خارج کند . جالب است بدانید عروس های هلندی داخل بینی خود پرده ای دارند جهت جمع شدن گرد و غبار هوا و یا شوره پرهایشان ، گاهی این غبار در این قسمت انباشته می شوند به همین دلیل رطوبت می تواند جهت خارج کردن این غبار به پرنده کمک کند . توجه کنید هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هنلندی نکنید . اگر نیاز باشد دامپزشک این کار را به صورت صحیح انجام خواهد داد .

۹- آیا احتمال دارد از عروس هلندی خود بیماری بگیرم؟ عروس های هلندی می توانند دارای باکتری کلامیدوفیلا در بدن خود باشند که البته با آزمایش نیز نمی توان بطور حتم نسبت به عدم وجود این باکتری در بدن پرنده اطمینان حاصل نمود . بهتر است کسانیکه در خانه خود فردی با بیماری ام اس و یا ایدز هستند در نگهداری این پرنده بیشتر دقت کنند .

۱۰- آیا باید پرهای پرواز عروس هلندی را کوتاه کرد؟ داشتن پر برای پرواز می تواند مزایا و معایبی داشته باشید . مزیت آن پرواز برای داشتن بدنی سالم است و معایب آن می توان به فرار پرنده منجر شود ضمناً می تواند با برخورد با آینه یا شیشه دچار آسیب شود و یا اینکه در دسترس حیوانات گوشتخوار از جمله گربه و …. باشد . “در چیدن پرهای عروس هلندی توجه کنید که دو شاهپر اول هر بال نباید چیده شود تا هم از زیبایی عروس کم نشود و هم پرنده قدرت پریدن را از دست ندهد .”

 

 

 

logical_82

1041 پاسخ
 1. ابراهیمی
  ابراهیمی says:

  سلام پرنده من غذا رو درون و اطراف دهنش پر میکنه. قادر ب تمیز کردن نیست و موقع خوردن غذاهای قبلی درون دهانش ریخته میشن. علت جمع شدن غذا و هضم نکردنش چیه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر قادر به هضم و یا بلعیدن غذا نیست و این روند مدت طولانی هست ادامه داره ممکنه دچار قارچ در دستگاه گوارش شده باشه.احتمالا دچار خطای دید میشید چون کم پیش میاد نتونن غذا رو قورت بدن و مدت زیادی زنده بمونن.

   پاسخ
   • یاسر
    یاسر says:

    سلام.خسته نباشید.عروس هلندی دارم نمیدونم چندماهشه فکر میکنم حدود ۵یا۶ماهه باشه چطوری باید متوجه سنش بشم و یه ماده میخوام براش بخرم باید هم سن خودش باشه ایا

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام ممنونم.تشخیص سن از روی ظاهر تقریبا غیرممکن هست بخصوص در رنگهای روشن.در رنگ خاکستری اگر نر باشه و بالای ۴ ۵ ماه صورت به سمت زردی خواهد رفت.از نظر سن مشکلی برای سن جفت وجود نداره.

     پاسخ
     • آرش
      آرش says:

      سلام خسته نباشین من عرووس هلندیم حدود ۳۰ روزشه بعد همش میچسبه به یه چیزی هرچی جلوش باشه خودشو میچسبونه بهش بعد از صاحب قبلیش پرسیدم گفت بخاطر اینه که این خواهر و برادر داشت به هم میچسبیدن الان تنها شده میچسبه به یه چیزی چطوری درستش کنم؟

 2. Mohamad
  Mohamad says:

  سلام، ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم، تو لک رفته بودند، الان دارن پر در می یارن، خودشون رو زیاد میخوارونن، و شوره زیادی میریزند، مشکل دارن؟ راه حل؟

  پاسخ
   • سحر
    سحر says:

    سلام عروس هلندی من روی تاجش شوره زده و کلا پر چسبیده بهم یکمم پشت سرش موهاش ریختهعروس هلندی من مریض شده؟؟

    پاسخ
   • مائده
    مائده says:

    سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که نر خاکستری امشب به دلیل اینکه من میخواستم براشون عذا بذارم از یک چارچه استفاده کردم چون نر وحشیه و از پارچه ترسید و خودش رو به اینور و اونور زد و‌دیدم کاکلش از وسط سرش کنده شده.سوالم اینکه آیا کاکلش دوباره مثل قبل در میاد؟
    خیلی نگرانم.توی ابشون کلسیم هم ریختم یکم خورد.
    پاسخ بدین.
    ممنون

    پاسخ
   • بهار
    بهار says:

    سلام ببخشید من عروس هلندی مادمو ک نمیدونم حدود ۱ ساله داره از کسی گرفتم بعد این شرو کرده پر دراووردن و علافای پر جدید مث سیخ شدن تو بدنش
    با دست پودر میشه ولی خب یه چاهایی رو سرشو نمیتونم دست بزنم دردش میاد و جیغ میکشه دلم نمیاد کلشم نخارونم پره این غلافای سیخ مانند شده چیکار کنم لدفن کمکم کنین

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام وقت بخیر بهتره به غلاف پرهایی که تازه در میان دست نزنید تا هم پرنده درد نکشه هم پرها درست در بیاد.

     پاسخ
 3. سیما
  سیما says:

  سلام عروس من پرهاش داره میریزه
  یکمم اشتهاش کم شده فقط دون نمیخوره و گردو و جعفری و سفیده تخم مرغ میخوره
  نوکشم حس میکنم داره اذیتش میکنه همش با میله های قفسش ور میره میدوه سراغ گچ دیوار یا زنجیر توی دست که فوق العاده حس میکنم اذیتش میکنه
  قبلا هم بازی میکرد نه به این شدت
  ناخوناشم بلند شده ..
  میترسم به خاطر دون نخوردنش یهو اتفاقی براش بیوفته
  لطفا راهنمایی کنید ….
  کاملا سر حاله و عاشق قفسشه دوس داره همش اونجا بشینه پر ارایی بکنه …
  ایا نوکش و ناخوناش کوتاه کردن میخواد؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا پرریزی میخواد بکنه به زودی.گردو و تخم مرغ کم بدین.سنگ کف دریا حتما براش بزارید.ساییدم نوک به میله ربطی به مشکل داشتن نداره و طبیعیه.برای ناخناشم چوب سوهان دار تهیه کنید تو قفسش نصب کنید

   پاسخ
  • Shana
   Shana says:

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم چند وقت پیش که زلزله اومد خیلی تو قفس خودشونو اینور اونور زدن بعد عروس نرم بالشو کج نگه میداشت انگاری یه کم افتاده باشه پایین ولی خب بعد اون بالشو تکون میداد الان بهتره ولی وقتی بالشو تکون میده یه کم پایینه نگرانم یعنی شکسته یا در رفته؟باید چیکار کنم

   پاسخ
   • اسکندری
    اسکندری says:

    سلام متاسفانه کاریش نمیشه کرد و افتادگی بال به مرور برطرف خواهد شد که ممکنه مقداری خودش رو نشون بده.نگران نباشید

    پاسخ
 4. شبنم
  شبنم says:

  سلام من ي عروس هلندي رو تقريبا دوماه ميشه گرفتم از وقتي اومده خيلي شيطوني ميكنه و اواز ميخونه چند روز ميشه اصلا ن ميخونه ن هيچي يروز ك تنها مونده بود خونه اومدم ديدم قسمت راست شاهپراشو كنده الانم نميتونه بپره غذا ميخوره ولي نسبت ب قبل سرحال نيست فقط ميخوابه ب نظر شما مريض شده يا چي؟؟اگه ميشه كمك كنين خيلي نگرانشم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا توی لک رفته و داره پرریزی میکنه.بعد از مستی شدید و تغییر فصل سرد و گرم طوطی های زیادی توی لک میرن.طبیعیم هست.اما در مورد کنده شدن شاهپرهای یک طرف احتمالا بشدت از روی ترس توی قفس بال زده و گیر کرده به میله های قفس که یک طرف فقط ریخته.اون پرهاهم مجدد رشد خواهد کرد.

   پاسخ
   • .....
    ..... says:

    سلام من یه عروس هلندی دارم از سه روز پیش که جابه جا شده خیلی ساکت به نظر میاد البته از لحاظ تغذیه و مدفوع و فعالیت مشکلی نداره ولی هرکی میبینه میگه چرا ناراحته،مثل سابق پر سرو صدا نیست،مشکلی داره؟اینم بگم از یک نفر که وابسته هست بهش دور شده این تاثیر داره؟

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام بله بخاطر جابجایی هست و به مرور ک به جای جدید عادت کنه به حالت قبل برمیگرده.

     پاسخ
   • تربچه
    تربچه says:

    سلام وقتتون بخیر
    من یه لوتینو دارم که طبق گفته فروشنده حدود پنج ماهگی خریدمش و الان تقریبا دوماه گذشته، کاملا رام و دستی هست، اوایل که میپرید میخواست روی تابلوها و جای بلندی بشینه نمیتونست و به دیوار میخورد ترسیدم بردم بالهاشو چیدم اما الانم که ارتفاع پایین میپره بازم به تلویزیون یا دیوار میخوره کلا انگار هدف گیریش بده یا اینکه موانعو نمیبینه موقع پرواز،چیکار کنم ؟خیلی نگرانشم.میترسم بالهاشو باز کوتاه کنم گناه داره،اخه چه با بال کوتاه چه بلند به اینور و اونور میخوره در اکثر موارد پرواز،از لحاظ بینایی توی شرایط دیگه ب نظر نمیاد مشکلی داشته باشه همه چیو میبینه

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام.نه اصلا نگران نباشید به مرور در پرواز مسلط میشه.این مشکل بخاطر عادت نداشتن به پرواز هست.فقط مراقب برخورد به شیشه و آینه باشید چون نمیبینه بد برخورد میکنه.

     پاسخ
   • اسکندری
    اسکندری says:

    سلام نگران نباشید لوتینو ها همشون پشت سر یک نقطه خالی از پر دارن که کم کم پوشیده میشه.اون جوش هم غلاف پر جدید هست که در میاد

    پاسخ
 5. شاهین
  شاهین says:

  با سلام!من یه جفت عروس دارم ک خیلی راحت جفتگیری میکنن و‌مشکل خاصی ندارن!ظاهرشونم عاری از هرگونه مشکله ولی عروسه ماده من تخم نمیذاره!الان چن ماهه ک جفتگیری میکنن!تو لونه میرن ولی تخم نمیذاره!میخواستم بدونم مشکل از کجامیتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.یا به محیط و لانه اعتماد ندارن که به پررفت و آمد بودن محل قفس یا نامناسب بودن لانه و سرک کشیدن زیاد به لانه میتونه باشه یا اینکه سن ماده بالا هست.

   پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     به تجربه نیاز داره و نشانه ی ظاهری مشخصی نداره.سنش اگر بالای پنج شش سال هست احتمالا به سختی تخم گذاری کنه.

     پاسخ
    • مبین
     مبین says:

     سلام من یه عروس هلندی خریدم زیر بال هاش پر زیادی نداره ۵ماهشه غذا ایناشو قشنگ میخوره و سرحاله نمیدونم طبیعی یا مریضی؟

     پاسخ
     • مبین
      مبین says:

      لطفا اقای اسکندری بگو از استرس دارم میمیرم
      بعدم یچیزی خیلی ترسو و از خودش دفاع میکنه

     • مبین
      مبین says:

      ببخشید باز سوال میکنم ولی جای دیگش اینطور نیست پرهاشم کم میریزه بعد زیر دو تا بالش اینجوریه فقط شما راه درمانشو میدونید؟ بعد امکان داره بمیره؟

     • اسکندری
      اسکندری says:

      نه ربطی به مردن نداره.به پرنده فروشی مراجعه کنید قطره ی آیورمکتین بگیرید زیر بالها و پشت گردنش بزنید شاید مشکلش برطرف شد

   • ~
    ~ says:

    سلام
    من یه عروس هلندی تقریبا دو ساله دارم که از دوماهگی دارمش و تا یک سالگی هیچ مشکلی نداشتم تو نگهداریش از یکسالگی دم پرهای بلندش میفتاد و کلی خون میوم ولی دوباره پرهاش درمیومدن و تحقیق کردم و گفتن که حتنا کلسیم بدنش کمه براش سنگ کلسیم خریدم چون روی پرهاش یچیزایی سفید و سفتی داره که کاملا چسبیدن برای حمام بردنش یه اسپری مخصوص خریدم ولی بازم نرفت ، از بهمن ماه ۹۸ که دمش افتاد دیگه در نیومد و دمش کاملا کوتاهه اصن شبیهه گنجشک شده ابهتشو از دس داده بچم:|پرهاشم کلن بهم ریختن خیلی ناراحتشم

    پاسخ
 6. جلیل
  جلیل says:

  با سلام یه جفت عروس لوتینو دارم که چند روزی هست که گرفتمشون مشکل این که هردو شون بلد نیستن آب تنی کنن وپرهاشون کثیف شده سبزیجات هم خیلی کم میخورن میوه رو هم که اثلالب نمیزنن خیلی ساکتن وجنبوجوشی ندارن واسه تکثیر گرفتمشون صاحبش گفته که دوسه دفعه جفتگیری کردن ولی از وقتی من اوردمشون حتی غذا بهم نمیدن ولی کنار هم میخوابن وگاه گودار از رو هم ردمیشن ولی باهم دعوا نمیکنن یه راهنمایی کنید چطور میتونم ازشون جوجه بگیرم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.خوردن کف دریا بسیار مفید هست و مشکلی نداره.عروس ها عادت به غذا دادن بهم ندارن.اگر واقعا نر و ماده باشن طبیعی هست بعد جابجایی جفت گیری نکنن.مدتی میخواد تا به شرایط و محیط جدید عادت کنن.میوه خور نیستن و به مرور به سبزیجات عادت میکنن زیاد در اختیارشون بگذارید.به مرور زمان با عادت به محیط و رعایت تغذیه جفت خواهند خورد.

   پاسخ
   • محدثه
    محدثه says:

    سلام من یک عروس هلندی دارم .ازصب پاهاش میلرزه بردمش دکتر یکسری دارو داده.
    ویتامین ا د داده و سفالکسین وویتامین ب ۱
    ایا دکتر دیگه ای لازمه ببرم:؟؟همین داروهاخوبه؟
    منو خیلی ترسوندن گفتن احتمال داره خوب نشع و فلج بشه😞😞😞😞

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام خیر داروهایی ک تجویز شده رو تا پایان دوره درمان استفاده کنید.محیط رو آروم و بی استرس کنید و در تغذیه ی طوطیتون از سبزیجات تازه و جوانه گندم استفاده کنید

     پاسخ
 7. جلیل
  جلیل says:

  سلام
  یه چیز دیگه که هست خیلی سنگ کفدریا رو میجون دونه وآب هم زیاد میخورن آیا مشکلی هست خواهشا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مهران
   مهران says:

   سلام و عرض ادب ، من یه عروس خاکستری دارم که دوماهش بود خریدمش ، همون چندروز. اول نشست لبه قابلمه گرم و یکم پاهاش سوخت ، بعد ناخنهاش افتاد و الان دوباره در اومده ولی یکی از انگشتهاش ناخن در نیاورده ، ممکنه دیگه در نیاد ؟ ضمنا چند روزه وقتی راه میره بالهاشو یکم بالا نگه میداره و گاهی نوکشو مرتب چندین مرتبه به اجسام مختلف میکوبه ، هم وسایل سخت هم نرم ، بالهاشو.نزدم چون خیلی پرواز کردن دوست داره و دایم تو سالن پرواز میکنه ، میگن اگر الان پرهاشو بزنم افسرده میشه و همه پراشو میکنه ؟؟ صحت داره این موضوع ،!! ضمنا به هیچ طریقی کلسیم نمیخوره و به هر شکل بهش میدیم چه تو اب یا پودرشو رو ارزن و.حوانه گندم میریزیم دیگه اونارو نمیخوره

   پاسخ
   • اسکندری
    اسکندری says:

    سلام بله ممکنه دیگه ناخن در نیاد.خیر ببرید پیش یک باتجربه کوتاه کنه ممکنه چند روز بره تو لک ولی حالش خوب میشه.قطره رو توی آب بریزید به مقدار کم تا آب بو نگیره و تغییر رنگ نده

    پاسخ
 8. جلیل
  جلیل says:

  سلام اخوی واسه سرماخوردگی چکار باید بکنم داروی خواسی هست ازبابت دمای خونه مشکل اینه نوسان زیاد داره لطفا راهنماییکنید

  پاسخ
 9. علی
  علی says:

  سلام. من یه عروس هلندی دو ماهه دارم
  خیلی باهوشه و خیلی وابسته اس
  کلا همیشه بیرون از قفسه فقط موقع خواب میره تو قفسش دو روز پیش که داشت تو خونه میگشت من متوجه حضورش نشدم و متاسفانه پا گذاشتم روش. خیلی وحشتناک بود
  اول خیلی میلرزید من فکر کردم دیگه تمومه نه دونه میخورد نه آب و فقط نوکش رو برد بین پر هاش و خوابید…
  چند ساعت بعد تونست یه کم دونه بخوره اما نمیتونست دونه ها رو بشکنه هنوزم با گذشت دو روز دونه خوردنش مثل قبل نشده
  خیلی نگرانشم میترسم ضعیف شه چون خیلی وقت نبود سرلاکش رو قطع کردم.
  باید چکار کنم تا تقویت شه؟؟
  خیلی نگرانشم خیلی هم وابسته اس تا پیشش نباشم دونه نمیخوره و فقط میخواد روی شونم باشه.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.جای پرنده ی خونگی در قفس هست و فقط گاهی باید بیاد بیرون از قفس اون هم در ساعات محدودی از روز تا هم به قفس عادت کنه هم اتفاقای بدی پیش نیاد.
   از یک قطره مولتی ویتامین مخصوص طوطی سانان استفاده کنید.
   سبزی جعفری و هویج و تخم مرغ رو خورد و رنده کنید و باهم مخلوط کنید در اختیارش بگذارید.
   نسبت ارزن و کتان رو در ظرف دانه ۴به ۱ کنید تا کم کم اصلاح بشه تغذیش.

   پاسخ
 10. علی
  علی says:

  در ضمن هیچ دونه ای بجز تخم کتان نمیخوره وفقط هر از گاهی سیب و هویج و سبزی میخوره. اصلا هم لب به تخم مرغ نمیزنه.
  ممنونم از سایت خوبتون

  پاسخ
 11. فرید
  فرید says:

  درود
  عروس نرم!وقتی وارد لونه میشه با سرعت زیاد پا میکوبه و از لونه خارج میشه یکبار هم جوجه های یک روزه روکشت انقد پا زد موقع خاروندن بدنش هم جیغ میزنه از لحاظ ظاهری کاملا بازدید کردم و زیر و دور قفسم پارچه سفید کشیدم اما هیچ موجود موزی و جونوری رویت نشد درضمن خیلی سرحال و تمام رفتارهاش عادیه از قبیل غذا خوردن و تخلیه و جفتگیری و… ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 12. امیر
  امیر says:

  ﺳﻼﻡ . ﯾﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﯼ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﯾﮏ ﺳﺎﻝ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﮐﺎﻣﻼ ﺍﻫﻠﯽ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ . ﻭﻟﯽ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻩ ﻋﺠﯿﺐ ﺑﺪﺍﺧﻼﻕ ﻭ ﻋﺼﺒﯽ ﺷﺪﻩ . ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺪﺍﻭﻡ ﺟﯿﻐﺎﯼ ﺑﺪﯼ ﻣﯿﮑﺸﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻧﻪ ﻓﻘﻂ ﺍﻋﺼﺎﺏ ﻣﺎ ﺧﺮﺩ ﻣﯿﺸﻪ ﮐﻪ ﻣﯿﺘﺮﺳﻢ ﯾﻪ ﺑﻼﯾﯽ ﺳﺮ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﯿﺎﺩ . ﻗﺒﻼ ﺍﺯ ﻧﻮﺍﺯﺵ ﺷﺪﻥ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﻤﯿﺸﺪ ﻭﻟﯽ ﺩﯾﮕﻪ ﺣﺘﯽ ﻧﻤﯿﺬﺍﺭﻩ ﺑﻬﺶ ﺩﺳﺖ ﺑﺰﻧﯿﻢ ﻭ ﻧﻮﺍﺯﺷﺶ ﮐﻨﯿﻢ . ﻣﺪﺍﻡ ﮔﺎﺯ ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ . ﺁﺑﻮ ﺩﻭﻧﻪ ﻭ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﻭ ﻣﯿﻮﻩ ﻭ … ﻫﻤﺶ ﺭﺩﯾﻔﻪ . ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﻭﻗﺎﺕ ﻫﻢ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺍﺯ ﻗﻔﺴﻪ . ﺩﯾﮕﻪ ﻧﻤﯿﺪﻭﻧﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﭼﯿﮑﺎﺭ ﮐﻨﻢ؟ ﮐﺴﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﻪ ﭼﺸﻪ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.این رفتار پرخاشگری و عصبی مربوط به دوران بلوغ و مستی هست و به مرور کمتر خواهد شد.طبیعیه.دانه ها و خوراکی های گرم بهش زیاد ندین.

   پاسخ
 13. علی
  علی says:

  سلام خسته نباشید.
  امروز متوجه شدم که چشم عروس هلندیم آسیب دیده دور چشمش داره قرمز میشه مدام سرش رو به سمتی که چشم آسیب دیده اش هست خم میکنه و میلرزه. اصلا چشمش رو باز نمیکنه مگر اینکه از چیزی بترسه .باید چکار کنم برای بهبودی کاملش؟؟ ممکنه چشمش نبینه دیگه؟؟!
  ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
 14. علی
  علی says:

  قطره استریل چشمی در صورتی که چشمش سوختگی داشته باشه هم مفیده؟؟
  متاسفانه متوجه شدم نزدیک به اجاق گاز شده و بخار زده به چشمش که اینطوری شده
  و سوال دیگه ام اینکه بهم گفتن پماد تتراسایکلین ۱% براش بگیرم درصورت سوختگی استفاده از این پماد صحیحه؟

  پاسخ
 15. امیر
  امیر says:

  سلام من یه جفت عروس دارم
  نر روی ماده سوار میشه ولی بلد نیست جفت گیری کنه یا شایدم دوتاشون بلد نیستن .
  باید چه کار کنم .
  ممنون

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.جفت گیری حیوانات غریزی هست و بیشتر مشکل به نر برمیگرده.اگر تازه بالغ هست با گذشت زمان و ایجاد تغییر در چوب نشیمن قفس ممکنه مشکل برطرف بشه ولی اگر سن بالای ۲سال داره مشکل حل نمیشه.

   پاسخ
 16. Maryam
  Maryam says:

  سلام ببخشید من دیروز ی جوجه عروس خریدم دوماهشه اونجا سالمه سالم بوداوردمش اینجا پکر شده پراش پف کرده نمیدونم چرا اینجوری شده همش میخوابه…میشه راهنماییم کنین نگرانم میترسم خدای نکرده بمیره

  پاسخ
 17. محدثه
  محدثه says:

  سلام وقت بخیر من دوتاجوجه ی عروس هلندی ب تازگی خریدم اماپرهاشون وصاحب قبلیش گفت که پدرومادرش کندن والان پرندارن .۴۰روزه هستند چ مدت طول میکشه تاپرهاشون دربیاد؟واینکه کارخاصی نمیتونم انجام بدم ک زودتردربیادپرهاشون؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.حدود ۴ تا ۵ هفته طول میکشه تا پرها مجدد رشد کنن و یکدست بشن.استفاده از قطره ی مواد معدنی و سبزیجات تازه نقش زیادی در رشد سریعتر داره.

   پاسخ
 18. محمد
  محمد says:

  سلام عروس هلندیم فکر کنم سرماخورده اسهال هم هست الان داره بازی میکنه ولی گاهی وقتا پف میکنه چکارکنم

  پاسخ
 19. طوطو
  طوطو says:

  سلام.خسته نباشین.عروس هلندی سه ماهه دارم که همیشه تو خونه آزاده. احساس میکنم خیلی زود به زود مدفوع میکنه.آیا طبیعیه؟

  پاسخ
 20. حدیث
  حدیث says:

  سلام من ۵روزه یه عروس هلندیه تر ۵۰روزه گرفتم،توی قفس خیلی بی قراری میکنه و وقتی میارمش بیرون یه ریز جیغ میزنه ساکتم نمیشه،خیلی جیغش بلند و طولانیه کسی میدونه دلیلش چی هست?

  پاسخ
 21. طوطو
  طوطو says:

  ممنونم از پاسخگوییتون.عذر میخوام.یه سوال دیگه اینکه بعضی وقتا مثل خمیازه هایی که میشه…ثانیه به ثانیه همون حالت میشه انگار که یه چیزی تو گلوش اذیتش میکنه.گاهی وقتام که پراشو میخارونه یدفعه صدا میکنه و میخارونه انگار یه چیزی زیر پراش اذیتش میکنه.البته کم پیش میاد ولی نگرانم حشره ای زیر پراش باشه

  پاسخ
 22. فافا
  فافا says:

  سلام,من ی جفت عروس هلندی داشتم ,جفت نشدن باهم,ماده رو بردم عوض کردم و ی لوتینوی ماده گرفتم مغازه دار گفت ی ماه دیگه بالغ میشه,الان چهار روزه که اومده خونه دون میخوره و زیاد میخوابه و چشماش خیلی ریزه,زیاد پف میکنه,مدفوعش شکلش طبیعیه ,ولی از وقتی این لوتینو اومده قفسشون بوی بدی میگیره,لوتینوم مریضه؟

  پاسخ
 23. فافا
  فافا says:

  اضافه کنم که ی ساعتایی در روز از قفس بالا و پایین میره و چند بارم تو لونه رفته با نر,بعضی وقتا هم میاد روی چوب میشینه ولی اکثرا کف قفسه,وقتایی که بیداره معمولا ی صدایی شبیه ببعی از خودش درمیاره ,چند بارم مث زندونیا ازین ور قفس به اون ور قفس میدوید و بیتابی میکرد فک میکردم دلش میخواد بیاد بیرون از تو قفس

  پاسخ
 24. فافا
  فافا says:

  سلام امروز صبح متوجه شدم اسهاله بردمش دامپزشکی گفت بیماری گوارشی داره ,سالمونلا .براش دارو داد ولی متاسفانه ی ساعت بعد مرد.ی ماده دیگه رفتم گرفتم برا عروس نرم.از ظهر که اوردم ور دل هم رو چوب نشستن تکون نمیخورن نرفتن اب و دون بخورن جاشونم مشکل دارم از لحاظ دمایی یخورده براشون سرده ,دما حدود ٢١درجست

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   دمارو بالاتر ببرید.۲۱ کم هست.بهتر بود کمی از سلامتیه نر مطمئن میشدین بعد ماده ی جدید میخریدین.

   پاسخ
 25. سید محمد
  سید محمد says:

  سلام خسته نباشید برای تغذیه به پرندم ارزن تخمه ی افتاب گردان و تخم کتان میدم کافیه ایا براش مولتی ویتامینم بگیرم ؟.تازه از ابم میترسه با اسپری حمومش میکنم ایا درسته؟
  سوراخ دماغش یه ذره گشادو قرمز شده چکار کنم و سوال اخرم اینکه لوازم بازی براش چی بگیرم ممنون میشم جواب سوالامو بدید خواهشا جوابمو بدید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام طوطیتون عروس هست؟حتما از سبزیجات تازه و هویج و کاهو هم استفاده کنید.اگر از آب میترسه زیاد حمام نکنید.قرمز شدن حفره های بینی ممکنه از سرماخوردگیش باشه.

   پاسخ
 26. محمد
  محمد says:

  سلام بله عروس هلندی است ممنون از سایت خوبتون برای سرما
  خوردگیش چکار کنم مولتی ویتامین خوبه بش بدم ؟
  اسباب بازیشم بگید چی بخرم ؟
  ممنونم از سایت خوبتون و اقای اسکندری

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   دمارو بالا ببرید حدود ۲۵ تا۲۶ و از مولتی ویتامین استفاده کنید.
   اسباب بازی معمولا عروس هلندی ها از اسباب بازی های براق و زنگوله دار بخوبی استقبال میکنن.
   موفق باشید

   پاسخ
 27. فافا
  فافا says:

  عرض سلام و خسته نباشید
  من سه روزه برای عروس نرم ی عروس ابلق ماده گرفتم,روز اول دشوییش خوب بود,اما الان دوروزه فزون ادراری داره,امروز صبح یکی دوبار فقط جیش بود با یکم سفیدی,اما الان باز جیش وسطش دشویی.کلا دوبرابر عروس نرم دشویی میکنه,.غیر از این هیچ حالتی نداره,نه میخوابه نه کف قفسه نه پرای گردنشو پف میکنه,البته تو این سه روز صداش درنیومده,فقط ده سه بار که نر براش میخوند ی جیک زد ,برای فزون ادراری چیکارش کنم,لازمه ببرم دامپزشکی یا با توجه به تغییر جاش طبیعیه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممنون.
   ممکنه از استرس جابجاییش باشه.ک بعد ۳ ۴ روز باید مدفوع به حالت عادی برگرده.اما اگر مدفوعش رو ببرید ازمایش کنن خیلی کار خوبیه ک پیشگیریم میتونه باشه.
   بله مولتی ویتامین مشکلی نداره

   پاسخ
   • فندق
    فندق says:

    سلام ببخشید من یک عروس دارم که اصلا اصلا لب به تخم مرغ آبپز نمیزنه فقط دوست داره کتان با ارزن و جوانه گندم میخوره چه کار کنم به هویج و تخم مرغ و تخمه علاقه مند شه
    ۷۹روزه هست

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام تخم مرغ و هویج رو رنده کنید و با جوانه گندم قاطی کنید کم کم شروع به خوردن میکنه.عروس کلا پرنده ی بد غذایی هست و تک بودن باعث میشه بدتر هم غذا بخوره.ولی مداومت و ترکیب غذاها باهم میتونه یک راه برای علاقمند کردنش باشه.

     دوستان لطفا پیج سایت در اینستاگرام رو دنبال کنید: parrotland.ir

     پاسخ
 28. محمد
  محمد says:

  سلام خدمت اقای اسکندری ببخشید مزاحم میشم
  میخوام به عروسم یاد بدم سوت بزنم بیاد پیشم اگه امکانش هست اموزششو بهم بدید ممنونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اسمش رو باسوت تکرار کنید تا عادت کنه.بعد میزان وابستگیش ک بالاتر رفت هرجای خونه ک باشید خودش میاد سمتتون.منتها از فاصله های کم شروع کنید اسمش رو باسوت تکرار کنید تا بیاد سمتتون و به مرور این فاصله رو زیاد کنید.

   پاسخ
 29. Masoud
  Masoud says:

  سلام
  يه عروس لوتينو نر دارم ٩ ماهه كه مست شده بود رفتم واسش لوتينو ماده گرفتم كه بعد از چند روزي ماده كم كم به محيط عادت كرد ولي مدفوع گنده و زيادي داشت به اندازه يه پشكل گوسفند الان حدوداً يك هفته اي هست كه با هم هستن ماده معمولا تو ظرف غذا ميشينه
  ولي دو روزه جفتشون ميرن كف قفس ميشينن
  تو آبشون ٣ روزه مولتي ويتامين ميريزم
  غذاشون هم تخمه سياه و ارزن و كتان و يه چيزي شبيه تخمه سفيد هست
  مدفوعشون شل نيست ولي از حالت سبز به زرد يا خاكستري تغيير كرده
  خواستم ببينم مشكلي ندارن الان كف قفس هستن ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام حتما مدفوعشون رو برای آزمایش به یک دامپزشکی ببرید.نشانه هایی ک گفتید نگران کننده هستن.

   پاسخ
 30. فرهاد
  فرهاد says:

  من واسه خرید یه عروس هلندی خاکستری دیدم ولی یه مشکله که از سرتا گردن پرهاش ریخته و تاجشم فقط دو تار نازکه ولی فروشنده میگه در میاد حدود چهار ماه سنشه به نظر شما بخرمش ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 31. p.r.r.z
  p.r.r.z says:

  سلام،من یه جوجه عروس سرلاکی‌دوماهه دارم که‌ یه هفتست که خریدمش،میتونم بگم از۲۴ساعت۲۰ساعتشو‌خوابه و پف کرست و‌اینکه همش استرس داره و‌بیقراره وصدامیکنه،اصلا اصلا بازی نمیکنه وکسله،فقط هم تخم کتان میخوره ‌ارزن رواصلانمیتونه،من چیکار باید بکنم؟واقعا نگرانشم

  پاسخ
 32. فافا
  فافا says:

  سلام اقای اسکندری
  ممنون از جوابتون.بالا عرض کرده بودم که عروس تازا واردم مدفوع ابکی داره و به دفعات زیاد,یعنی دوبرابر نرمال.دامپزشکی هم بردمش دو تا قطره داد با ی انتی بیوتیک تو مدتی که تحت درمان بود یکم بهتر شده بود ولی بازم هر چند بار درمیون ابکی بود مدفوعش.اما الان که دوره داروش تموم شده دوباره همون حالته و اکثرا ابکیه,ولی حال خودش خوبه غذاشو خوب میخوره البته فقط تخم کتون میخوره,حالا ارزنشو امروز عوض کردم شاید اونم بخوره.واقعا مدفوع ابکیش اعصابمو بهم ریخته دیگه نمیدونم باید چیکار کنم.اگه بتونین راهنماییم کنین ممنون میشمT_T

  پاسخ
 33. فرهاد
  فرهاد says:

  جناب اسکندری عزیز آیا تخم مرغ برای عروس هلندی خوبه در ضمن اگه تخم مرغ واسش خوبه آیا تخم مرغو باید بذارم کف قفس یا توی جای دونش ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بله پروتیین براشون بسیار مفیده.هفته ای یکبار حتما بهش بدین.یک ظرف جدا گانه برای سبزیجات لازمه.کف قفس چیزی نزارید.آلوده میشه

   پاسخ
 34. سامی
  سامی says:

  سلام.من یک هفتس ی جوجه عروس هلندی گرفتم هر سه ساعت ی نصف قاشق چای خوریو با ی سرنگ ۵سی سی مخلوط میکنم میخوره. حس میکنم خیلی داره چاق میشه..و اینکه بعضی وقتا عطسه میکنه با اینکه جاش گرمه.ایا سرما خورده یا از پر ریزیشه چون همش خودشو داره با نوکش تمیزمیکنه الان سه هفتسشه. و اینکه زیاد میخوابه این طبیعیه؟! روزی دوساعت باهاش صحبت میکنم راه میره تو خونه.و اینکه زمان اموزش برای صحبت کردنشون کی هست. و لطف کنین ی راهنمایی کنین چطوری و هر چند ساعت تغذیش کنم با سرنگ بهتره. خیلی ممنون

  پاسخ
 35. فرهاد
  فرهاد says:

  جناب اسکندری عزیز سلام
  پرنده من(عروس هلندی خاکستری) قسمت بالای سرش کاملا بدون پر است فقط یه پر از تاجش باقی مونده گردنشم از جلو قسمت وسطش خالی از پر میباشد ولی اطراف گردن پر دارد
  ضمناوقتی از فروشنده پرسیدم گفت چون جوجه هست اینجوریه ولی من فکر میکنم پرنده های دیگه زدنش به هر حال خواستم بدونم چقدر طول میکشه پر دراره؟ اصلا دوباره در میاره ؟
  برای زودتر در آمدن پراش باید چیکار کنم؟
  باز ممنون از وقتی که برای پاسخ دادن میذارید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.از سن واقعی و دقیقش اطلاع دارید؟اگر جوجه باشه بله مجدد رشد میکنه و پر در میاره.ممکنه والدین کنده باشن.از سبزیجات و مکمل مواد معدنی بیشتر استفاده کنید.

   پاسخ
 36. فافا
  فافا says:

  سلام اقای اسکندری,عروسم اصلا ارزن نمیخوره ,فقط تخم کتون.امروز از صبح ظرف دونشو زیر و کرد برا ی تخم کتون.همش غر میزنه.کتوناشو خورده ازرناشو لب نمیزنه.درضمن برای مدفوع ابکیش دامپزشک گفت شربت انرو بدین بهش,چیه این شربت ؟بدم بهش؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.کتان در اختیارش نگذارید تا به خوردن ارزن عادت کنه.شربت انرو آنتی بیوتیک قویی هست.مدفوعش رو آزمایش کرد؟

   پاسخ
 37. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز
  از چه نوع سبزیجاتی استفاده کنم؟ راستی دیروز براش سفیده تخم مرغ گذاشتم اصلا نخورد اول با یه ظرف گذاشتم کف قفس نخورد بعد جای دانشو خالی کردم تخم مرغو خورد کردم گذاشتم براش ولی نخورد چجوری بهش بدم روشش چطوریه که بخوره

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   اینکه از بعضی غذاها استقبال کنن یا نه به ذائقه و دفعاتی هست ک در اختیارش گذاشته بشه یک غذا.
   سبزی گشنیز جعفری شوید.کاهو میزان کم.هویج.

   پاسخ
 38. aram
  aram says:

  سلام وقت بخیر من یه جفت عروس هلندی دارم که الان حدود ۱۸ روز فقط ماده روی تخم میخوابه ونر هیچ دخالتی نداره اما از دیروز ماده هم خیلی روتخم ها نمیخوابه من چیکار باید بکنم وجوجه هم تشکیل شده چک کردم میشه لطفا راهنمایی کمید

  پاسخ
 39. جو جو
  جو جو says:

  سلام وقت بخیر ، من یه جوجه عروس هلندی یک ماهه دارم ، با سرنگ بهش غذا دادم ، دو سه روزیه خیلی نصبت بهم گارد میگیره و عصبی شده ، امشبم غذاشو میدادم خون اطراف سرنگش بود ، چیکارش کنم توروخدا ؟ خیلی نگرانشم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.از سرسرنگی استفاده میکنید؟اون خون سرسرنگ احتمالا بخاطر برخورد سرسرنگ با قسمتهای گوارشیش هست.

   پاسخ
 40. سامی
  سامی says:

  سلام مجدد ببخشید من عروس هلندیم ی ماهشه وقتی ارزن میخوره پوستشو نمیکنه بخاطر همین همراهش ocean داد دکتر که بخوره هضم بشه مشگلی نداره؟!؟ و اینکه الان زود نیس که دونه میخوره.و البته بهش سرلاکم میدم زیاد گرسنگی نمیکشه.ممنونم

  پاسخ
   • سامی
    سامی says:

    اره وقتی خریدمش دوهفتش بود کوچیک بود خیلی… امروزم حس میکنم یکم اروم شده دیگه جیغ جیغ نمیکنه واسه سرنگ نمیدونم چون سرلاکشو عوض کردم اینجوری شده یا مریض شده… و اینکه من بهش اب ولرم میدم ی قاشق مرباخوری مشگلی نداره؟!!

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام اگر الان ارزن رو باپوست میخوره مشکلی نیست باتوجه به سنش.تا دو هفته دیگه توانایی شکستن پوست ارزن رو پیدا میکنه و میازی به دارو نیست.آب ولرم برای کمک به هضمش خیلی خوبه.سرلاک رو بهتر بود عوض نمیکردین.

     پاسخ
     • سامی
      سامی says:

      دیگه امشب رفتم همون سرلاک قبلو گرفتم با اشتیاق خورد ظاهرا با سرلاک جدیدش مشگل داشت..اره ارزن میخوره ولی با پوست هرکاری میکنه نمیتونه پوستشو بکنه و مجبور به خوردنش میکنه. فقط میشه لطف کنید بگید اب در کل روز چه مقدار باید باشه ..خیییلی ممنون ازاینکه وقت میزاری

     • اسکندری
      اسکندری says:

      به مرور سنش بره بالاتر ارزن رو هم بدون پوست میخوره.فعلا ک سرلاک میخوره به آب نیازی نداره ولی ظرف آب باید همیشه داخل قفسش در دسترسش باشه.

 41. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز عروس هلندی من پرای دمش رو میزاره لای نوکش و میکشدش بعد هی سر میکنه لای پراش و پرای ریز و سفید رو میکنه آیا مشکلی داره این کارش

  پاسخ
 42. فرهاد
  فرهاد says:

  با سلام جناب اسکندری
  آیا گندم خیس کرده برای عروس هلندی خوبه و اینکه باید گندم خاصی باشه یا فرق نمیکنه

  پاسخ
 43. اوات
  اوات says:

  سلام .ببخشيد من تازه يه جوجه عروس هلندي خريدم نميدونم چرا يه چشمش بأزه يه چشمشو بسته ميكنه نوبتي كمكم كنيد نگرانشم خيلي

  پاسخ
 44. حسین
  حسین says:

  سلام ۳ هفته است که عروس ۲ ماهه ای خریدم کلا به هیچ عنوان هیچ صدایی نمیدهد و جیغ هم تا به حال نزده تا اینکه امروز حین پریدن سرش به دیوار خورد و پشت سرهم استفراغ میکنه و هیچی هم نمیخوره باید چه کار کنم؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اولا پرهاش رو قیچی کنید تا ازشدت سرعت پروازش کم بشه.دوما بعد ۲۴ساعت اگر حالت تهوعش قطع نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشه.ممکنه استرس باشه و رفع بشه.

   پاسخ
 45. Meysam
  Meysam says:

  سلام ببخشید یه سوال مهم دارم که توی دیدگاه ها ندیدم !!! پرنده های من گرینچیک و عروس هستن نمیدونم چرا ظرف غذاشونو نصفه میخورن بعد با نوک بلند میکنن و پرت میکنن کف قفس؟!!!!! حتی بخودم گفتم شاید جای ظرف غذاش مناسب نیس جاشو عوض کردم حتی غذای داخلشم عوض کردم ولی بازم ظرف غذا رو پرت میکنن کف قفس لطفا و خواهشا کمک کنید چیکار کنم این عادت بد از سرشون بیرون بره؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام این یک عادت در بعضی طوطی ها هست ک برای سرگرمی این کار رو انجام میدن.از گیره ی فلزی برای محکم کردن ظروف استفاده کنید از سرشون میفته.

   پاسخ
 46. صالح
  صالح says:

  با سلام عروس هلندی من هیچگونه صدایی ندارد و ۵ماه دارد آیا این حیوان میتواند لال باشد؟
  باتشکر

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بعضی طوطی ها ذاتا کم صداتر نسبت به هم نوعان خودشون هستن و ربطی به لال بودن نداره.بعد بلوغ بیشتر صدا میکنن

   پاسخ
 47. سمیرا
  سمیرا says:

  سلام عروس هلندیه من صبح خوب بود بعدظهر که اومدم خونه دیدم کف لونش نشسته بعد که قفسشو گذاشتم زمین سریع اومد بیرون الان شب که میخواستیم بخوابیم دیدم نوک پایین بالاشو حی بهم میسابه ممکنه مشکلی داشته باشه.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.ساییدن نوک در زمان چرت زدن و استراحت نشانه ی آرامش از شرایط موجود هست.نشستن کف قفس ممکنه از روی استرس بوده باشه اگر علائم بیماری نداره.

   پاسخ
 48. لوسی
  لوسی says:

  سلام. من عروس هلندیم ۴۵روزس تازه دونه خور شده دیگه سرلاک نمیخوره اما خیلی ارومه خیلی صدا و تحرک نداره بیشتر وقت ازاده و تو قفس نیس با اینکه خیلی براش وقت میزارم برای صحبت اما هیچ علایمی از صحبت نداره میشه گف وقتی سرلاک میخورد بیشتر تحرک و صدا داشت اما الان نه… امکان اینکه ماده باشه هست؟؟؟؟؟.. یا هنوز به سن حرف زدن و شلوغی نرسیده؟؟؟؟؟!! اما خب بعضی وقتا خیلی پرواز میکنه و میاد بالای سر میشینه.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.سروصدای دوران سرلاک خوری مربوط به طلب غذا کردنه.بعضی جوجه ها ذاتا آرومتر و کم صداتر هستن.برای تشخیص جنسیت هنوز زود هست چند وقت دیگه میشه جنسیتش رو از روی نشانه ها تشخیص داد.

   پاسخ
 49. محمد
  محمد says:

  سلام خسته نباشید.من یه عروسی هلندی دارم الان ۳ سالش هست دقیق.بعد از اولین پر ریزیش، هر پر جدید( پرهای دم و شاه پرهای بال و پرهای بلند ) میوفتادن دوباره.بهش مکمل هم دادم مثل کلسیم،مولتی ویتامین، بیوتین ، نکتون اس.دکتر هم بردمش ولی متاسفانه دکتر….
  پرها اینقد در میومدن و میوفتادن حتی تازگی چندتا از پرها وقتی در میومدن فر میخوردن.بعد از مدتی دیگه کلا رشدشون وایساد و دیگه در نیومدن یا اگر درمیومد خیلی کوچیک درمیومد و میوفتاد. دیگه واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی ناراحتم فقط ۲ ماه اول پرواز کرد دیگه تو این مدت پرواز نتونست بکنه از اینور هم حالت افسردگی گرفته همش سرش تو پراشه فقط با پرا ور میره.موندم حالا چیکار کنم!!! شما میتونین راهنماییم کنین چیکار کنم؟ خیلی ممنون

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا فولیکول های پرها آسیب دیده و متاسفانه دیگه کار از کار گذشته.یکبار پرهایی ک رشد ندارن رو از ته بکشید و از مکمل موادمعدنی در تغذیش استفاده کنید.یک دوره هم از قطره ی ضد شپش ایورمکتین استفاده کنید شاید مثمرثمر شد.

   پاسخ
   • محمد
    محمد says:

    رشد میکنن ولی خیلی کوچیک و با ریشه ی ضعیف.مثلا در حد یک سانت.
    چشم حتما این کارها رو انجام میدم.به نظرتون ازمایش بگیرم ازش؟

    پاسخ
 50. ارش
  ارش says:

  سلام, یه عروس هلندی دارم, دوماهو و یه هفته سن داره, یه سری عطسه های ریز انجام میده, اما از بینیش اب سرازیر نمیشه و خس خس تنفسی هم نداره, و اینکه بزرگترین نگرانی از بابتش, نخوردن اب هست, اصلا ندیدم اب بخوره ولی غذا میخوره ,خواستم ببینم چیه مشکلش, ممنون,

  پاسخ
 51. Hasan.sahmi
  Hasan.sahmi says:

  سلام من دو روزه که یه عروس هلندی لوتینیو گرفتم صاحب قبلیشون گفت ک دون خور شده از امروز صبح همش سرشو گذاشته زیر بالش و خوابیده مدفوعش هم سیاه شده اصلا نمیخوره خیلی هم ساکت شده چیکار کنم خیلی نگرانشم آخه قبلا یکی داشتم پرواز کرد رفت

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.مشخصاتی ک میفرمایید شبیه به دونخور شده ها نیست.سریعا برگردونید پیش والدینش یا اگر قبلا سرلاکی بوده بهش سرلاک بدین.غذای نرم هم در اختیارش بگذارید.

   پاسخ
 52. لوسی
  لوسی says:

  سلام.من عروس هلندیم دوروزه روزی دوبار بالا میاره فقطم تخمه کتاناشو بالا میاره اما خب حالش بد نیست تازه دونخور شده..غذاشو میخوره اب میخوره پروازش هس..نیازی هس ببرمش پیش دامپزشک یا طبیعیه.. یا درمانی داره که خودم انجام بدم؟!؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام خیلی از عروس های تازه دونخور شده در هضم دانه ها به مشکل میخورن.بهتره حجم کمی کتان در اختیارش بگذارید و از کاهو و سبزیجات تازه هم زیاد استفاده کنید در تغذیش.

   پاسخ
   • لوسی
    لوسی says:

    بردمش پیش دامپزشک گفت کتاناش احتمالا خراب بوده ی چیزی تزریق کرد بهش و مقداری شربت ک گفتن واسه قارچه که من نگرفتم.. ولی سه تا امپول گف باید بزنه روزی یکی.. متاسفانه حالش اصلا خوب نیس و …..

    پاسخ
 53. لوسی
  لوسی says:

  ببخشید این عروس من بعد اینکه بردمش پیش پزشک بهتر نشد اما خودم مولتی ویتامین کودک با ی مقدار قرص سرماخوردگی با سرنگ بهش میدم.. اما پاهاش و نوکش حس میکنم سیاه شده میشه علتشو بگید.. ی روز بالا اورد و وقتی بردمش گفتن دونه هاش مشگل داشته و بعد تزریقش دونه هاشو قطع کردم و فقط سرلاک بهش میدم دیگ بالا نمیاره فقط بیحاله.. میشه لطف کنید کمک کنید ی راهی واسم بگین بخدا ب این پزشکا دیگه نمیتونم اعتماد کنم حالشو بدتر میکنن ب جا اینکه….فقط بالا میاورد و بی حال بود ک بردمش ک گفتن دونه هاشو نده بهش و گف ی مقدار قارچ داره زیر زبونش.. اما همین مولتی و قرص و سرلاک ی مقدار سرحالش کرده و دیگه بالا نیاورده فقط بیحاله و همش خوابه..و مقداری پاهاش و نوکش سیاه شده …

  پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     مرد چون شما بردی دامپزشک ولی نه به نظر من عمل کردین نه نظر دامپزشک و طبق نظر شخصی خودت جوجه ی دونخور شده رو باسرلاک نامشخص و داروهایی ک خودت تجویز کردی کشتی!این ربطی به نظر درست نداره.دنبال شریک جرم و مقصر دیگه ای هم جز خودت در این زمینه نباش.

     پاسخ
     • لوسی
      لوسی says:

      من فک میکردم از دکتر بیشتر میفهمی ولی خب اشتباه کردم..نباید از هرکسی نظر پرسید. کسی که ی صفحه واسش توضیح میدی بعد میگه چون تازه دونه خور شده نمیتونه هضم کنه..اندازه ی نوزادم اطلاعات نداره فقط ادعاس.تجربه شد واسم از هرکسی نظر نپرسم.

     • اسکندری
      اسکندری says:

      کاش شما به اندازه ی نوزاد فهم و شعور داشتی ک طوطی اسباب بازیت نیست ک قرص سرماخوردگی و مولتی ویتامین اطفال رو سرخود برداری با شیرخشک بخورد طوطی بعنوان دارو و سرلاک بدی بعد ک کشتیش عذاب وجدان بگیری دنبال مقصر بگردی.من گفتم این داروهارو بدی؟اگه بردی دامپزشک چرا داروهای دکتر رو ندادی؟الان بابت چی از من طلبکاری؟بابت اینکه خودت عقل کل بودی؟الانم لطف کن بیشتر از این شخصیتتو نمایش نده.

 54. لوسی
  لوسی says:

  و ی چیز دیگم که داره اینه که هی ی جورایی گردن میزنه میچرخونه حس میکردم اول چیزی گیر کرده تو گلوش اما دیدم در روز چندین بار میچرخه گردنش و هی ی چیزیو قورت میده… این چرااااا اینجوری شد ی هو؟!؟!؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.غلاف پرها وقتی در حال بیرون زدن از زیر پوست هستن دردی رو در سطح پوست ایجاد میکنن ک طوطی با نوک سعی در بیرون آوردن غلاف پر از زیر پوست میکنه به همین دلیل گاهی بعد از پرآرایی جیغ های کوتاهی میزنن.

   پاسخ
 55. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز من روزی که عروس هلندیم رو گرفتم سرش پر نداشت و فروشنده گفت در میاره الان بعد از گذشت ۱ ماه هنوز پر های سرش در نیومده حتی کاکلشم بلند نشده فقط به طور تک تک و با فاصله یه سری پر درآورده لطفا بگید در میاد پرهای سرش یا ببرم پس بدم.اگه در میاد چقدر طول میکشه

  پاسخ
 56. محمد
  محمد says:

  سلام خسته نباشید من یک جوجه عروس هلندی دو ماهه خریدم تنها چیزی که بلده بخوره فقط تخم کتونه البته بعضی مواقع بهش سرلاک میدم با سرنگ;ولی اصلا اب نمیتونه بخوره میخواستم بپرسم چکار کنم که آب خوردن رو یاد بگیره؟یا حتی میوه ها و ..؟؟با تشکر از شما

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اگر توانایی خوردن دانه داره ک سرلاک رو قطع کنید.ارزن و کتان رو همزمان در اختیارش بگذارید.میزان کتان رو به مرور کم کنید تا بیشتر ارزن بخوره.ظرف آب هم همیشه در اختیارش بگذارید تشنه بشه خودش میخوره نگرانش نباشید

   پاسخ
 57. فرهاد
  فرهاد says:

  با سلام خدمت جناب اسکندری عزیز از فروشنده پرسیدم میگه پرهای سرش رو پرنده های دیگه کندن فکر کنم ۲.۵ ماهش باشه چون روزی که گرفتمش فروشنده گفت ۱.۵ ماهشه لطف میکنید جواب بدید که چقدر طول میکشه سرش پر در بیاره اگه در نمیاره ببرم عوضش کنم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر میره کف قفس میشینه و پف کرده نمیتونه جابجا بشه بله تخم گیرکرده و باید به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
   • فرشته
    فرشته says:

    سلام وقتتون بخیر ،من یه جفت عروس دارم ،نر کاملا سالم و نرماله اما عروس ماده مدام تو قفس بال بال میزنه و خودشو زخمی میکنه بردیمش دکتر یه قطره ارامبخش داد و گفت قفسشو بزرگتر کنید همینکارم کردیم و با وجود دادن قطره بهش بازم تغییری نکرده ،به نظرتون باید چیکار کنیم؟

    پاسخ
 58. ماریا
  ماریا says:

  سلام وقتتون بخیر
  من تجربه ی تلخی دارم که می خوام با دوستانی که عروس هلندی دارن درمیون بذارم, من دو تا جوجه عروس خریدم,متولد یک اسفند ۹۷،نر لوتینوی واقعا زیبا به اسم لیمو و ماده خاکستری ابلق به اسم نعناع, دیشب به خاطر راهنمایی غلط یک پرورش دهنده ی بی خرد, نعناع رو از دست دادم, هرچی فکر می کنم متوجه نمیشم چرا برای پرنده ی قشنگم این اتفاق افتاد, در ناکجا آباد بودم و دسترسی به دکتر, نداشتم و متاسفانه این پرورش دهنده نادان من رو با تجربه داشتن گول زد و راهنماییهایی کرد که منجر به مرگ پرنده ی من شد, همینجا از دوستان خواهش می کنم مراقب پیشنهادات بقیه درباره پرنده تون باشید, تا مثل من روحتون آسیب نبینه, پرنده ی من سرلاکشو خورد, ولی از بس شیطون بود, دنبال صدام پرید و پرواز کرد, اما خورد بع یه چیزی, ولی نه محکم, بعد کز کرد و شروع کرد به چرت زدن, و مشکل دفع پیدا کرد, جوجه ای که در عرض یک هفته,از روی شونه من پایین نمیومد, دنبال صدام جیغ می زد,از دست کسی غذا نمی خورد,شد مجسمه, به من گفتن با چوب پنبه مقعدشو چرب کنم, بعد گفتن روغن بچکونم توی مقعدش, بعد گفتن مخرجشو فشار بدم,البته من خیلی با احتیاط اینکارو کردم, ولی پرندم ساعت ۱ کز کرد ساعت ۸ مرد, چینه دونشم خالی نشد, چون نمی تونست دفع کنه, دوستان لطفا اینکارا رو نکنید, من اومدم حماقتمو اینجا گفتم تا تجربه بقیه بشه, مثل این می مونه دندونتون چرک کنه, خودتون بکشیدش,من احمق می دونستم غلطه اما خواستم نجاتش بدم,چون نمی خواستم از دست بدمش,چون به احدی دسترسی نداشتم, باور نمی کنید چقدر این پرنده زود با من اخت شد, و حالشم واقعا خوب بود, هنوزم نمی فهمم چش شد, اون فروشنده هزارتا دلیل آورد, خواهش می کنم,بدون مشورت با متخصص کاری نکنید,چون بعدش مثل من داغون می شید, توی این سایت خیلی خوب راهنمایی شده, استفاده کنید.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.واقعا متاسف شدم اتفاق واقعا تلخی بوده.اما شما چرا این حرف رو قبول کردین و انجام دادین؟!پرنده ی شما دچار شوک شده بوده و فقط باید چند روزی باسرلاک بهش غذا میدادین تا ضعیف نشه و از شوک خارج بشه.بهرحال از اتفاق تلخ گذشته درس بگیرید و ممنون ک با دیگران در میون گذاشتید.انشالله همیشه پرنده های همگی دوستان سلامت باشن.

   پاسخ
   • ماریا
    ماریا says:

    متشکرم از همدردیتون جناب اسکندری, این تجربه برای من به قیمت سوختن قلبم تموم شد, کارای بعضی از دوستان رو خوندم که سرخود کار می کنن, اینجا گفتم که دور از جمع دوستان حماقت اتفاق نیفته, اون پرنده فروش ابله به جای تاسف گفت جونور هیچیش معلوم نیست, من به حیوون خونگیم به چشم بچه م نگاه می کنم نه جونور, من واقعا دسترسی به دکتر نداشتم که حتی زنگ بزنم, الان همه ی ترسم برای این یکیه, که چیکار کنم تکرار نشه, یه کم چرت می زنه نگرانم می کنه, ممکنه یک لیست دارو بگید که برای هر چیزی کنار دستم باشه, چون دارم میرم سفر دریایی و الانم وسط دریام, الان ۴۰ روزه س و دونه کی براش بذارم, الان به همه چی نوک می زنه و می خوام گشنیز, جعفری و شوید رو براش توی گلدون بکارم, چون الان خیلی علاقه به نوک زدن به سبزه ی عید روداره, آب خوراکیش رو معدنی بذارم یا آب جوشانده, تخم مرغ رو من متوجه نیستم زرده باشه یا سفیده و چندبار درهفته, و اینکه برای جلوگیری از قارچ و باکتری دارویی هست؟ بعد از غذا چرت می زنه, می ترسم
    خوندم توی تاپیکتون که طبیعیه, و بالشو گاهی می کشه, ولی پروازش طبیعیه, شما پیشنهاد بوخور اکالیپتوس رو تایید می کنید برای رطوبت دما و سوال آخر باتوجه به اینکه آفتاب اینجا بسیار گرمه, من می ترسم بچه م زیر افتاب خشک بشه, ده دقیقه بیشتر نمی ذارم کافیه برای ویتامین دی, یا به صورت خوراکی براش بگیرم؟ من یک دنیا سپاسگزار و شرمندم که سوالاتم تکراری و طولانیه اما اینکه مستقیم جواب بگیرم برام باعث دلگرمیه, راستی توی پست بالا سال۱ اسفند ۹۶ بود, اشتباه نوشتم

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     بهرحال تجربه ی مفید سخت به دست میاد.گزافم هست.توی همین سوالاتم اگر دقت کنید توی یک مورد بنده گفتم دارو ندین.یک خانم سرخود داروهایی رو برداشت به جوجش داد و بعد از کشتن جوجه از بنده طلبکار شد ک چرا دارو تجویز نکردم!
     جوجه تازمانیکه دونخور نشده و سرلاکی هست بعد سیرشدن معمولا چرت میزنه و آروم میشه.
     جوجه های سرلاکی معمولا تا ۶۰ روزگی ممکنه طول بکشه دونخور بشه و باجوجه هایی ک از والدین تغذیه میشن متفاوتن.
     بعد از ۴۰ روزگی وعده های سرلاکی رو حجمش رو کم کنید و فاصله ی بین وعده هارو بیشتر کنید.برای میان وعده از سفیده تخم مرغ آبپز یا گندم آبپز ک روی اون دانه های ارزن ریخته شده در اختیارش داخل قفس بگذارید.
     بعد از ۴۵ روزگی وعده های سرلاک رو به ۳ وعده ی صبح زود آخر شب و ظهر کاهش بدین و ظرف ارزن رو همیشه در اختیارش بگذارید در کنار غذاهای نرمی ک قید شد.همیشه روی سفیده تخم مرغ و گندم آبپزش ارزن بریزید تا شکستن و خوردنش رو یاد بگیره.وقتی از تواناییش در خوردن ارزن مطمئن شدین سرلاک بشه دو وعده با حجم خیلی کم.
     به مرور ک خوردن ارزن براش عادت شد کاملا سرلاک رو حذف کنید.
     بعد از قطع سرلاک همچنان دانه ی ارزن و خوراک نرم مخلوط با ارزن در اختیارش باشه و بعد سه چهار روز فقط همون ارزن مخلوط با مقدار کمی تخم کتان در اختیارش بگذارید.که بشه خوراک اصلیش.
     سبزی گشنیز جعفری شوید، کاهو مقدار کمی،هویج رنده شده و جوانه گندم هفته ای دوبار بسیار براش مفید هست.
     دارو باید متناسب با بیماری باشه.
     اگر آفتاب تند و داغ هست اصلا توی آفتاب نگذاریدش.آفتاب باید کاملا ملایم باشه.
     موفق باشید

     پاسخ
 59. محمد
  محمد says:

  سلام من يه جوجه طوطي دارم كه فروشنده گفت هفته ي ديگه بهش دونه بدم بعد يكم زياد غذا خورد نميدونم چيشد بعد يه مدت كوتاهيي شرو كرد به عطسه هاي پشت سر هم البته مايه خارج نميشد از بينيش الان هم كه يكروز گذشته هالش خيلي بده صداش در نمادو ناله ميكنه خيلي هم بي حاله يه صداي تق تقي هم از تو گلوش مياد ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  البته الان ميخوام برم بهش سركه سيب بدم يكم بهش

  پاسخ
 60. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام من يه جوجه طوطي دارم كه فروشنده گفت هفته ي ديگه بهش دونه بدم بعد يكم زياد غذا خورد نميدونم چيشد بعد يه مدت كوتاهيي شرو كرد به عطسه هاي پشت سر هم البته مايه خارج نميشد از بينيش الان هم كه يكروز گذشته هالش خيلي بده صداش در نمادو ناله ميكنه خيلي هم بي حاله يه صداي تق تقي هم از تو گلوش مياد ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  البته الان ميخوام برم بهش سركه سيب بدم يكم بهش

  پاسخ
 61. Faeqe
  Faeqe says:

  سلام.خسته نباشید.متاسفانه چند روز پیش عروس هلندیم از پنجره فرار کرد و با بدبختی پیداش کردم.پدرم از روی عقیده ی قدیمیش ۲تا شاه پر های اصلی عروس رو با قیچی کوتاه کرد(خونریزی نداشت) که دیگه فرار نکنه یا به شیشه و آینه برخورد نکنه.
  اما حس میکنم یکم عروسم افسرده شده،چیدن ۲تا شاه پر بلند ناراحت کننده هستش؟چقد طول میکشه تا دوباره بلند بشن؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.معمولا رسم بر این هست همه ی شاه پرها بجز ۲تا شاه پر اول رو کوتاه میکنن.
   ممکنه کمی کسل بشن ولی دوباره به حالت عادی برمیگردن.پر قیچی خورده رشد نمیکنه.باید بیفته تا پرجدید در بیاد و رشد کنه.

   پاسخ
 62. فندق
  فندق says:

  سلام سال نو رو تبریک میگم ، ببخشید من دیروز یه عروس هلندی لوتینو گرفتم نر هست و یکسال و دو ماهشه، دیروز بعدازظهر که اوردمش خونه آروم بود ولی از امروز صبح که هوا روشن شده یه ریز داره سروصدا میکنه من اصلا تجربه ای ندارم، خواستم ببینم طبیعیه اینهمه سروصدا یا نه؟ راستی صاحب قبلیش از هفت ماهگی خریده بودتش و خونش خیلی ساکت و بی رفت و آمد هست و گفت که من همیشه پارچه مینداختم رو قفس که سروصدا نکنه، حالا میخوام بدونم ایا به این خاطر نیست که انقد سروصدا میکنه؟؟ راستی عروس هلندیم رو دست و شونه و روی قفسش میشینه ، یعنی دستی محسوب میشه یا نه وحشیه و ربطی نداره؟؟
  ببخشید سوالام زیاد شد پیشاپیش از شما نهایت تشکر و دارم.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام سال نوی شماهم مبارک.معمولا نرهای بالغ با طلوع صبح و دم غروب یا شنیدن صداهایی شبیه به صدای آژیر شروع به خوندن و سروصدا میکنن ک طبیعی هست.
   بله رام و طبیعی محسوب میشه.

   پاسخ
 63. تیتو
  تیتو says:

  سلام دیشب عروس هلندیمو پیش پرنده فروش بردم و کوتاه کردش حالا امروز خیلی آروم و بی سروصدا یه گوشه میشینه و گهگاهی میخونه فقط، درصورتی که دیروز که پر داشت انقد فعال بود حرکت و سروصدا داشت بجا واینمیستاد،، میخوام بدونم دلیلش پرهاشه و طبیعیه؟؟لطفا راهنماییم کنید من دو سه روزه خریدمش و نمیدونم اصصصصلا عروس هلندی در حالت طبیعی چقد باید صدا و حرکت داخل قفس داشته باشه که نشون بده سالم هست؟

  پاسخ
 64. مهدی
  مهدی says:

  سلام
  دیروز یه جوجه لوتینو ۲ماهه دستی خریدم که صاحبش فقط سرلاک میداده پرنده سر حال بود آوردمش خونه اصلا فعالیتی نداره فقط چرت میزنه واسهالم هست برای خوب شدنش چه کار کنم سیب رنده شده وتخم مرغ هم با سرنگ بهش دادم نخورد فقط سرلاک میخوره

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.توی سن دو ماهگی باید دونخور شده باشه جوجه.ولی سعید در تغییر رژیم غذایی سرلاکش باچیزی جایگزین شبیه سرلاک نکنید.بالاتر در مورد دونخور کردن جوجه سرلاکی توضیح دادم حتما بخونید.

   پاسخ
 65. حسن
  حسن says:

  سلام خسته نباشید ببخشید من جوجه عروس هلندی حدودا ۱/۵ماهه خریداری کردم ک الان گذاشتمش تو قفس وبیشتر اوقات روی چوب هست و بیشتر وقتا رو چوب میخوابه ولی کف قفس رو با خرده چوب پوشاندم ک وقتی میره پاین رو خرده چوب ها میهوابه میخواستم ببینم تا کی باید خرده چوب ها رو تو قفس نگه دارم؟ وسوال دوم اینکه کچلی زیر گلوش و زیر تاجش یه کم هست ایا در میان!؟تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ
   • امیر محمد
    امیر محمد says:

    سلام من یه عروس هلندی نر لوتینو سه روز قبل خریدم دو سالشه و رامه رودست میاد ولی هر موقع میخوام بیاد رو دستم چندبار گاز کوچیک کوچیک میگیره و بعد میاد(البته درد ندارن) و شبا میرم میبینمش نخوابیده چیکار کمم

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام به مرور زمان اعتمادش به شما بیشتر بشه راحتتر میاد روی دست و اون حالت تهاجمیش رو از دست میده.اون حالت گاز هم به منظور ترسوندن مهاجم و خطر هست و غریزی هست.

     پاسخ
 66. شبنم
  شبنم says:

  سلام وقتتون بخیر.من حدود دو هفته پیش یک جفت عروس هلندی وایت فیس گرفتم که روی دو تخم بودن.وقتی اوردمشون خونه دیگه رو تخم نخوابیدن و بعد یک هفته که تخم هارو برداشتم جوجه ها داخلش مرده بودن.کلا عروسهام از وقتی اوردم خونه روی میله گوشه قفس کز میکنند و پف میدن خودشونو میشینن اب نمیخورن غذا خیلی کم میخورن.اصلا صداشون در نمیاد.انگار تو لک هستند یا دپرسن.چکار کنم دوباره جفت گیری کنند و تخم بزارن خیلی ناراحتشونم.بهشون هفت تخمه.سفیده تخم مرغ جوانه گندم.گشنیزم دادم ولی جز ارزن و تخم کتان و تخمه افتابگردان سفید هیچی نمیخورن.صبح یکم غذا میخورن میچسبن به هم کز میکنن یکجا عصر هم یکم غذا میخورن دیگه تا فردا کز میکنند گوشه قفس رو شاخه پف میدن خودشونو تکونم نمیخورن.نمیدونم علتش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانشونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.علائمی ک گفتید مربوط به استرس جابجایی و محیط هست.به مرور زمان به محیط عادت میکنن و ترسشون از بین میره.بهتره تا شرایط و رفتارشون طبیعی نشده لانه رو بردارید.جای قفس رو هم یک جای کم رفت و آمد قرار بدین تا سریعتر به محیط عادت کنن.نگرانشون نباشید

   پاسخ
 67. ماریا
  ماریا says:

  سلام مجدد آقای اسکندری
  واقعا تنها کسی که با دلسوزی جواب میده و اونهم امیدوار کننده شمایید
  من برای جوجه م که هنوز سرلاک می خوره, البته ۴۵ روزه س, ولی برای سرلاک خودکشی می کنه از بس دوست داره, پودر سریا و غذای مخصوص و پلت میوه ای خریدم, سنگ مینرال, هیچ دارویی نگرفتم ولی, چون گفتین ما حق پزشکی کردن نداریم, می خوام ازتون خواهش کنم یه رژیم برای جوجه م بدین
  سرلاکشو کم کردم, نوک می زنه به دونه هاش, تخم مرغ نمی خوره, گردو و برنج پخته و مغز تخمه رو بازی بازی می خوره, البته خوردنش کنترل شده س, کاهو رو یه کم می جوه, خوابش به نظرم کمه, چون براش زیادی وقت می ذارم, از ترسم که مثل جفتش نشه چشم ازش برنمیدارم, تحرکش خوبه خدا رو شکر, روزی دو قطره م آب بهش میدم, میوه رو نمیدونم چی خوبه, اختلاف ارا هست, یکی میگه مرکبات سمه, یکی میگه خوبه, جعفری مریض می کنه, کشمش فلان می کنه , من فقط به مطالب شما اعتماد دارم, لطف کنید به من, و مثل همیشه که با سعه صدر پاسخ دادین بهم کمک کنین, خاطرتون باشه عرض کردم عسلویه هستم وسط دریا, به سختی تونستم براش مواد مورد نیازشو از تهران تهیه کنم, سوال آخرم اینکه, یکسره با پراش ور میره و می خارونه, ممکنه به خاطر جای پرهایی که در حال رشدن باشه؟ طبیعیه؟
  سپاس فراوان

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام شما لطف دارید.سبزی گشنیز جعفری شوید هویج رنده شده بسیار مفید هستن.ویتامین c براشون بسیار مفید هست.دارو با در نظر گرفتن بیماری باید تجویز بشه.
   پرآرایی و خاروندن پر جزو عادات و غریزشون هست و طبیعیه.
   برنج رو بدون روغن و نمک بدین.
   قبلا در مورد دونخور کردن و از سرلاک هم کاملا توضیح دادم.با سعه ی صدر سرلاکش رو قطع کنید.
   تازمانیکه سرلاک میخوره به آب جداگانه نیاز نداره.اگر توانایی خوردن دانه رو پیدا کرد سرلاکش رو کم کم قطع کنید.

   پاسخ
 68. مرمر
  مرمر says:

  سلام خسته نباشید .من یه جوجه عروس هلندی خریدم .
  وقتی تو قفسشه هیچ کاری نمیکنه یکجا میشینه فقط .وقتی هم ک بیرونه قفسه یکسره سرشو میاره پایین به فرش نوک می نه انگار که دنبال دونه میگرده ولی دون که میریزم نمیخوره .
  سوال بعدی هم اینکه خیلی میلرزه عادیه عایا؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.لرزیدنش از استرس محیط هست و به مرور عادت میکنه.در مورد نوک زدن به زمین از سر کنجکاوی و سرگرمی هست.

   پاسخ
 69. ماریا
  ماریا says:

  سلام مجدد آقای اسکندری
  جوجه عروس من ۵۲ روزه س, سرلاک زوپریم بهش می دادم با اشتها می خورد, تموم کردم, سرلاک پادوان گرفتم چون اینجا پیدا نمیشد, شبیه آرد نخودچی با آب که مخلوط میشه, شبیه فرنی میشه, چشیدمش مزه ی آرد نخودچی م میده کمی م شیرین, از امروز صبح مدفوع عروس منو ژله ای و زرد رنگ و گوله گوله کرده, ایکاش تلگرام داشتین بهتون نشون میدادم, به کسی که سرلاکو ازش گرفتم که دکترم هست مثلا نشون دادم گفت اسهاله به خاطر تغییر سرلاکش, الان نمیدونم چیکار کنم, خیلی نگرانشم, قبلا گفتم اصلا دسترسی به دکتر ندارم, جیغشو می زنه, وقت سرلاک خوردنم میاد, اما کلا پنج سی سی بیشتر نمی خوره, قبلیه رو ۱۰ تا می خورد, کمک کنین

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   قبل از اتمام سرلاک باید براش از همون سرلاک تهیه میکردین.تغییر سرلاک در این سن کار بسیار اشتباهی هست.بخصوص سرلاک غیرشرکتی.بهتره طبق روالی ک گفتم به سمت دونخور شدن ببریدش.در این سن باید کم کم برن به سمت دونخور شدن.

   پاسخ
   • ماریا
    ماریا says:

    از دیشب دیگه بهش ندادم اون سرلاکو, ولی هنوزم اسهاله, میشه راهنمایی کنین برای اسهالش چه کنم
    سیب له شده کمی بهش دادم, امروز آسیاب شده ی ارزن, هویج پخته و مغز آفتابگردان دادم, خیلی دنبال اون سرلاک گشتم, پیدا نکردم, این سرلاکم محصول پادوانه, شرکتیه, دست ساز نیست آقای اسکندری

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     برای جلوگیری از اسهال میتونید نوک قاشق مرباخوری پودر ors توی سرلاکش حل کنید.سرلاک پادوانم خوبه ولی کلا تغییر سرلاک چندان به صلاح نیست.همین سرلاکم میتونید بدین ولی بهتره کلا دنبال دون خور کردنش باشید.

     پاسخ
 70. ماریا
  ماریا says:

  سلام مجدد, دونه رو میدم بهش, ولی کلا تا صدای همزدن چیزی با قاشق میاد شروع می کنه سروصدا کردن, اسهالش مال غذاس, من دارم تلاشمو می کنم, خیلی مواظبشم, ولی این نق زدناشو نمی فهمم از چیه, از دیروز آبخوریشم شناخته خیلی تمایل به آب خوردن داره

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   تا چند روز بعد قطع سرلاکم تلاشش برای گرفتن سرلاک ادامه خواهد داشت ولی توجه نکنید.باید مستقل بشن و بتونن دونه بخورن و با دونه سیر بشن.

   پاسخ
 71. امین
  امین says:

  با سلام و خسته نباشید
  عروس هلندی من چند وقته پف کرده و طولانی مدت شده این مورد مدفوعش هم زرد رنگ شده
  الان چند روز هم هست صدایی از خودش در نماره اگر هم در بیاره خیلی ضعیفه راهنمایی کنید ممنونتون میشم

  پاسخ
 72. امیر
  امیر says:

  سلام جناب اسکندری.
  من دوتا عروس هلندی دارم. چندتا مشکل راجبشون دارم و میخام جنسیتشونو برام تعیین کنید. ممکنه ایمیلتونو بذارید که بتونم میل کنم عکساشونو. ممنون میشم.

  پاسخ
  • Negin
   Negin says:

   ‌سلام خسته نباشید من یه عروس دارم ۸ ماهشه ولی نسبت ب عروسای دیگه خیلی لاغره و پرهای خیلی ضعیف و نامرتبی داره هم اینکه ته بیشتر پرهاش سیاه میشه بهم گفتن پرهای سیاهشو بکشم ک جاش پر جدید دربیاد.. پراش رشد کمی داره انگار ولی با وجود همه اینا خیلی سرحاله و حرف میزنه
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ
   • اسکندری
    اسکندری says:

    سلام عکسش رو واتساپ بفرستید ببینم احتمالا pbfd داره.
    دوستان لطفا پیج ما در اینستاگرام رو دنبال کنید parrotland.ir

    پاسخ
 73. محمد جواد
  محمد جواد says:

  سلام یه عروس ۵۰ روزه گرفتم از با مادرش غذا میخورد از وقتی اوردش صاف وایستاده و هیچی نمیخوره همش نگاه میکنه

  پاسخ
 74. امین
  امین says:

  ارزن.تخم کتان.تخمه سفید
  تو هفته هم چند بار غذا تقویتی براش میزارم ۲.۳ بار
  دماش تقریبا ۲۸ تا ۲۹ هست

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.حتما توی تغذیش از سبزیجات تازه و هویج استفاده کنید.مدفوعش رو به سختی دفع میکنه؟موقع راه رفتن هم پف داره؟

   پاسخ
 75. Samira
  Samira says:

  سلام وقتتون بخیر. من یه البینو دارم که تقریبا دو هفتس غذای هضم نشده تو مدفوعشه با نظر پزشک انتی بیوتیک هپی کاناری و تی ان تی رویال دادم بهش ولی بازم خوب نشد میخواستم بدونم اصن مشکلش حل شدنی هس یا نه اگه ممکنه راهنماییم کنیم

  پاسخ
 76. علی
  علی says:

  سلام وقت بخیر ،خسته نباشید
  خواستم بدونم اگه شاهپر های اولی و دومی پرنده کوتاه بشه این پرها دوباره رشد خواهند کرد؟

  پاسخ
 77. شادی
  شادی says:

  سلام
  من یه عروس هلندی لوتینو ۴ ماه پیش خریدم که خیلی کوچولو بود پرهاش خیلی کم بودو کلا دم و بالش پر نداشت که اون موقع صاحبش گفت تقریبا ۲-۳ ماشه وتا دوماه دیگه کامل پرهاش در میاد ولی پرهاش که در نیمد هیچی پرهای ریزش هم ریخت الان بعد از چند ماه پرهاش دارن در میان حالا میبینم بعضی از پرهای جدیدش تو غلاف خونی هستن و آسیب دیدن و راحت کنده میشن خیلی نگرانشم
  عروسم دستی هست خیلی دوس داره بپره میره رو قفسش میشینه جیغ میزنه تا بهش بگیم بپره تا میگیم بپر میپره ولی بعدش پرش زخم میشه و خون میاد برا همین دیگه تشویقش نمیکنیم چند روز پیش بردیم دامپزشکی که تخصص نداشت گفت مشکلی نداره براش یه مولتی ویتامین بچه و پماد آ د تجویز کرد
  اصلا هم به سبزیجات علاقه ای نداره فقط به زور یکم هویج پخته میخوره غذاهای اصلیش فقط ارزن و تخمه و تخم مرغ و برنج و نون هست لطفا کمکم کنید خیلی ناراحتم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اینطور ک تعریف کردین غلاف پرها از ریشه دچار مشکلاتی هست و ژنتیکی هست.استفاده از یک مکمل مواد معدنی تاثیر زیادی در اصلاح پرها داره ولی اصل قضیه تاثیر چندانی نداره.

   پاسخ
 78. شادی
  شادی says:

  میشه لطفا بگین مکمل معدنی رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟یعنی دیگه رشدش کامل نمیشه و همینجوری میمونه ؟ هیچ راهی نیست؟ خیلی ناراحت شدم واقعا پرنده خوبیه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   قطره ی مواد معدنی به اسم avmineral یا نکتون msa رو اگر تهیه کنید بسیار مفید هستن.پرها رشد خوبی نخواهند داشت و معمولا ظریف و شکننده خواهند بود

   پاسخ
   • نيوشا
    نيوشا says:

    سلام از اينكه اينقدر با حوصله و بدون چشم داشت جواب دوستان مى ديد كمال تشكر دارم. جوجه لوتينو كه چند روز ديگه دو ماه مى شه دارم كه متاسفانه طاسى داره. مواد معدنى كه بهش اشاره كرديد رو منم تهيه كنم و بهش بدم مؤثر هست؟

    پاسخ
 79. جواد سخیدل
  جواد سخیدل says:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما استاد من یه عروس نژاد لوتینو سه ماهه خریدم تقریبا سه روز هست که اوردم خونه و تو قفس، این تو قفس همش سرشو میبره پشت سرش و در حال چرت زدن هست وقتی میارمش کف قفس یکم دون که شامل ارزن و تخم کتان هست میخوره این دو روزه یک بار جعفری گذاشتم و یک بار کاهو خورده، و دوباره میره بالا و همون حالت چرت زدن رو ادامه میده و هر بار که از چرت پا میشه با نوکش خودشو میخارونه، این عروس اهلی هست و وقتی میارم رو دستم تقریبا از اون حالت مدت کوتاهی خارج میشه و از دستم تخمه و گندم ابکش میخوره و وقتی میزارمش قفس میره رو میله و به چرت خودش ادامه میده، مدفوعش قسمتی کرم رنگ تقریبا رقیق و یکم سبز نیم دایره ای، اصلا اب نمیخوره تو ابش مولتی ویتامین ریختم که متاسفانه نمیخوره، اهلی هست و گاز نمیگره، ممنون میشم اگه راهنمایمنو بکنید که مشکل از چی میتونه باشه و برای رفعش چه کار هایی رو باید انجام بدم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام دوست عزیز همه ی موارد طبیعی و جزئی از خلق و خوی ذاتیشون هست.قفس چون حریم و محدودشون هست حس آرامش میده بهشون برای همین چرت میزنن و پرآرایی میکنن.تغذیشم با وجود سبزیجات تازه و دانه های خشک عالیه.

   پاسخ
 80. مريم
  مريم says:

  سلام خسته نباشيد من يك جوجه عروس هلندي دارم كه ۱۰ روزه هست الان يه طرف صورتش با چشمش ورم كرده و يه چشمش هم بسته هست و به زور بازش ميكنه و الان از ديروز هم سرش همش ميزاره روي زمين غذا هم نميخوره البته سلاك قبلي ميخورده سلاك جديدي رو كه امروز گرفتم رو نميخوره اذهال كمي بود كه خوب شد ممنون ميشم راهنماييم كنيد با تشكر

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام سن بسیار پایینی رو ب ای سرلاکی بزرگ کردن انتخاب کردین.نباید سرلاک رو تغییر میدادین.در مورد بی اشتهاییش بهتره تا چینه دون از سرلاک قبلی خالی نشده مجدد سرلاک ندین.اگر با چینه دون خالی میل به سرلاک نداره یک قطره سرکه سیب رو در چند سی سی آب ولرم حل کنید و بهش بدین تا چینه دون و دستگاه گوارش ضدعفونی بشه و اشتهاش باز بشه.سرلاک رو رقیق و در دفعات زیاد در طول روز بدین.

   پاسخ
 81. نجفی
  نجفی says:

  سلام من یک عروس نر دارم حدو د یکسال پیش خودم بود ۵ کلمه یاد گرفت و کلی صوت و آواز مختلف همیشه هم بیرون قفس بود البته از دور قفسش این طرف تر نمی اومد ولی الان سه روز یه جفت براش گرفتیم از روزی که جفت آمده اصلا هیچ صدایی در نمی آره من خیلی نگرانم اصلا حتی جیغ هم نمی زنه به نطر تون چی کار کنم دوباره سرحال بشه اگر جفت رو ازش جدا کنم به حالت اول بر میگرده ؟؟؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقتی از تنهایی در میان تمایل قبل برای سخنگویی و ارتباط برقرار کردن رو ندارن.اگر تک بشه ممکنه مدتی توی لک بره بعد به حالت قبل برمیگرده.

   پاسخ
 82. میلاد
  میلاد says:

  سلام
  من یه عروس نر دارم که حدودا یکسال و چند ماهشه.الان یک ماه و نیمه که یه ماده براش گرفتم که الان تقریبا دوهفته هست با هم جفتگیری هم میکنن.ولی هردو تاشون هیچ تمایلی به داخل رفتن لانه ندارن.میخ استم بدونم یعنی خودشون به وقتش شروع به داخل رفتن لانه میکنن یا نه؟
  راستی الان دو روزی میشه که گاهی نرم ماده رو میزنه دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام احتمالا یا لانه رو نپسندیدن یا محیط قفس براشون استرط زاست ک به لانه برای تکثیر اعتماد نمیکنن.

   پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.در مواقع استرس ترس هیجان و کنجکاوی تاج بالا می ایسته و در مواقعی ک آرام هستن تاج صاف میشه.

   پاسخ
 83. علی
  علی says:

  سلام..
  من عروس هلندی دستی و سخنگو دارم.. ولی الان دو روزه که از قفسش بیرون نمیاد.. میخواستم بدونم که علتش چیه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر دچار بیماری یا مشکل خاصی هست ک تجربه شده میتونم کمک کنم اینکه از قفس بیرون نمیاد سوال بسیار گنگ و نامفهومی هست

   پاسخ
 84. محسن
  محسن says:

  سلام
  چندروزی هست یک جفت عروس مولد گرفتم چندروز اول تو لک بودن اما بعد زیاد سرو صدا و جیغ میکشن.الانم متوجه شدم عروس نر تاج عروس ماده رو میکنه .ایا جای نگرانی هست؟؟؟

  پاسخ
   • محسن
    محسن says:

    دروغ چرا کلا دس اولم هست که عروس میخرم.وای مغازه دار کلی قسم خورد که مولو هستن و فقط یک بار تخم کردن و جوجه دادن.نه لونه نگذاشتم .مغازه دار گفت ۱۰٫۱۵ روز لونه نزار تا بجاشون عادت کنن بعد بزار.الانم ۶ روز هست که از خریدشون میگذره .یکی دو روزم هست ماده بخودش باد میکنه و یگوشه میره تو لک.گهگداری هم گردن میکشه اینور اونورو چنتا جیغ کوچیک میکشه و باز اروم میشه.

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     معمولا موقع جاگرم کردن اگر ماده وارد لانه نشه نر اقدام به کندن پرهای ماده میکنه.در زمان عصبی شدن هم ممکنه این اتفاق بیفته.میتونید لانه بزارید براشون

     پاسخ
     • محسن
      محسن says:

      سلام.روزتون بخیر اقای اسکندری عزیز.ممنونم از راهنمایی های و اینکه محبت کردید و جواب سوالا این بنده حقیر رو دادید.سپاس

 85. شاهین
  شاهین says:

  سلام من ی جفت عروس هلندی بالغ دارم ک چند ماهه تخم میذارن و جوجه نمیشه.قبلا نطفه نداشتن اما الان خیلی تقویتشون میکنم و حس میکنم دیگ مشکل از نطفه نی .دماشونم ۲۴_۲۵درجه هستش به نظرتون مشکل کارم کجاس?

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اینکه حس میکنید مشکل دیگه از نطفه نیست اصلا دلیل بارور بودن تخم نمیشه.۵ ۶ روز بعد از تخم گذاری تخم هارو کندلینگ کنید ببینید رگ بستن یا نه تا بعد بشه فکری بحالشون کرد

   پاسخ
 86. میلاد
  میلاد says:

  سلام.ببخشید مزاحمتون میشم.اگه یادتون بتشه گفته بودم که یه جفت عروس دارم که دو هفته ای بود که جفت گیدی میکرون ولی داخل لانه نمیرفتن.ولی الان ۴ روزی میشه که هر دو تاشون میرن تو لونه.نر خیلی بیشتر از ماده تو لونه میره و بیشتر از ماده هم اون تو میمونه.به نظرتون الان دیگه وقت تخم گذاشتن ماده هست؟
  معمولا چقدر طول میکشه که ماده تخم بزاره؟
  اگه جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ
 87. elmira
  elmira says:

  خسته نباشید،قسمت پشت سرعروسم که طاس شده یه زخم کوچیک مثل نقطه قرمزه ایجادشده،میتونه بخاطر بلندی ناخوناش باشه ؟

  پاسخ
 88. مريم
  مريم says:

  سلام
  جناب اسكندري تشكر از شما بابت راهنمايي ها و تجربيات بسيار مفيدي كه در اختيار ما ميگذاريد
  من يك عروس هلندي نر زرد با لپ هاي نارنجي دو هفته پيش از مغازه خريدم كه ميگفت بالغه و دو سالش هست و البته اون زمان تو مغازه در كنار يك جفت بود از اون زمان تا الان اصلا با ما عادت نكرده فقط از فاصله ي دور حرفامونو گوش ميده نزديكش ميشيم صداي ها از خودش در مياره به صورت دفاعي سوال اولم اينه كه ايا طوطي دوساله دستي ميشه ؟ پر هاش قيچي نشده بيرون قفس هم نمياريمش. چون دستي نيست
  سوال دوم يه شب هم تو قفس بود پارچه ميكشيدم شبا كه ارام بخوابه ديدم وسط شب خودش و ميكوبه به ديواراي قفس بعد ديدم هشت نه تا پرش افتاده از يه طرف بالش
  از ريشه كنده شدن سه چهار تاش هم سرش خون اومد بيچاره
  ايا پرش در مياد ؟
  اصلا هم ابتني دوس نداره فقط ارزن و كتان و تخمه و اب ميخوره يه كوچولو هويج و سبزي خرد شده و تخم مرغ به اندازه ي يك نوك زدن ميخوره مدفوعش كم كوچك و سبز و روش كمي سفيدي ميزنه حالاتش انگار سالمه ناخن هاش بلنده گاهي رت ميزنه گاهي سرحاله. تو قفسش شاخه درخت گذاشتيم روي شاخه ها ميشينه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.خواهش میکنم.
   پرهایی ک ریختن مجددا به زودی در میان و جای نگرانی نداره.توی تاریکی وحشت زده بشن کورکورانه بال میزنن ک در اثربرخورد به قفس پرها میریزن.
   رام شدنش غیرممکن نیست ولی سخته.باید پرهاش قیچی بخوره و از قفس بیرون بیاد تا ترسش از انسان بریزه.
   خوراکشم طبیعیه.عروس طوطیه بدغذاییه.

   پاسخ
   • مريم
    مريم says:

    ممنون از پاسخ سريعي كه داديد
    بله از ديروز كه خودزني كرد شب تو قفس ديگه پارچه نميزارم يه شب خواب ملايم هم تو اتاق روشن ميكنم در ضمن روزها يكي دو ساعت ميبرمش تراس هوا بخوره خيلي هيجاني ميشه به خصوص وقتي صداي پرندگان رو ميشنوه
    ميگم ايا گناه داره الان تنها شده بدون جفت ؟ خيلي اذيت ميشه؟

    پرهاش و خودمون قيچي كنيم يا ببريم همون مغازه دار به اين خاطر ميگم كه از ما ناراحت نشه از اقاي مغازه دار دلخور بشه
    😄

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     بهتره ک خودتون قیچی نکنید.
     توی بالکن مراقب باشید پرنده های وحشی روی قفسش نشینن چون ممکنه ناقل بیماری باشن.توی آفتاب تند هم قرار نگیره چون گرمازده میشه.
     موفق باشید

     پاسخ
 89. مريم
  مريم says:

  سوال سومم اينه كه با غذاش كه ارزن و كتان هست پودر جوانه گندم قاطي كردم اونا رو كه دون ميزنه اين پودرها هم نا خوداگاه وارد دهانش ميشه
  اين جوانه ي گندم به صورت پودر شده براش ضرر نداره؟!

  پاسخ
   • نيوشا
    نيوشا says:

    اقاى اسكندرى به دقت سايت شما رو خوندم و كلى مطلب ياد گرفتم واقعا ممنون از شما. ٣ تا سوال دارم
    ١- توى سايت ديگه خوندم كه براى طاسى سر مى شه وازلين گليسيرين به اون قسمت سر بزنيم. شما تأييد مى كنيد اين كارو انجام بدم ؟ سبزيجات كه اشاره كرديد حتما بهش مى دم در مورد مواد معدنى هم اگر بفرماييد چى بايد تهيه كنم ممنون مى شم؟
    ٢- دو ماه هست و سرلاك بتازگى قطع كردم و با وجودى كه بلد هست ارزن بشكنه ولى علاقه شديد به خوردن برنج و ماكارونى (با اب فقط ابپز مى كنم) سفيده تخم مرغ كلا غذاهاى نرم داره و شايد در طول روز ٥ تا دونه ارزن هم نخوره ولى يك پياله كامل ماكارونى خورد، ايرادى نداره؟
    ٣- يك هفته پيش خريدمش و مدفوع اش بشدت ابكى بود كه امروز كمى شكل گرفت ولى همراه مدفوع اب زيادى دفع مى كنه. اشكالى نداره؟
    ارزوى سلامتى و موفقيت براتون دارم

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     سلام مجدد.
     در مورد طاسی پشت سر ک به سوالتون پاسخ دادم و این ترکیب وازلین گلیسیرین هم از اون چیزاس ک بهتره اصلا در موردش صحبت نکنیم.برای مواد معدنی هم میتونید قطره مینرال از پرنده فروشی ها تهیه کنید.
     در مورد برنج و ماکارونی هم سعی کنید حجمشون رو کم کنید تا به خوردن دانه های خشک عادت کنه چون به مرور باعث میشه دیگه دانه های خشکش رو نخوره.خیلی کم برنج و ماکارونی
     در مورد شل و آبکی بودن مدفوعشم نگران نباشید وقتی خودش دانه خور بشه کاملا سفت میشه.
     موفق باشید

     پاسخ
 90. سحر
  سحر says:

  سلام. عروس هلندی من حدود ۵ ماهشه و از اول تو قفس نگهداریش نکردیم و تو خونه آزاد بوده و به هیچ وجه داخل قفس نمی مونه. چون ازاده، شروع به خوردن وسایل چوبی، سنگی و… می کنه. ایا براش ضرر داره؟ با این سبک زندگیش چجوری می شه رشد ناخن ها و نوکش رو کنترل کرد؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام باید به قفس عادت کنه.خوردن اجسام سخت ممکنه باعث زخم شدن جوارح داخلی و عفونت کنه.بهتره حداقل شبها برای خواب داخل قفس بندازیدش و از چوب نشیمن سوهان دار استفاده کنید تا ناخن هاش درست بشن

   پاسخ
 91. مهران
  مهران says:

  سلام
  من يه جوجه عروس ٦٠ روزه خريدم مشكلي نداره فقط شب ميره كف قفس ميخابه آيا مشكلي داره ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام ممکنه از استرس محیط باشه و یا نامناسب بودن چوب نشیمن و قفس.به مرور رفع خواهد شد

   پاسخ
 92. جواد
  جواد says:

  سلام استاد
  یه عروس گلباقالی دارم نزدیک به سه ماهشه ولی دونه نمیخوره وباسرنگ غذا میدم بهش،خیلی عادتی شده ولی از دیشب نه صدایی درمیاره ونه صداش میزنم عکس العملی نشون میده مدفوعش هم سبز رنگ شده،ویه چیز دیگه که تازه متوجه شدم اینکه احساس میکنم سرنوکش رنگش عوض شده ومیخاد بیوفته،درطاهر که اینطوره،لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام تغذیه ی سرلاکی در این سن فاجعس.بشدت دچار سوء تغذیه هست.سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 93. مهکامه
  مهکامه says:

  سلام عروس هلندی من تخم کرده رو تخمش میخوابه اما بعد ۵ تخم هنوز پف داره و روپاش تکون تکون میخوره نمیتونه ثابت واسته و مدفوعشم خیلی زیاد باید چی‌کنم آیا عادیه؟

  پاسخ
 94. بهروز
  بهروز says:

  سلام خسته نباشید ممنون میشم سوال منو جواب بدین خیلی مهمه
  من حدودا ۴ سال که یه عروس هنلدی دارم خیلی باهوش چند روزه اشتهاش کم شده و همش یه گوشه میخوابه دیروز دیدم یه چیزی تو دهنشه متوجه شدم اطرافش رو دیوار پر دونه های قهوه ای که یکم شبیه ارزنه رو دیوار با یه ماده سفید چسبیده اول فک نکردم که مال اونه بعد متوجه شدم خودشو که میتکونه اینا میریزه چیکار کنم؟تورو خدا زود ج بدین ممنونم

  پاسخ
 95. علیرضاکیانی
  علیرضاکیانی says:

  سلام. وقت بخیر یه عروس هلندی وایت فیس۶۰تا۷۰روزه دارم که از روزاول دون خوردنش فقط به تخم مرغ وهویج عادت داشت الانم به خوردن حبوبات و همون تخم مرغ و هیچ و به هیچ وجه ارزن و کتون نمیخوره اصلا بایدچیکارکنم چون هرروز بهش حبوبات میدم
  ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.روی همون حبوبات و چیزهایی ک عادت به خوردن داره ارزن و تخم کتان بریزید تا شروع به خوردن کنه کم کم.به مرور ک شروع به خوردن کرد حجم و وعده ی چیزای دیگرو کم کنید تا بیشتر دانه بخوره.

   پاسخ
 96. میلاد
  میلاد says:

  سلام اقای اسکندری.ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو دراختیارمون میزارین.
  الان نزدیک به چهار هفتست که عروس هام جفت خوردن.هر دوتاشونم داخل لانه میرن.ولی هنوز ماده تخم نکرده.میتونم بدونم دلیلش چیه؟یعنی بعد از چهار هفته جفتگیری نباید تا الان تخم میکرد؟

  پاسخ
 97. مريم
  مريم says:

  سلام اقاي اسكندري
  من عروس هلندي نر رو يك ماه پيش گرفتم دوساله زماني كه داشتم ميخريدم يه جفت هم تو قفسش بود اما فقط اين نر رو گرفتم اوردمش خونه ديدم به محيط عادت كرد منتها با ما زياد اخت نشد از شما پرسيدم گفتيد كمي زمان ميبره ديروز رفتم مغازه ديدم هنوز جفتش هست تنها تو قفس دلم نيومد و اونو خريدم و اوردم خونه منتها مغازه دار گفت ٢٠ روز قفسشون جدا باشه منتها كنار هم باشه قفسشون
  وقتي اوردم اون نر كه اول گرفته بودم خيلي حركات جالبي نشون ميداد انگار خوشحال شد همجنسش و ديد منتها دو سه روز بود كه وقتي خونه بوديم سقف قفسش و جدا ميكرديم و سر باز بود سريع اومد روي قفس ماده 😍
  منتها ماده خيلي اروم سرش و ملايم كج ميكرد و تكون نميخورد خيلي هم صداي كمي در مياورد ☺️
  هنوز از ديروز تا الان قفسشون جداست ايا اين كار درسته؟
  سوال ديگه اينكه پرنده ماده كه جديد گرفتم از ديشب تا الان چهار تا بر بزرگش ريخته در ضمن از اول هم ديده بوديمش پشت بالش چند جاهاييش كچلي داشت مغازه دار گفت رفته تو لك و پر ريزي داشته اما داره الان بهتر ميشه
  از ديروز تا الان هم نه اب خورده نه غذا
  نظرتون رو ميشه بگيد
  ممنون از لطف بي انتهاتون 🙏🏻

  پاسخ
 98. میلاد
  میلاد says:

  اقای اسکندری عروس ماده ام سنش بالا نیست.حدود یک سال و نیمشه.
  کمبود کلسیم و مواد معدنیشو چجوری باید حل کنم.تو قفسشون کف دریا گذاشتم همیشه هم استفاده میکنن.
  اگه کار دیگه ای باید انجام بدم بگین.
  چون قانونا بعد از یک ماه جفتگیری تا الان باید تخم میزاشت.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   از قطره ی کلسیم و مواد معدنی استفاده کنید.میتونید از دامپزشکی ها یا پرنده فروشی ها تهیه کنید.

   پاسخ
 99. مريم
  مريم says:

  ميشه لطفا جواب من رو بديد اقاي اسكندري
  طوطي نر كه اول گرفته بودمش خيلي اشتياق نشون ميده بره روي قفس ماده بشينه منتها مغازه دار نميدونم چرا گفت بيست روز جدا از هم باشن دليلش رو ميشه بگيد و اينكه نظر شما چيه ؟
  مغازه دار گفت هر دوتا شون دوسالشونه
  ايا قدرت تخم گذاري دارن تو اين سن ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بله توی این سن قابلیت تکثیر دارن.خواسته جدا نگه دارید ک مست بشن سریعتر جفت بخورن.میتونید بندازید کنارهم.

   پاسخ
 100. سبحان عرفانی
  سبحان عرفانی says:

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما اقای اسکندری من امروز یه جوجه عروس هلندی گرفتم که وقتی میرم پیشش صدای عجیبی از خودش در میاره من نمیدونم مشکل اون چیه ???لطفا کمکم کنید.ممنون

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام اگر منقارش رو باز میکنه و به سمتتون یه حالت هجومی میگیره و صدا در میاره چیزخاصی نیست و بیشتر برای ترسوندن شماس ک بهش دست نزنید.به مرور ک رام بشه این صدارو در نمیاره.اما اگر در حالت عادی صدایی مثل نوار جمع شده تولید میکنه برای طلب غذا کردنه.

   پاسخ
 101. مريم
  مريم says:

  سلام طبق فرمايشات شما طوطي ماده رو گذاشتم كنار هم الان دو شب و يك روز است كه كنار هم چون نر خيلي اشتياق نشون ميداد به محض اينكه قفساشونو يكي كردم تا يه روز نر هم ما ده رو تحويل نميگرفت ماده هم كه جديد وارد خونمون شده بود عنق بود عنق تر شد رفته بالا ترين نقطه قفس همچنان هم بعد دو روز غذا نميخوره
  تا اينكه وقتي خواستم غذا بزارم براشون ماده از ترسش اومد پايين رفت روي نرده بوم نر هم ديدم رفت سمتش منت كشي اول ماده اونو نك زد ولي نر كوتاه نيومد سرش و خم كرد تا ماده اونو بخوارونه چند ساعت داشت ماده تن نر رو با نوكاش ميخواروند الانم هر جا ماده ميشينه نر هم كنارش ميره اين يعني پيشرفتشون خوبه و دارن با هم دوست ميشن ؟
  الان طوطي نر غذاش كم شده اما غذاش و ميبينم كه گرسنه شه ميخوره اما امروز غروب ميشه سه روز ماده يه بار روز اول ديدم دو سه تا نك بزنه به دونش كه كتان و ارزن و تخمه هست ديگه چيزي نخورده
  اين طبيعيه ؟! يه بارم ديدم نر رفته تو ظرف غدا ايستاده 😁ماده اومده جلو نوكش ميزنه
  در ضمن گفته بودم تو پست هاي بالاتر كه ماده پر هاش در قسمت پشت بالش ريخته تاجش هم كمتر هست مغازه دار ميگفت رفته بود تو لك و پر ريزي داشت در كل زيبايي نر رو نداره نر تپل تر هست
  هيچ ويتاميني هم بهش نميدم كف دريا هم نزاشتم تو قفسشون لطفا راهنمايي كنيد كه لازمه مكمل بگيرم يا نه ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام پرریزی مقطعی هست و به مرور زمان برطرف میشه.سبزیجات تازه مواد معدنی و پروتیین نقش زیادی در رشد مجدد و استحکام پرها داره.
   جفت شدن یک پروسه ی زمان بر هست و به روز و ساعت نیست باید منتظر گذشت زمان بمونید.

   پاسخ
 102. مريم
  مريم says:

  سپاس
  جفت عروس هاي من عادت به خوردن ميوه و سبزي ندارن ميشه يه مكمل مناسب معررفي كنيد براشون بخرم

  پاسخ
 103. میلاد
  میلاد says:

  سلام
  الان یک روزی هست که یکی از چشم های عروسم نسبت به اونیکی چشمش ریز تر شده.انگاری که الوده شده باشه.
  چه دارویی استفاده کنم براش که خوب شه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا علت رو درمان کنن ولی میشه باقطره کلروفنیکل هم چشم رو شستشو داد.بهتره دامپزشک معاینه کنه

   پاسخ
 104. هومن
  هومن says:

  سلام و خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم که ظاهرا یکی از سوراخهای بینیش گرفته هیچ مشکلی بابت این موضوع نداره اما به نظر منطقی نمیاد امکانش هست راهنماییم کنید که باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.احتمالا مشکل تنفسی داره.اگر فقط یک حفره از بینیش گرفته.رطوبت رو در محیطش بالا ببرید و اگر رفع نشد به دامپزشک مراجعه کنید تا گرفتگیه بینی رو برطرف کنن وگرنه حفره ی کناری گشاد خواهد شد.

   پاسخ
 105. فرهاد
  فرهاد says:

  سلام جناب اسکندری عزیز
  عروس هلندی من فقط ارزن و تخم کتان میخوره هر چی واسش میزارم نمیخوره حتی سفیده تخم مرغ آیا باید بهش دارو مکمل بدم
  در ضمن من با آب پاش روی پرنده اسپری میکنم واسه حموم کردن آیا باید روش دیگری برای حموم کردنش انجام بدم
  راستی سر پرندم پر نداشت الان کمی پر درآورده ولی رشدش کنده جوری که کاکل نداره هنوز چه کنم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.اگر تک هست معمولا بدغذایی میکنن و چیزهای غیر از دانه رو خیلی کم میخورن.
   اگر نسبت به آبپاش واکنش منفی نداره همین روشم بد نیست ولی میشه ظرف آب گذاشت تا خودش حمام کنه.
   رشد پر به تغذیه و سن ربط داره.

   پاسخ
 106. فرهاد
  فرهاد says:

  راستی جناب اسکندری
  این عروس هلندی من شب و روز روی قفس نشسته و فقط واسه آب و غذا میاد پائینی یه دور میزنه باز میره بالای قفس غذاش رو هم که میذارم داخل قفس نمیره بخوره جای نشیمنش که بالای قفس باشه واسش بد نیست

  پاسخ
 107. محسن
  محسن says:

  سلام جناب اقای اسکندری عزیز
  وقتتون بخیر
  خواستم بپرسم بعد از اینکه گندم یا ماش یا عدس که جوانه زد و اماده واسه تغذیه عروس هلندی شد،اونارو کامل با ریشه در اختیار عروس بگذاریم یا باید جدا و تفکیک شود؟؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر بهتره قبل از اینکه ریشه بلند بشه در اختیارشون بگذارید برای خوردن.

   پاسخ
 108. میثم
  میثم says:

  سلام..وقتتون بخیر
  از مهر ماه تا الان ۸۰ درصد تخم عروسها به مرحله نهایی میرسه..یعنی جوجه کامل میشه..اما داخل تخم میمیرن..نتنها برای من بلکه دوستان هم این مشکل رو دارن!! طوری که ۸۰ تخم رو چند روز پیش انداختم. رطوبت سالن تنظیمه..حتی روزهای آخر بالاتر هم میبرم..نظافت آنتی بیوتیک و مولتی هم منظم.هم در جفتهای جوان و هم در جفتهای با تجربه این مشکل وجود داره.با اینکه ۱۵ سال تو این کارم این مشکل دیگه کلافمون کرده.به نظر شما دلیل عدم خروج جوجه ها چی میتونه باشه؟متشکرم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام درصورتیکه مصرف موادمعدنی و کلسیم بالا باشه پوسته ی تخم در قسمت انتهایی ضخیم میشه و جوجه توانایی شکستن و بیرون اومدن از تخم رو نخواهد داشت.به همین دلیل جوجه های اول در هرسری تلف میشن و جوجه های آخر میتونن بیرون بیان.

   پاسخ
 109. bahar
  bahar says:

  سلام خسته نباشین.عروس مادم ی سالشه شده وبراش جفت گرفتم.بعداز دوروز عروسم پف کرده وساکت شده همش خوابه.غذا هم میخوره واسهال ومشکلی نداره. ب شدت چموش وشیطون بود ولی الان خیلی ساکت شده ونگرانم.دلیلش چی میتونه باشه:(

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.گاهی با ورود یک هم نوع در محیط پرنده ی قبلی،طوطی قدیمی به دلیل خارج شدن از کانون توجه مدتی میره تو لک و بعد دوباره به حالت قبلی برمیگرده.

   پاسخ
 110. محمدمهدی
  محمدمهدی says:

  سلام یه سوال برای من پیش آمده که آیا عروس هلنی به خانه (گچ سقف ودیوار ها )آسیب می رساند یا خیر

  پاسخ
 111. مینا
  مینا says:

  سلام امروز عروس هلندیم رفت لای در و دمش کنده شد
  مشکلی براش پیش نمیاد؟؟؟؟
  چن وقته درمیاد ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 112. محمدحسین.م
  محمدحسین.م says:

  درود جناب اسکندری
  جوجه لوتینو من حدودا ۲۰ روزه س
  استفاده از تابرنیل برای جوجه سرلاکی صحیح ست؟
  برای پرپشت شدن تاج(که نداره فعلا) از چه روغنی یا وازلین استفاده کنم؟
  تواین سن ناخن هاشو سوهان میشه زد؟
  برای تمیز کردن فضله از روی بال و پرش چ کاری کنم که سرما نخوره؟
  وآخر اینکه:تو این فصل شما چ چیزی رو پیشنهاد میدید که محیط رو گرم نگه داره برای جوجه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام جوجه بیست روزه فقط یا به سرلاکش نیاز داره یا تغذیه ی والدین.به هیچ دارو و مکملی نیاز نداره.
   تاج به مرور با بالارفتن سن تکمیل میشه.
   ناخن ها بعد از دونخور شدن بهتره سوهان زده بشه.
   پنبه خیس کنید و پرهاش رو تمیز کنید.
   برای گرم نگه داشتنش از یک شیشه آکواریوم میتونید استفاده کنید.

   پاسخ
 113. حدیثه
  حدیثه says:

  سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون و حوصله ای که برای پاسخ دادن بخرج میدید.
  من چند روزه یک جوجه عروس سرلاکی طوسی رنگ حدود ۳۰ روزه خریدم. خدا رو شکر سالمه و سرلاک میخوره اما زود به زود گرسنه میشه و به جای ۳ وعده ۶ وعده هر بار ۱۰ سی سی میخوره. این مشکلی نداره؟
  یه سوال مهم اینکه موقع سرلاک خوردن سرلاک روی پرهای گلو و چینه دانش میریزه و پرها به هم میچسبه با دستمال هم پاک کردنش فایده نداره. این باعث شده پرهای گلو و چینه دانش کنده میشه و میریزه. یعنی دیگه کلا پر نداره جلوی گلوش. میخواستم بدونم بعد از قطع کردن سرلاک آیا پرهاش دوباره درمیاد؟ آخه خیلی زشت شده.
  لطفا راجع به هر ۲ تا سوالم راهنماییم کنید خیلی نگرانم.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.
   ایرادی نداره دفعات سرلاک زیاد باشه و حجم کم.اتفاقا میزان مسمومیت سرلاکی به دلیل مشکل در هضم کمترم میشه.
   بله پرها مجددا رشد خواهد کرد.

   پاسخ
 114. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام اقای اسکندری من ۳ روزه یک طوطی خاکستری تاج زرد عروس خریدم تا الان تو قفس بود امروز در قفس را باز گذاشتم بعد از نیم ساعت امد بیرون چیکار کنم بیاد رو دستم نوک میگیره و من میترسم یکم دست خودم نیست ترس از حیوانات تو وجودمه هیچ راه حلی نداه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.بهتره پرهاش رو قیچی کنید و دست رو نزدیک سینش کنید تا بیاد روی دست.ممکنه چندین بار از دست فرار کنه ولی باید دفعات زیاد این کار تکرار و انجام بشه تا بیاد روی دست.بعد روی دو دست مداوم جابجا کنید تا عادت کنه به انسان.بدون دست بردن و تمرین کردن راهی برای رام شدن نیست.

   پاسخ
   • محمد
    محمد says:

    سلام.من ۱ماه پیش عروس هلندی که به گفته فروشنده ۴ماهه بود خریدم وقتی توی قفس هست هرکاری میکنم روی دست نمیاد و به شدت گاز میگیره ولی بیرون قفس که میاد گاز گرفتنش کمتر میشه روی دست میاد روی شونه هم میاد وقتی هم پرواز میکنه و و بعدش فرود میاد=| تا دست جلوش میگیرم بدون کوچکترین گازی میاد روی دست خیلی هم پرنده شیطونیه همش در حال آواز خوندنه.باتشکر

    پاسخ
 115. صادقی
  صادقی says:

  سلام جناب اسکندری.
  من ۳تاجوجه ۲۰روزه دارم که پدرومادرشون تغذیه میکننشون.
  یکیشون به تازگی چرت میزنه وغذانمیخوره.چینه دونش خیلی بزرگتراز۲تای دیگه س.وازپشتش یه مایع میادبیرون.
  آیااسهال گرفته؟؟
  ضمنایکی دوبارازلونه افتادن کف قفس البته خیلی فاصله نداره.آیاعلتش میتونه افتادن باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم.۲سال منتظرجفت گیری وتخم گذاشتنشون شدم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.تا قبل از سن ۴۰ روزگی به هیچ وجه دارو ندین سرخود.ممکنه جفت بیماری گوارشی دارن و به جوجه منتقل کردن.حتما مدفوع جوجه ی بیمار رو برای آزمایش به یک کلینیک دامپزشکی ببرید تا بیماری احتمالی شناسایی بشه و به سایر جوجه ها منتقل نشه.

   پاسخ
 116. وریانی
  وریانی says:

  سلام استاد روز بخیر. من قصد خرید عروس هلندی رو دارم اما چون تو آپارتمان هستم میترسم سرو صداش انقدر زیاد باشه که طبقه پایینم اذیت بشه . ممکنه توضیح بدید در مورد میزان سرو صداشون.سپاس

  پاسخ
 117. فاطمه
  فاطمه says:

  باسلام
  یه سوال دیگه اینکه برادست آموزشدن جوجه،ازچندروزگی بایدازپدرومادرشون جداکنیمشون.
  واینکه آیاجوجه های عروس هلندی رواگه باهاشون کارکنیم میتونن حرف بزنن؟؟
  ممنون ازوقتی که میذارین.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام جوجه هایی ک پیش والدین تغذیه میشن رو ۴۵ روزگی میشه جدا کرد و برای رام کردن تمرین کرد.بله سخنگو میشن ولی سخنگوهای خوبی نیستن.

   پاسخ
 118. سارا
  سارا says:

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من جفت نداره ولی امروز دیدم تخم کرده از روی تخم بلند نمیشه و سمت قفس میریم پرخاشگری میکنه باید چه کار کنم میشه لطف کنید توضیح بدهید؟تا چند روز نبآید قفس رو تمیز کنیم؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام این تخم ها تخم مستی هست ک طبیعتا پوچن.بگذارید دو سه روز روی تخم بخوابه بعد بردارین بندازین دور و از دادن دانه های گرم خودداری کنید.

   پاسخ
 119. محسن
  محسن says:

  سلام جناب اقای اسکندری عزیز.وقتتون بخیر
  حدود ۱ماه پیش یک جفت عروس خریداری کردم که جفت بودن. الان ۱۲ روز هست که تخم گذاریشون میگذره و ۲تا تخم کردن.سوالم اینه که نر و ماده جمعا با هم تقریبا روزی ۲ الی ۳ ساعت تو ۲۴ ساعت رو تخم میخوابن دمای اتاق هم همیشه بین ۲۶ تا ۲۸ درجه هست ،با توجه به این تایم ایا امیدی به جوجه شدن تخم ها هست یا نه؟؟؟
  ممنون از شما.

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام وقت شماهم بخیر.
   خیر متاسفانه با این روند خوابیدن جفت روی تخم ننیجه ای نخواهید گرفت.

   پاسخ
 120. حسنی
  حسنی says:

  سلام وقتتون بخیر.
  راستش ما یک جفت مولد داریم که تازه جوجه هاشون یک ماهه شدن ، اما با توجه به رژیم غذایی متنوعی که گذاشته بودیم برای رشد جوجه ها ، نر و ماده مست شدن و دیشب مجدد تخم گذاری کردن.
  الان حدود یک هفته اس که پرنده نر پرهای جوجه ها رو میکنه ، اما خب چون غذا میداد به بچه هاش جداشون نکرده بودم.
  الان جداشون کردم و فقط یه زمان کوتاه تو قفس جوجه ها میذارمش تا دونه بده بهشون.
  جوجه ها هم اونقدر قوی و بزرگ نشدن که بتونن خودشون دونه بخورن…
  الان سوالات من اینه
  ۱- برای غذا دادن به جوجه ها باید خودم اقدام کنم؟!
  مثل سرلاک و …
  ۲- با توجه به اینکه از تخم گذاری قبلیشون کمتر از ۲ ماه میگذره این کار باعث ضعیف شدن جفت نمیشه؟؟!
  ۳- الان من چکار کنم؟
  تخم ها و لونه رو بردارم یا براشون غذاهائی برای تقویت جفت مولدم بذارم بهتره؟؟!
  ۴- چکار کنم که باز وسط جوجه داری دوباره مست و هوائی نشن؟؟!
  ممنون میشم از پاسخ شما

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بهتره اجازه بدین جفت به جوجه ها غذا بدن.چون سنشون از تغذیه ی سرلاکی گذشته.پرهای کنده شده توسط والدین مجددا رشد خواهند کرد.
   از دادن غذاهای گرم و محرک مثل شاهدونه کافیشه جوانه گندم خودداری کنید.
   اگر تخم گذاری به پایان رسیده در سری دوم دیگه مکملی ندین و بجاش هرچند روز تا قبل تولد جوجه ها تکه های کوچک کاهو بدین تا مجدد مست نشن.
   بعد از رشد جوجه های سری دوم تا پایان هفته سوم جوجه هارو کف قفس بزارید و لانه رو بردارین ک برای بار سوم تخم نگذارن.
   بعدشم یه استراحت ۲ ماهه با تقویت کامل در نظر بگیرید براشون.
   موفق باشید

   پاسخ
 121. حدیثه
  حدیثه says:

  جوجه عروس من الان حدود ۴۰ روزشه و از ۲۵ روزگی که خریدمش موقع سرلاک خوردن ریخته روی پرهای گلو و سینه و دور دهانش و همه پرها کثیف شدن و بهم چسبیدن و سرلاک روی آنها خشک شده و حالت خیلی زشتی پیدا کردن. با پنبه خیس هم پاک کردم اما فایده نداشت و تمیز نشد و پرها عین چوب شدن. آیا میشه این قسمت از بدن جوجه را با شامپو بشورم؟ یا راه حل دیگه ای داره؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام میتونید آب ولرم رو در اون قسمت از پرها اسپری کنید تا از حالت خشکی در بیاد بعد کم کم پرهارو تمیز کنید.
   اگر شامپوی مخصوص طوطی پیدا کنید مشکلی برای شستشو دادن نیست.

   پاسخ
 122. محمد
  محمد says:

  سلام آقای اسکندری من یه جفت عروس دارم نره ده روز پیش سرما خورد بردمش دکتر دارو داد بهش تا یک هفته دادم کاملا خوب شد ولی دوباره حالش بد شد مثل قبل پف کرده و اصلا غذا نمی خوره الان دو روز میشه که غذا نمی خوره و فقط آب می خوره که با تکان خیلی شدید سر بلافاصله میریش بیرون خیلی بی حال شده لطفا بگید چکارش کنم آیا سرما خورده یا مسموم شده

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام احتمال بسیار زیاد عفونت چینه دان یا برفک چینه دان مبتلا شده و اشتباه سرماخوردگی حدس زدن.بهتره مدفوعش رو آزمایش کنن تا علت بیماری مشخص بشه.اگر برفک چینه دان باشه نیستاتین خیلی کمکش میتونه کنه.

   پاسخ
 123. مجتبی
  مجتبی says:

  سلام دوستان ، یه عروس هلندی لوتینو دارم منقار پایینیش از فکش جدا شده نمیدونم چرا و به چه دلیل ، امروز دیدم تازه ، باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام حتما به دامپزشک مجرب مراجعه کنید.اگر منقار پایینی جدا شده کاری از دست شما برنمیاد و ممکنه از گرسنگی تلف بشه.

   پاسخ
 124. محمدصادق
  محمدصادق says:

  سلام
  من یک لوتینو دارم ۱۱ ماهشه اول که خریدمش پرواز بلد نبود فقط افقی و عقبی پرمیزد الان چند وقته دیگه اصلا پرواز یادش رفته اما تو قفسش زمانی که حتی ی صدا کوچک بیاد یا بدون دلیل بشدت پر میزنه و پرزدنش برعکسه به طوری که می چرخه و برگردنش فشار میاد . گاهی سرش میره زیر چوبش گیر میکنه برای همین چوبش رو برداشتم و زیر قفسش حوله گذاشتم
  به نظرتون مشکلش چیه؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام این نقص ژنتیکی هست و به تعادل مخچه مربوط میشه ک نمیتونه تعادلش رو حفظ کنه.متاسفانه درمانی نداره

   پاسخ
 125. جیکو
  جیکو says:

  سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی رو از سی رورگی بزرگ کردم با سرلاک،تو چهار ماهگی دو بار بالا آورد،دونه ها کاملا سالم بودن ( یک بار اول ماه و یک بار آخر همون ماه) دیگه این اتفاق نیوفتاد تا ماه پیش دوباره تو یازده ماهگیش بالا آورد به شکل وحشتناک حدود شش ساعت زمان برد،بازم تمام دونه ها سالم،خداروشکر روز بعدش حالش خوب میشه و شروع میکنه به خوندن و بازی کردن،الان یکسال و یک ماهشه دیگه اتفاق نیوفتاده ،به نظرتون چرا بالا میاره؟؟؟ من خیلی رعایت میکنم واسه تمیزی جاش،اب و غذاش،ممنون میشم راهنماییم کنیم

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.بجز عفونت چینه دان و دستگاه گوارشی ک تغییر رنگ مدفوع و اشتها و وزن کم کردن به وضوح دیده میشه،گاهی در اثر زیاده روی در خوردن دانه هرچی رو نتونن هضم کنن برمیگردونن ک کم اتفاق میفته و مشکل خاصیم نیست.

   پاسخ
 126. حدید
  حدید says:

  سلام خسته نباشید
  من تازه ۲ روزه جوجه عروس هلندی ۱ ماهه رو گرفتم و بهش سرلاک میدم.روز اول بعد از ۳-۴ساعت تو قفس موندن پنجه های پاش مثل فلج ها جمع شده بود و همش تعادلش بهم میخورد.بعد از ۲ ساعت کلنجار رفتن باهاش یه کم پاشو باز کرد و آروم راه رفت.میخواستم بدونم این به مشکل خاصی ربط داره یا به خاطر دیر غذا خوردن و بی حالی پرنده است؟
  بی زحمت بگید سرلاک رو هر چند ساعت باید به پرنده داد که گرسنه نمونه؟
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام.یک ماهگی سنی نیست ک تازه پرنده شروع به خوردن سرلاک کنه.از قبل سرلاکی بوده یا بعد خرید شما شروع کردین بهش سرلاک بدین؟

   پاسخ
 127. محسن
  محسن says:

  سلام .خسته نباشید .من عروس هلندی مولد دارم و تا حدودی با بیماری هاشون اشنام .ولی یکی از جوجه هام مریض شده ک نتونستم خوبش کنم اعلائمش هم هروز یجوره .جوجه سرلاکی بود شروع کرد به دون خوردن بعد چند روز توجه کردم دیدم دون و اصلا غذا نمیخوره ک دوباره مجبور شدم سرلاک بهش بدم ایندفعه دیدم دفع نداره ک با روغن کرچک و مولتی ویتامین حل شد حالا بدنش خیلی ضعیف شده دون هم نمیخوره سرلاک هم نمیگیره باید با زور بهش بدم .راه حلی سراغ دارین ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام بعضی از جوجه ها بعد از تولد دستگاه گوارششون تکمیل نمیشه و ناقص هستن به همین دلیل در تغذیه به مشکل برمیخورن و بعد از مدتی هم تلف میشن.ضمن اینکه اگر سرلاک مشکل داشته باشه به مرور باعث آسیب شدید به روده میشه و بعد از مدتی مشکلات گوارشی خودشون رو نشون میدن.

   پاسخ
 128. امیر
  امیر says:

  سلام.
  آیا برای ارتفاع قفس عروس محدودیتی وجود داره؟ من میخام دوتا قفسو به صورت عمودی به هم وصل کنم. بنظرت مشکلی داره؟

  پاسخ
 129. Sajjad
  Sajjad says:

  سلام
  دوهفته قبل یک عروس خریدم که وحشی هست هر وقت دستمو تو قفس میبرن خودشه به نرده های قفس میزنه از روز اولش رام تر شده ولی بازم همین کار رو انجام میده و وقتی روی سمت میافته گاز میگیره به اسم جوجه دادن ولی چون از قبل اشنایی با عروس ندارم نمیدونم جوجه هست یا نه ولی جسه کوچک و سوراخ دماغ بزرگ تری نسبت به بقیه عروس ها داره ایا امکان اهلی کردنش هست و راه مناسبش چیه؟؟

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام میتونید پیش یک باتجربه پرهاش رو قیچی کنید و از قفس بیرون بیارید تا با تمرین کردن و روی دست آوردن ترسش بریزه.ولی به هیچ وجه توی دست نگیریدش چون وحشی میشه و گاز میگیره.

   پاسخ
 130. پریسا
  پریسا says:

  سلام.من یه جفت عروس دارم تقریبا ۲ سالشونه.الان ۳ ماهه همش میرن تو لونه نوبتی میشینن بیشتر نر میره داخل یه هفته نر مستی میکنه ماده فرار میکنه یه هفته ماده مستی میکنه نر کز میکنه میره تو لونه جفتگیری نمیکنن اب غذا و دونه همه چیز عالیه ولی سه ماهه که دارن نوبتی مستی میکنن ولی جفتگیری نمیکنن ماده دمشو میده بالا یا میره گوشه قفس دمشو میگیره بالا ۱۰ دقیقه میمونه اگ ممکنه کمک کنین تا حل بشه

  پاسخ
  • اسکندری
   اسکندری says:

   سلام لانه رو بردارین و ۱ ماه دیگه مجدد بگذارید.توی این ۱ ماه دانه های گرم بدین و تقویت کنید.

   پاسخ
   • پریسا
    پریسا says:

    اگه قفسشونو عوض کنم بعد یه ماهم یه لونه دیگه بذارم عیبی نداره؟چون لونشون کوزه ایه حس میکنم کوچیکه قفسم چوبیه میخوام عوض کنم

    پاسخ
    • اسکندری
     اسکندری says:

     لانه ی مناسب از جنس ام دی اف و ابعاد استاندارد تهیه کنید.الان ک هوا خیلی گرم هست میتونید قفس و لانه رو عوض کنید و اوایل شهریور لانه بگذارید.

     پاسخ