رژیم غذایی طوطی اسکندر و غذاهای خطرناک و مرگبار

طوطی اسکندر در محیط طبیعی خود (جنگل های استوایی) از یک رژیم غذایی متنوع از دانه ها، میوه ها، گل ها، آجیل و جوانه های برگ تغذیه می کنند. بنابراین هنگامی که در خانه نگهداری می شوند نیز باید این تنوع را حفظ کنند. با داشتن یک رژیم غذایی مناسب طوطی شما دیگر دچار مشکلاتی از فبیل ضعف در رشد پر ها و منقار یا مشکلات بینایی نمی گردد. در ادامه این بخش به صحبت درباره نیاز های رژیم غذایی طوطی اسکندر خواهیم پرداخت.

طوطی اسکندر

طوطی های اسکندر (در ایران نوع بزرگ آن با نام شاه طوطی و نوع کوچکش با نام ملنگو شناخته می شود)، که به افتخار اسکندر مقدونی به این نام نامیده شده است، به مدت حدود ۲۰۰۰ سال است که به عنوان یک نوع حیوان خانگی که طبیعت مهربان و پر جنب جوشی دارد و دارای رنگ سبز است، شناخته می شود. 

دانه ها و پلت ها در رژیم غذایی طوطی اسکندر

به طوطی خود ترکیبی از دانه ها و پلت های تجاری با کیفیت بالا ارائه بدهید. پلت های تجاری معمولا دارای ترکیبی از ارزن، جو و تخمه آفتابگردان می باشند. این غذا های تجاری دارای کلسیم و و ویتامین a کم و چربی زیاد هستند که برای تولید انرژی پرنده مناسب می باشند. همچنین شما می توانید به جای پلت دانه هایی که مورد علاقه پرنده است را تهیه کرده و به او بدهید. اما اگر فقط از پلت استفاده کنید این کار امکان پذیر نمی باشد، زیرا پلت ها مخلوطی از چند دانه هستند. بهترین فرمول برای تغذیه طوطی اسکندر، ۲۵ درصد دانه ، ۵۰ درصد پلت است و ۲۵ درصد باقی مانده نیز باید به غذاهای دیگر اختصاص داده شود. دادن بلوک های کلسیم و شن و ماسه برای تامین کلسیم پرنده نیز کافی خواهد بود.

میوه ها، سبزیجات، گل ها در رژیم غذایی طوطی اسکندر

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ ارائه انواع غذاهای طبیعی به پرنده خود تغذیه طبیعی او باعث می گردد که به طبیعتش نزدیکتر شود. تکه های سیب، موز، هلو، هندوانه، خربزه و پرتقال میوه های خوبی می باشند، یا حتی میوه های گرمسیری مانند انبه، پاپایا و کیوی نیز غذاهای طبیعی طوطی اسکندر هستند.

دادن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کرفس، ذرت، و نیز سبزیجات برگ تیره مانند خربزه و شاهی برای شاه طوطی تقریبا ضروری است ( مخصوصا اگر تازه برداشت شده باشند). از گل های خوراکی مانند شکوفه های قاصدک، بنفشه و امپاتیانس چشم پوشی نکنید، اما ابتدا مطمئن شوید که آن ها را با آفت کش های سمی اسپری نکرده باشند.
طوطی های اسکندر به طور کلی در خوردن بسیار ماجراجو و مشتاق هستند، اما اگر طوطی شما از خوردن بعضی غذاها طفره می رود، شما می توانید با استفاده از راهکار هایی او را گول بزنید! مثلا تکه ای از غذاهای ضروری که دوست ندارد، همانند انبه، را در بین میوه های مورد علاقه اش قرار بدهید و یا از جاذبه های طبیعی طوطی استفاده کنید، مثلا از رنگ های زرد و نارنجی مانند شکوفه های پانسیس برای جذب او استفاده کنید.

همچنین می توانید تکه ای از سبزیجات را در بالای قفس پرنده ببندید تا غریزه ی طوطی برای گاز زدن آن تحریک گردد. اگر طوطی شما غذایی مثل ذرت رو دوست ندارد، از بلال کامل استفاده نمایید. به دلیل این که طوطی اسکندر علاقه به ساییدن و کندن دانه های ذرت از بلال دارد. اگر باز هم بلال را رد کرد، می توانید حرارت یا بافت غذا را تغییر بدهید. مثلا موز یا بلال را حرارت بدهید یا اینکه غذاها را با آب ترکیب کنید. البته هر طوطی ممکن است عادات غذایی خاصی داشته باشد.

غذا های خطرناک و رژیم غذایی طوطی اسکندر

اغلب غذا ها که برای طوطی اسکندر سالم و بی ضرر به نظر می رسند، در واقع ممکن است سمی و مضر باشند. شکلات، آووکادو، لوبیا سبز، قارچ و ریواس از این نوع غذا ها می باشند. بادام زمینی (به علت امکان وجود قارچ aspergillis) لوبیای نپخته ،نمک زیاد و شکر یا چربی زیاد نیز می توانند مضر و شاید مرگبار باشند. تخمه آفتابگردان بیش از سه بار در روز و در مقادیر زیاد، می تواند منجر به بیماری کبد چرب گردد. استفاده از محصولات لبنی حتی در مقادیر بسیار کم نیز برای طوطی ها مضر می باشد، زیرا آن ها قدرت تحمل لاکتوز را ندارند. حتی گاهی اوقات مواد غذایی ساالم نیز ممکن است خطرناک باشند.

هسته های سیب دارای سیانید می باشند که می تواند به پرنده آسیب وارد سازد. هسته ی میوه های دیگری نظیر هلو نیز خطر خفگی را به دنبال دارند. به علاوه ی اینها کافئین و الکل آنقدر مضر می باشند که خارج از محدوده هستند!